Aşı Orucu Bozar mı? Diyanet'ten Açıklama Geldi

Ramazan 13 Nisan'da başlıyor. Bir yandan aşılama süreci devam ederken öte yandan "aşı orucu bozar mı" sorusu gündeme geldi. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt aşının orucu bozmayacağını açıkladı.

Aşı Orucu Bozar mı? Diyanet'ten Açıklama Geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, COVID-19 aşısı ve diğer aşıların orucu bozmadığına dair açıklamalarda bulundu.

Bozkurt, hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmadığını belirterek, "Aşının vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir" dedi.

"COVID-19 AŞISI RAHATLIKLA YAPTIRILABİLİR"

Aşıların içeriğinde vücudu besleyici vitamin veya gıda içerikli bir içerikleri olmadığından orucu bozmadığını fakat bu konuda göz ardı edilmemesi gerekenin şüpheli şeylerden hep uzak durup şüphesizlere yönelmek olduğuna değinen Bozkurt, ramazan boyunca oruca engel olabilecek her şeyden uzak durulması gerektiğine işaret etti.

“BU AŞIYI OLMAK ZORUNDA OLAN İNSANLARA ORUCUN ENGEL OLMADIĞINI HATIRLATMAK İSTERİM"

Gün içerisinde oruçluyken COVID-19 aşısını yaptırmak zorunda olanların ya da randevusu gün içinde verilenlerin rahatlıkla aşısını yaptırabileceğini aktaran Bozkurt, "Çünkü sağlığı korumak, sağlıklı kalabilmek ve bulaşı önlemek için bu önemli bir tedbirdir. Haliyle bundan uzak durmamak için aşı olmak zorundayız. Bu aşıyı olmak zorunda olan insanlara orucun engel olmadığını hatırlatmak isterim" şeklinde konuştu.

"KEFARET GEREKMEZ"

COVID-19 aşısının orucu bozmaması nedeniyle kaza ve kefaretin gerekmediğini vurgulayan Bozkurt, "Koronavirüs aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmamaktadır. Böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir. Ancak gün içinde olmak isteyenler varsa olabilir, oruca zarar vermeyecektir bu durum" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 22:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dyn.
Dyn. - 2 hafta Önce

Kıvırmak bayağı yakışıyor bazılarına,siz kimsiniz be,sizi kim kaale alır ki!Oldu olacak bu sene oruç tutulması da olur diye fetva verin .Musto da teravih yok,gelenek diyor,Bak Cehennem halkı da aynı görüşte.Allah laikinizi versin.Tosbağalar.

Süper zeka
Süper zeka - 2 hafta Önce

Hocam peki sakız orucu bozar mi

Nt 23
Nt 23 - 2 hafta Önce

Diyanet işleri başkanlığı nin be kadar güvenilir olduğu en fazla torpilin bu kurumda olmasından belli zaten. Verilen fetvaninda torpille oralara gelen birinin yaptığı belli zaten.Çünkü çok saçma olmuş.Bu fetvayı bir ayet veya sünnetle destekleseydi.

SIRADAKİ HABER

banner103