Avcıl’dan Değerlendirme

İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Osman Avcıl bir takım değerlendirmelerde bulundu. Avcıl yaptığı konuşmada, konut almanın tam zamanı olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Avcıl, 2018’in üçüncü çeyreğinde de konut fiyatlarının artacağını söyledi.

Avcıl’dan Değerlendirme

İnşaat sektöründe son dönemde gerçekleştirilen tapu harcı ve KDV indiriminin ardından konut kredisi faizlerinin düşürülmesi sonucu satışların artması bekleniyor.

“BU FIRSAT İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

Uygulamaya alınan teşviklerle konut stoklarının azalmaya başlayacağını söyleyen ELMÜTDER Yönetim Kurulu Başkanı Avcıl, inşaat maliyetlerindeki artışların mevcut markalı konut projelerinde fiyatlara yansımamış olması nedeniyle şu an hemen teslim projelerden konut almanın tam zamanı olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Avcıl, son döviz ve inşaat maliyetlerindeki artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018’in üçüncü çeyreğinde konut fiyatlarının artacağına dikkat çekti.

“BÜYÜK ÖLÇÜDE HAREKETLENME BEKLENİYOR”

Avcıl yaptığı açıklamada, “Türkiye’de ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörünün, 31 Ekim’e kadar tapu harçlarının binde 20’den binde 15’e, KDV oranlarının ise yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin ardından, şimdi de konut kredisi faizlerinin yüzde 1.2’den yüzde 0.98’e indirilmesiyle büyük ölçüde hareketlenmesi bekleniyor” dedi.

KONUT STOĞU HIZLA TÜKENECEK, ACELE EDİN

Talep artışının etkisiyle çok yüksek oranda konut stoğunun hızla tükeneceğinin altını çizen Avcıl, konut almak isteyen tüketicilere cazip fiyatları ve teşvikleri kaçırmamaları için hızlı karar vermelerini söyledi.

“2018’İN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE KONUT FİYATLARI ARTACAK”

Mevcut konjonktür içinde en istikrarlı ve güvenilir yatırım aracının gayrimenkul olduğunu ifade eden Osman Avcıl, “Dövizde yaşanan yükselişin de etkisiyle demir, beton, akaryakıt gibi inşaat girdi maliyetleri hızla artıyor. Bizler gayrimenkul firmaları olarak çarkların dönmesi için büyük bir fedakarlık yaparak artan maliyetleri konut fiyatlarına yansıtmadık. Ancak stoklar tükendiğinde konut fiyatları kaçınılmaz olarak yükselecek. Döviz ve inşaat maliyetlerinde devam eden artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018 yılının üçüncü çeyreğinde hızlı fiyat artışları yaşanacak. Bu nedenle gayrimenkule yatırım yapmanın şimdi tam zamanı” ifadelerini kullandı.

banner107
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103