“Av Yasağı Var” Cümlesinden Anlamıyorlar

Elazığ’da geçtiğimiz hafta Van Gölü'nün İnci Kefali gibi, Hazar Gölü'nün akıntıya karşı yüzen "Siraz" balığının göçü görüntülere yansımasının ardından bu kez tepki çekecek anlar kameralara yansıdı. Suyun azalmasını fırsat bilen bazı kişiler, akıntıya karşı gitmek isteyen balıkları avladı.

“Av Yasağı Var” Cümlesinden Anlamıyorlar

Elazığ-Diyarbakır yolu üzerinde Sivrice ilçesinde bulunan Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer alan Hazar Gölü’nde 27 çeşit balık yaşadığı biliniyor.

Bölgede turizm açısından önemli olan Hazar Gölü’nde bulunan balıklardan "Siraz" çevrede çok bilen olmasa da her yıl bu aylar içerisinde Van’daki İnci Kefali gibi akıntıya karşı giderek yumurtalarını bırakıyor.

Bu yıl yağışların fazla olması ve karın erimesiyle birlikte coşan Kürk çayı köprüsünden balıkların tersine göçü rahatlıkla izlenebildi.

İlçeye 3-4 kilometre mesafede bulunan Kürk Köprüsü üzerine gelen vatandaşlar da ilk defa göl balığı olarak adlandırdıkları gerçek ismi "Siraz" olan balığın tersine göçünü izlemenin keyfini çıkarttı.

Ancak çaydaki suyun azalmasıyla birlikte görsel şölen sunan görüntü bittiği gibi üzücü görüntüler de yaşandı.

Köprü altın gelen bazı kişiler, suyun azalmasını fırsat bilerek halen akıntıya karşı göç etmeye çalışan balıkları elleri ile yakaladı.

 Bir kişinin eliyle yakalayıp dışarı attığı balıkları ise başka bir kişi canlı canlı çubuğa taktığı balıkları poşete koyup götürdü.

O görüntüler kameralara da yansıdı.

Üreme döneminde olduğu için avlanması yasak olan balıkların bu şekilde avlanması ise tepki çekti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 13:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zıkkım yeyin
Zıkkım yeyin - 1 yıl Önce

Bu aziz mübarek o günde tek şunu söylüycem orada o balıkları avlayanlar o balikları yeceklerine b...k yeseler ondan iyi değil mi.

Turgay
Turgay - 1 yıl Önce

Benim " müslüman " kardeşlerim gölden balık tutarak iftarlık yemeğini çıkarıyorrrrrrrrrrrr (Yeni açıklanan İslamilik Endeksi sıralamasında Türkiye 95. sırada.Yeni Zelenda 1. sırada),devam...Doğaya,çevreye,insanlığa en ufak faydası olmayan Müslüman kardeşlerim hayde bakalım Müslümancılık oynamaya devam...

Hüsnü
Hüsnü - 1 yıl Önce

Bu canilere dur diyecek hiç bir merci yok mu, Türkiye de tüm kurumlar çökmüş vaziyette,

okan
okan @Hüsnü - 1 yıl Önce

hüsnü bey ülkede hiç bir devlet kurumunun ciddiyeti kalmamış. çünkü yöneticilerin hiçbiri liyakat esasına göre atanmış değil.kimse işini yapmıyor. bunun dışında , almanyada balık tutma ehliyeti olmayan kişi kesinlikle balık avlayamaz büyük cezaları var.bunu söylemem yeterli sanırım."Almanya bizi kıskaniiiiiiiiiiiiiiiiiii " diyenlere hitaben..kurumların işini yapmaması bir yana bu balıkları avlayanların cehaleti de bir yana..

Tarım Müdürü Laf Ebesi
Tarım Müdürü Laf Ebesi - 1 yıl Önce

Tarım il müdürü hep davetleri dolaşıp süslü püslü kelimelerle milletin gözünü boyuyor başka bir halt ettiği yok onun ondan bir cacık olmaz. O zatı Elazığ dan alıp Hakkariye göndermek lazım. Laf ebesi bir zat vesselam.

Erkam
Erkam - 1 yıl Önce

Çevre katili bunlar Nesli tükenmekte olan bu tür için acil önlem şart Elazığ da bu konuları dile getirecek Malesef etkili bir Çevre dernegi yok Tarım İl Müdürlüğü diyecem güleceksiniz

METİN
METİN - 1 yıl Önce

HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEK YANLIŞ YORUM BU ADAMLAR KAZIK KADAR YERİNDE YOKSA İNSANLARIN KAZIK.........S BOŞ OĞLU BOŞ İNSAN İNSANLIĞA KENDİ ADARSA İNSAN SIFATIN DADIR YOKSA HAYVANDAN FARKI YOKTUR.

SIRADAKİ HABER

banner7