Arpa: Kuraklık Nedeniyle Rekolte Kaybı Yüzde 70

Elazığ Merkeze bağlı Koruk Köyü Muhtarı Yetgin Arpa, DSİ’nin komşu köylere su verdiğini ancak kendi köylerine su vermediğini iddia etti.

Arpa: Kuraklık Nedeniyle Rekolte Kaybı Yüzde 70

Elazığ’ın en önemli üzüm üreticisi Koruk Köyü’nde hasat başladı.

Kuraklık nedeni ile yüzde 70 rekolte kaybı yaşayan köylülerin en büyük sıkıntısı susuzluk…

Koruk Köyü Muhtarı Yetgin Arpa DSİ tarafından su verilmediğini ve kuraklığa bağlı olarak çok ciddi rekolte kaybı yaşadıklarını belirtti.

ARPA: YÜZDE 70 BİR REKOLTE KAYBIMIZ VAR

Yetgin Arpa, “Bu yıl dekoltemiz çok düşük. Yüzde 70 bir rekolte kaybımız var. Şu anda çiftçi gerçekten çok zor durumda. Zaten kuraklık bir çabasıydı şu anda üzümde de bayağı bir sıkıntılar çekiyoruz. Yüzde 70 bir kaybımız var bizim üzümden. Bizim köyde bin 500 2 bin tona yakın üzüm çıkıyordu. Bu yıl 600-700 tonu ancak bulacaklar. Bayağı bir kayıp var. Bizim zaten en büyük sorunumuz bizim kanal sularımız olsa daha güzel olacak” ifadelerini kullandı.

ARPA: 20 BİN DÖNÜMÜ SULANABİLECEK KAPASİTEMİZ VAR

Köylerinde sulama kanalları bulunmasına karşın DSİ yetkililerinin suyun köylerine ulaşmadığını ifade ettiğini söyleyen Muhtar Arpa, “1994’te yapıldı bu kanallar 3 yıl önce Muratçık, Dallıca Köyü bir de Fatmalı Köyü’ne şu anda veriliyor. Ama bizim köy ve Dambüyük Köyü, Esenkent’e verilmiyor. 25 bin dönüm arazi sulanabilecek, 20 bin dönümü sulanabilecek kapasitemiz var. Bir türlü DSİ’de çaba göstermiyor bu durumda. Çiftçi de zor durumda. Bu sene şu ana kadar 10-15 kişi traktörünü satmak zorunda kaldılar. Bizim DSİ Genel Müdürümüzden talebimiz şu; büyük yetkililerimizden, devlet erkanımızdan bize bir an önce sahip çıkmalarını istiyoruz. Artık yeter. Bizim köyümüz Koruk Köyü 6 bin dönüm şu anda bağ kapasitesine ulaşmış. 6 bin dönüm bağ bizim Elazığ’ın tam gelir kaynağı. Ama bir türlü DSİ’nin neden veya niçin buralara sahip çıkmıyor? Toplantı da yaptık, müracaatta ettik CİMER’e de yazıyoruz. Hiç kimse sahip çıkmıyor. Cevap alamıyoruz. Küçücük bir şeyi sorun ediyorlar. ‘Kanallara su verilmiyor’ dediler. Geçen yanlışlıkla işçinin biri vananın birini kaldırmıştı bizim buraya su geldi. Yanlışlıkla geldi. Burada bilinçli bir hareket var. Bir türlü bize bunun cevabını veremediler. Diyorlar ki ‘su delmiyor’ su gelmiyorsa yanlışlıkla neden geldi?” şeklinde konuştu.

Köy sakinleri de asırlık ağaçlarını kurtarmak için tankerlerle sulama yaptıklarını söylediler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 2 hafta Önce

Muhtar %70 kuraklık var diyor. Arpa hasat edileli 2 ay oldu yeni mi aklına geldi muhtarim rekolte konulu basın demeci. Resmi gazetede kuraklık desteği duydunuz ne kadar çok devletten kırparim in derdindesiniz. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz ya muhalefeti vatandaşı iktidarı herkes devletten çarpma derdinde

Ahmet
Ahmet @Ali - 2 hafta Önce

Adamin soyadi arpa...

tuncay
tuncay - 2 hafta Önce

alevi köyü olmasaydı devlet her türlü hizmeti yapardı, hiç kem küm yapmayın ayrımcılık yapılıyor.

.
. - 2 hafta Önce

İl tarım zaten heryeri kurak bölge ilan etti. Ederken de denetleme yapmayarak her köyün muhtarını tarım binalarına çağırtıp kuraklık var diye mühürü bastırdılar. Tamam olan yer var olmayan yer var. Adam arpayı sattı şimdi bi arpa parası daha alacak.vAllaha bu muhtarlar olmazsa devlet memuru hapı yutar. Ne kadar angarya iş varsa cahil cühela muhtarlara mühür bastırıp işi başından sıvıyorlar. Zaten muhtara dairede “ oo muhtarım hoşgeldin” dedin mi tamam. Sanki başbakan gibi havalara girer. Muhtarlara sormak lazım sizden başka asgari ücret alan mülki amir var mı diye ? Yorumlara hemen yazmayın yaptıkları iş mi var sanki diye. Var işleri. Daire memurları gaz verip ne kadar salak evrak varsa iş sonu muhtara dayanmak şartıyla imzalatıyorlar. İşin sonunda da muhtar gidiyor.

Misafir
Misafir - 2 hafta Önce

Köyün bitişiginde binlerce ton su var, yıllar önce yapılmış kanallar var. Havanın bu kadar kurak olmasina rağmen elazigin en önemli gelir kaynaklarından biri olan bagciligin merkezi koruk köyüne, su verilmemesi gerçekten çok saçma. Komşu köylere verilirken, bu köye verilmemesi de şüphe uyandırıyor. Yetkililerin bir an önce bu soruna bir çözüm bulması gerekiyor

Gakko
Gakko - 2 hafta Önce

Yıllık 2 bin ton üzüm üreten üreticiye sahip çıkmıyorsak Elazığ'ın gelişmesini kalkınmasını da beklemeyelim. Elazığa sahip çıkacağız diyen milletvekilleri nerede şimdi neden bu sorunları dile getirmiyorlar

SIRADAKİ HABER

banner103