"Allah Kelamını Bu Parmaklarımızda Görüyoruz"

Doç. Dr. Mehmet Turan: Rabia jest dilinde Allah demektir.

"Allah Kelamını Bu Parmaklarımızda Görüyoruz"

AK Parti ile özdeşleşen ve sıkça kullanılan Rabia işaretini akademik olarak inceleyen Fırat Üniversitesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Turan, işaretin jest dilinde Allah demek olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Allah kelamının ön planda tutulduğu, jest olarak insan vücudunun tek işareti olan Allah kelamını sunduğunu söyledi. 

Beden dili ve kişisel çözümleme üzerine de çalışmalar yapan Fırat Üniversitesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin sıkça kullandığı Rabia işaretini akademik olarak çözümledi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rabia hareketine karşı yaptığı eleştiriyi de kınayan Turan, Rabia işaretinin aslında jest olarak Allah demek olduğunu aktardı.

Rabia işaretindeki 4 parmağın tek devlet, tek vatan, tek millet ve tek bayrağı simgesini ifade ettiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu dile getirdiğini belirten Doç. Dr. Mehmet Turan, “Rabia bilindiği üzere Mısır'da Müslüman kardeşler ihvanın Adeviye meydanında Sisi'den önceki Hüsnü Mübarek dönemindeki protestolara karşı yapılan ve orada ortaya çıkan simgedir. Müslüman kardeşlerinin kurucusunun kızı 17 yaşındaki Esma orada şehit olmuştur. Orada Esma şehit olurken Allah kelamını kullanıyor. Bende özellikle Rabia üzerinde yapmış olduğum çalışmada dikkat ettim Rabia denildiğinde ve eller açıldığında bana göre ilk baktığınızda Esmaül-Hüsna'nın en önemli ismi olan Allah kelamını biz bu parmaklarımızda görüyoruz. Sağdan sola Allah, yazı dilinde de Allah çıkıyor” dedi.

"Cumhurbaşkanı Allah kelamını sunuyor"

Rabia da örtük bir ileti durumu olduğunu aktaran Turan, “Örtük olarak Allah diyoruz. Sağ elimizle de Allah, halka hitap ederken de Allah diyoruz. Örtük mesaj, örtük öğrenme ve örtük ileti Allah’tır. Bir insana Allah’ı söyle dediğinizde Allah der. Allah yaz dediğinde Allah yazar. Bir de Allah’ı jest olarak göster dediğimde jest olarak gösteren ifadesi budur. Rabia selamı ondan dolayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirdiği ‘hani bunun millisi, hani bunun yerlisi’ ne cevaben ben şunu söylüyorum. Cumhurbaşkanımız benim tespitime göre Müslüman kardeşler ihvanın Rabia’sını kullanmıyor. Kendine özgü Allah kelamının ön planda tutulduğu jest olarak insan vücudunun tek işareti olan Allah kelamını sunuyor. Bu da Rabia selamının aslında milli ve yerli olduğunun bir mesajıdır diye düşünüyorum. AK Parti ve Cumhurbaşkanımız bunu ne için ifade etmiyor. Cumhurbaşkanımız Mayıs 2015 yılında referandumda Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlamış olduğu Kürtçe Kuran-ı Kerim mealini seçimde kürsüye getirdiğinde dini siyasete alet ediyor dediler. O açıdan ben Rabia selamında bir siyasi dinin siyasete alet edilmesi olarak görmüyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Enis Yıldırım
Enis Yıldırım - 4 yıl Önce

Hocamızın tesbiti çok güzel ve enteresan... Böyle büyük liderlrin her hareketi,oturmaları,bacak bacak üstüne atmaları,halkı selamlamaları, hatta bakışları dahi bir mesajdır..İSLAM DÜNYASININ FİİLEN VE VİCDANEN KABUL ETTİKLERİ BİRLEŞTİRİCİ, ZEKİ, ÖZGÜVENİ MÜKEMMEL BİR LİDERİN ELBETTE SELAMI DA KENDİ GİBİ DERİN VE ÇOK AMAÇLI OLMALI VE OLACAKTIR DA

Murat
Murat - 3 yıl Önce

Sayın Doç. Dr. Mehmet Turan, gerçekten olağanüstü bir buluşa imza atmışsınız. Bu buluşunuzla insanlığa müthiş bir katkıda bulundunuz. Sizi tebrik ediyorum. Diğer hocalarımızdan da aynı buluşu ve azmi bekliyorum. Öğrencileriniz, sizin gibi hocalardan ders aldıkları için gerçekten çok şanslı olmalılar(!)

Murat
Murat @Murat - 3 yıl Önce

Üstteki yorumumun devamı: Sayın Turan'ın beden dili ile ilgili seminerler verdiğini de biliyorum. Bunu bilerek üstteki yorumumu yaptım.

Şemsi Karacalı
Şemsi Karacalı - 3 yıl Önce

Bu memlektin cahilininde okumuşununda yalakalık ciğerine işlemiş, ne kadar yağcısı bol bir memleket

Osman Batuböken
Osman Batuböken - 3 yıl Önce

Hocamıza Prof. kadrosu vermemişler sanırım :) . Hocam yükselmek için böyle kolay adımlar yerine kendinizi bilime adasaydınız biliminizle yükselseydiniz.

adnan
adnan - 3 yıl Önce

oo hocam yakinda prof olursun bu azımle:)))

Alper Önder
Alper Önder - 3 yıl Önce

İlk kez böyle bir tespit duydum ve gördüm. Gerçekten de parmaklara bakılınca Arapça Allah yazısını görebiliyoruz. Tebrikler.

Mert
Mert - 3 yıl Önce

Vay be, harika. Ben tatmin oldum doğrusu. Taam taam inandım inandım taam. :-) Hocam, peki, üniversite işleri nasıl gidiyor, dersler filan? Çocukların sizden öğreneceği çok şey olmalı. O değil de, aklıma "Nuh tufanı sırasında, Hazreti Nuh'un oğlunu cep telefonuyla aradığını, gemisinin nükleer enerjiyle çalıştığını ve insansız hava aracı kullandığını" söyleyen kişi geldi. Tüm bunları birleştiriyorum, gerçekten üniversitelerimizde harika bir eğitimin olduğu kanaatina varıyorum. Gerçekten çok tatmin oldum ben.

SIRADAKİ HABER

banner7