Ara Eleman İhtiyacı İstişare Toplantısı Düzenlendi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı Asilhan Aslan, yapılan ara eleman ihtiyacı istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Aslan, “Ara eleman konusu ülkemizin de önemli bir sorunudur”

Ara Eleman İhtiyacı İstişare Toplantısı Düzenlendi

Elazığ TSO yönetim kurulu başkanı Asilhan Arslan, Elazığ TSO’da yapılan ara eleman ihtiyacı istişare toplantısında iş dünyasının nitelikli elemen ihtiyacı ile iş arayanların beklentisinin karşılanması noktasında doğru bir planlamaya ihtiyaç olduğunu söyledi…

“ARA ELEMAN KONUSU ÜLKEMİZİN DE ÖNEMLİ BİR SORUNUDUR”

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan başkanlığında, kurum ve kuruluşların yöneticilerinin katılımı ile Elazığ TSO’da yapılan istişare toplantısında ara eleman sorunu masaya yatırıldı. Sorunun çok boyutlu olduğuna dikkat çeken Başkan Arslan, bu konuda geniş tabanlı bir konsensüs sağlanarak kısa, orta ve uzun vadeli hedefler ortaya konması ve doğru bir planlama yapılması gerektiğine işaret etti.

“HEM ELEMAN EKSİKLİĞİ HEM DE İŞSİZLİK AYNI AYNA YAŞANMAKTADIR”

Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Fırat Kalkınma Ajansı, Elazığ OSB Müdürlüğü, Elazığ OSB Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, Kovancılar MYO Müdürlüğü yöneticileri ile Elazığ TSO Eğitimlerden Sorumlu Meclis Üyesi Veli Aksu’nun katılımı ile gerçekleşen toplantıda konuşan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan “İlimizin belki de ülkemizin en önemli sorunlarından birisi işsizliktir. Ancak yetişmiş ve ara eleman konusunda da çok ciddi ihtiyaç söz konusudur. Hem eleman eksikliği hem de işsizlik aynı ayna yaşanmaktadır. Bu konuda illerde İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulları faaliyet göstermektedir. Ancak daha aktif ve etkin bir çalışma için sahada işverenlerin de taleplerinin dikkate alınarak işbirliği içerisinde çözüm yolları aranmalıdır. Bu anlamda ilimizde FKA desteği ile Odamız iştiraki İŞGEM tarafından gerçekleştirilecek olan merkez tarafından konuyla ilgili çalışmalar yapılarak sorunun çözümü noktasında pratik adımlar atılabilir düşüncesindeyiz” diye kaydetti

“SORUNUN ÇÖZÜMÜNE NASIL KATKI SAĞLAYABİLİRİZ HUSUSUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Elazığ TSO yönetim kurulu başkanı Asilhan Arslan, “Odamızın Eğitimlerden sorumlu Meclis Üyesi Sayın Veli Aksu ile Genel Sekreterimiz bugün burada bir arada olduğumuz kurum yönetici ve temsilcileriyle konuyu istişare etmeye devam edecektir. Planlı ve geleceğe yönelik kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerle biz kendi ilimizde bu sorunun çözümüne nasıl katkı sağlayabiliriz hususunu değerlendireceğiz. İşletmelerin nitelikli ara eleman ihtiyacı ortada iken bu sorunu niteliksiz işsizlerle çözmek mümkün değildir. İşsiz kardeşlerimizin de nitelik kazanmak suretiyle iş bulmalarının yolu da yine buradan geçiyor. Sorunun birçok boyutu olduğu bu toplantıda dile getirildi. Eğitim müfredatından, Meslek Liselerinin cazibesini yitirmesine kadar çok boyutlu bir sorunla karşı karşıyayız. İşletmelerimizin yoğun bir şekilde ara eleman ihtiyacını karşılayan MYO’ların mutlak suretle cazip hale getirilmesi gerekiyor. Bugün gençlerimiz MYO’ları tercih etmiyor ise bunun nedenine bakmak gerekiyor. Bu toplantıda çıkan ‘Aranan Eleman’ sloganı ile konuyu gündemimizde tutmaya ve bu toplantıları artırarak tarafların çözüm önerilerini masaya yatırmaya devam edeceğiz” dedi.

“ÜNİVERSİTE VE MİLLİ EĞİTİMİN KARARLILIĞI BİZLERİ MUTLU ETMİŞTİR”

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Fırat Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu sorunun çözümü noktasında ortaya koyduğu kararlılıktan büyük bir memnuniyet duyduklarını da belirterek, “Konuyla ilgili yapmış olduğumuz toplantılarda Fırat Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün göstermiş olduğu kararlılık bizleri, Ticaret Borsamızı ve ilimizdeki diğer meslek örgütleri ve STK’ları mutlu etmiştir. Yapacağımız toplantılar neticesinde oluşturacağımız modelleri ve kursiyer programlarını kamuoyu ile paylaşacağız. Burada meslek sahibi olarak bir iş edinmek isteyen işsiz kardeşlerimizin duyarlılığı ve sahiplenmesi büyük önem taşıyor. İnanıyorum ki, bu süreçte tüm taraflar mutlu olacaktır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7