Alışverişlerde Taksit Sayıları Düşürüldü

Altından, mobilyaya, beyaz eşyadan taşıt kredilerine, Ticaret Bakanlığı, kredi kartında taksit sayılarını düşürdü.

Alışverişlerde Taksit Sayıları Düşürüldü

Ticaret Bakanlığı, televizyon, beyaz eşya, mobilya ve kuyum satışlarında taksit sayılarını düşürdü.

Bakanlık tarafından hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, perakende işletmelerce tüketicilere yönelik gerçekleştirilen taksitli satışlar yeniden düzenlendi.

MOBİLYA VE BEYAZ EŞYADA TAKSİT SAYISI 12'Yİ GEÇEMEYECEK

Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı 3 bin 500 liranın üstünde olan televizyon satışlarında taksit süresi 6 aydan 4 aya çekildi. Tablet bilgisayar satışları için süre 6 ay olarak devam edecek.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ve mobilya satışlarında daha önce 18 olan taksit sayısı sınırı 12'yi geçemeyecek.

Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda taksit sayısı 18 olarak uygulanmaya devam edecek.

ALTINDA TAKSİT SAYISI AZALDI

Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi daha önce 8 ayı geçemezken, bu süre 6 aya çekildi.

300 BİN TL ÜZERİ KREDİLERDE TAKSİT SAYISI 36 AY OLACAK

Taşıt teminatlı kredilerde de vade sınırı değişti. 300 bin liranın üzerindeki taşıt kredilerinde vade sayısı 48 ay yerine 36 ay olarak uygulanacak. 750 bin liranın üzerine ise 24 ay vade yapılabilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da 18 Aralık'ta söz konusu harcamalara ilişkin kredi kartı taksitlendirme sürelerinin düşürüldüğünü duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7