Akçakiraz TOKİ Konutlarının Kura Çekimleri Sona Erdi

Akçakiraz Beldesi’nde TOKİ tarafından yapılan 111 konutun kuralarının çekimi sona erdi. Kura çekimleri Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları’ndan canlı olarak yayınlandı.

Akçakiraz TOKİ Konutlarının Kura Çekimleri Sona Erdi

Akçakiraz Beldesi’nde TOKİ tarafından yapılan yapılan 111 adet konutun kura çekimleri gerçekleştirildi.

Noter huzurunda yapılan kura çekimler saat 17.10’da başladı.

YIRIK: HASARLARINI TESPİT ETMEK SURETİYLE HAK SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISINI NETİCELENDİRDİ

Kura çekiminde açıklamalarda bulunan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İçişleri Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakacımız, Sağlık Bakanımız başta olmak üzere bakanlarımız deprem anından itibaren ilimize katkı için geldiler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yapmış olduğu çalışmalar neticesinde gerek AFAD Başkanlığımız olmak üzere TOKİ’de içinde olmak suretiyle yapmış oldukları saha çalışmalarında vatandaşlarımızın orta hasarlarını, ağır hasarlarını, hafif hasarlarını tespit etmek suretiyle hak sahibi vatandaşlarımızın sayısını neticelendirdi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yapmış olduğu çalışmayla daha ilk günden itibaren 19 bin 500 adet toplu konutu planlamak suretiyle inşaatına başladı” ifadelerini kullandı.

YIRIK: TAMAMLANMIŞ OLAN KONUTLARINI TESLİM ETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Vali Yırık, “O süreçten bugüne devam eden inşaat çalışmaları neticesinde öncelikle 13 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Dilek Sitesi başta olmak üzere Yazıkonak Beldesi’yle devam eden, Karşıyaka Mahallesi’yle süregelen ve bugünde Akçakiraz beldemizle birlikte çekeceğimiz kuralarla vatandaşlarımızın tamamlanmış olan konutlarını teslim etmeye devam ediyoruz. Bugün Akçakiraz Belde’mizde devletimizin yapmış olduğu toplu konutun tamamlanmış olduğu 111 adet konutun kura çekimini birlikte gerçekleştireceğiz. Deprem gibi bir sıkıntı yaşamış , bu süreç devam ederken pandemi ile mücadele etmiş ve tüm bu olumsuzluklara rağmen, göstermiş olduğu sabır, fedakarlık, kadir şinaslık, azizlik başta olmak üzere Elazığlı hemşehrilerimize, gakgolara ilin valilisi olarak Sayın Cumhurbaşkanımız adına, devletimiz adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

YIRIK: VATANDAŞ MEMNUNİYETİNİ ÖNE ALAN ÖNCELEYEN BİR ANLAYIŞLA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Elbette bu kadar kısa sürede böylesine güzel bir çalışmayı hummalı bakanlıkların koordinasyonu ile hızlı bir şekilde etkili, vatandaş memnuniyetini öne alan önceleyen bir anlayışla gerçekleştiren başta İçişleri Bakanlığımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, TOKİ’ye ve AFAD’a minnetlerimizi ve şükranlarımızı sunuyorum. Geldiğimiz noktada biten her konut vakit kaybetmeksizin vatandaşlarımızın kullanımı, mülkiyetine sunulmaya devam ediyor. Hak sahibi dediğimiz, mülkiyet hakkı dediğimiz ki insanlığın var olduğu andan itibaren bu hakkın tevdii alelacele, araştırmaksızın, neticeyi tamamlamadan tevdi etmek hak kaybına sebep olur düşüncesiyle kılı kırk yararcasına vatandaşlarımıza tebliğ etmeye çalışıyoruz” dedi.

YIRIK: BUNUN OLMASI BÜYÜK BİR YATIRIMDIR

Ben vatandaşlarımıza göstermiş olduğu bu davranış dolayısıyla onlara teşekkür ediyorum. Onların fedakarlığından, feragatindan ve aziz oluşundan hiçbirimizin şüphemiz yoktur. 111 konut Akççakiraz’daki tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Bizleri kura çekiminde bekleyen tüm arkadaşlarımıza, basın mensuplarımıza, emeği geçenlere, tüm çalışanlara covid-19 ile mücadele kapsamında sağlık çalışanları da hepsine teşekkür ediyorum. Tekrar hayırlı olsun. Devletimizin büyüklüğünün bu göstergesidir. Bu kadar kısa zamanda rezerv alanlarda hem bunu yapmak, hem de vatandaşın kendi arazisinin devam ettiği bir noktada bunun olması büyük bir yatırımdır. Bunun farkında olmamız lazım. Allah devletimize zeval vermesin” diye konuştu.

Kura çekimleri Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları’ndan canlı olarak yayınlandı.

KAYA: KURA ÇEKİMİNİ EN ŞEFFAF YÖNTEMLE YAPTIK

Kura çekiminin ardından açıklamalarda bulunan Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, “Canlı yayında kura yöntemini tercih ettikleri için ben özellikle kendilerine teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Tabi bugün Akçakiraz’ımızın 10 mahalle muhtarıyla İl Özel İdaresi’nin salonundayız. Bugün 362 tane ağır hasarlı yapı sahiplerinin biten 111 tane konuta yerleştirilmesinin kura çekimini yaptık. Kurada ismi çıkan vatandaşlarımız inşallah ağız tadıyla güzel, neşeli vakitler geçirmesini ben temenni ediyorum. Rabbim hayırlı upurlu kılsın inşallah. 69 tane 2+1, 42 tane de 3+1 biten konutlarımız var. Bunların içerisinden 2+1 çıkan vatandaşlarımız var, 3+1 çıkan vatandaşlarımız var. Kadere kısmet dedik. Fanusun içerisine hem hak sahiplerinin ismini yazdık, hem de biten TOKİ konutlarının 2+1 ya da 3+1 olduğuna dair, zemin ya da birin kat, ikinci kat şeklinde kura çekimlerini yaptık. 2+1 isteyen belki 3+1’e gidecek, 3+1 isteyen bekli 2+1’e gidecek. En ideal yöntem, en şeffaf yöntem biz budur dedik ve bugün huzurlarınızda 2 tane güzide televizyonumuzun karşısında, 3. Noter’imizin de çalışkanlığıyla bu kura yöntemini bitirdik” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 18:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖNERİLER
ÖNERİLER - 4 ay Önce

1.Kura yönteminde becayiş yani kendi aralarında değiştirme usülü için afad internet sitesinden online olarak başvuru yapılmalı 3500 yada 5000 konutluk bir alanda 2+1 yada 3+1 isteyenler kendi katını beğenmeyip kat değişikliği yapmak isteyenler için çok hızlı ve pratik olarak hazırlanabilir örneğin A Bloktaki vatandaşa talip belki En son Blokta çıkacak yani Z blokta vatandaş herkesi tanıyamaz kimin ne istediğini talebini de bilemez tek tek gezip blokları da dolaşamaz yukarıda belirttiğim gibi bir yöntem uygulanması çok iyi olacaktır .

Esnaf 23
Esnaf 23 - 4 ay Önce

Böyle kura mı olur ya 5 6 kişilik aileler var adam ne yapsın 2+1 daireyi talep alın belirli bir aile ferdi sayısına göre limit koyun altına 2+1 üstüne 3+1 verilsin kurayı böyle yapın biz 4 kişilik bir aileyiz bu m2 de 2+1 ev çıkarsa ben o evi ne yapacam eşya sığdırmaklamı uğraşacaz kendimizi sığdırmaklamı uğraşacaz ya sabır ?!

Ace
Ace - 4 ay Önce

Çok teşekurler

Vatandaş
Vatandaş - 4 ay Önce

Sormaktan yoruldum yeminle , bizmisendeki konutların kurası ne zmn????

emrah
emrah @Vatandaş - 4 ay Önce

bizmeşen toki 2.etap 788 konut hazır olark beklıyor 700 konut sosyal konut 88 konut deprem zedelere tahsıs edıldı normalde sosyal konutları tokı teslım edılıyor ama burda 88 konut afetzedelere verıldıgı ıçın afata teslım edılecek dıye boyle agırdan alınıyor benım kısısel goorusum ocak 15 e kadar mesej gelır inşalllah burda altını cızmek ıstıyorum 700 konut sosyal konut haksahıplerının 88 tanesı depremzedelere ait

Kura bekleyen
Kura bekleyen - 4 ay Önce

Çekilen kura sonuçları nerede ilan ediliyor?

SIRADAKİ HABER

banner7