Av. İbrahim Sağlam’ın İki Kitabı Okuyucu İle Buluştu

Yazar Av. İbrahim Sağlam’ın kaleme aldığı, “bülbül bana ötmedi” ile “bulutlar kar oldu” adlı kitapları okuyucuyla buluştu. Av. Sağlam, ailelere ve gençlere de önemli tavsiyelerde bulundu.

Av. İbrahim Sağlam’ın İki Kitabı Okuyucu İle Buluştu

Yazar Av. İbrahim Sağlamın, “bülbül bana ötmedi” ile “bulutlar kar oldu” adlı kitapları okuyucuyla buluştu.

İbrahim Sağlam, “Her Kitap bir dünyadır. Kitap okuyan insanların davranışları da değişir, sokakta yürüyüşleri bile estetiktir” sözlerine vurgu yaptı.

“LİSEDE SINIFIN GAZETESİNİ ÇIKARIYORDUM”

Kitaplarla iç içe olduğunu belirten Av. Sağlam’ “Ben lise yıllarından beri hep kitaplarla ilgili olduğum için, hatta lisede sınıfın gazetesini çıkarıyordum. O yıllarda bir de röportaj yaptık. Yazı hayatıyla ilgili bir merakım vardı. Tabi edebiyat ve Türkçe öğretmenimin bende etkisi çok büyük oldu. Gezdik , dolaştık, bir takım gözlemlerimiz oldu. Bir takım olayları gördük, avukatlığında verdiği şey ile onlara aktarmayı düşündük” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK DIŞI HİÇBİR ŞEY YOK”

Kalem aldığı iki romanın da içeriğine de değinen Av. İbrahim Sağlam, “Birinci kitabım “bulular kar oldu”, bu bir anı, roman şeklinde. En çok adını merak edenler oluyor. Biz küçükken köy çocukları hayvan otlatmaya giderken dağda susuz kalıyor, aç kalıyor, ben en çok susuzluk şeyiyle hep bulutları kar görürdüm. Yıllar sonra Mastar dağına çıkarken tam tepede o anda aklıma romanın adını koymak geldi ve romanın adını bulutlar kar oldu diye koydum bu ismin hatırası ise bu. İkinci kitabım, “bülbül bana ötmedi”. Birinci kitabı ben 7 yılda yazdım. Bu kitabımı da 3 yıllık bir hazırlıktan sonra yazdık. Bülbül bana ötmedi romanı bir yer iyi ki yayınlandı. İyi ki yazım ve bugünkü gündeme de çok iyi oturdu. Sosyal içerikli bir roman. Özellikle evlenmeyi istemeyen ama başkasını seven bir genç kızın hayat hikayesini anlatmaya başladım. Gerçek dışı hiçbir şey yok. Hep yaşanmış olaylar. Gözlemlerimdir, Avukatlık hayatımda bize gelen olaylarında etkisi ile tamamen gerçektir. Hayal ürünü yok, hayal ürünü olarak yalnız kahramanların isimlerini kendim seçtim. Fakat onun dışındaki olaylar hepsi gerçek” dedi.

“HER GENCİN OKUMASI GEREKİR”

Özellikle gençlerin kitaplarını okuması için çağrıda bulunan Av. Sağlam, “Gençlere de örnek olursak daha iyi olur. Çünkü okuyanların çoğu her gencin okuması gerekir şeklinde de bir düşünceleri oldu. şöyle bir örnek vereyim, köyde evlenmek isteyen bir kızı sevdiğine vermezler. Vermeyince oda artık evlenmiyor, ahır temizliği yaparken görümcesi kendisine şunu söylüyor; taliplerin var, o olmadı ise diğeriyle evlen şeklinde. O arada da görümcesine şöyle söylüyor; Gönül sana ne söyleyeyim. Şimdi bütün ailelerin dikkat etmesi gereken bir nokta genleri isteklerinin dışında evlenmeye zorlamasınlar ve bunun sonucunda çok büyük mutsuzluklar geliyor” diye konuştu.

BATI KİTAP KIRTASİYE VEYA TUĞRUL KİTABEVİ

Peki okurseverler bülbül bana ötmedi ve bulutlar kar oldu kitaplarını nasıl temin edebilecekler?

Sağlam, “Bir kIsımını yazıhaneme getirdim, genellikle Elazığ’da Batı Kırtasiyeye verdim, bir de Tuğrul Kitabevine verdim. Diğer yerlerde de kitap dağıtımlarına, kitabevlerine, yayınlayan Murat Yayın Evi gönderdi mi? göndermedi mi? bilmiyorum zaten yeni bir aylık bir zaman oldu. Bu Elazığ’da bu iki yerden temin edilebilir. Ben zaten özellikle kitap okumak isteyenlere de, kitap okumayanlara da elden veriyorum, ona da dikkat ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103