AYDES İle Kaynaklar, Etkili Şekilde Yönetiliyor

Elazığ’da 7 ilden 450 personel, 60 araç, 1 helikopter ve kurtarma botunun katıldığı saha tatbikatının ardından, ikinci günde de masa başı tatbikatı gerçekleşti. AYDES üzerinden afetin yönetilmesi tatbikatı da başarıyla sonuçlandı.

AYDES İle Kaynaklar, Etkili Şekilde Yönetiliyor

Elazığ Valiliği Koordinatörlüğünde Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya, Tunceli'den kurtarma ekiplerinin katılımı ile İl Afet Müdahale Planı kapsamında Bölgesel Düzey Saha Tatbikatı, 7 il,450 personel,60 araç, 1 helikopter ve kurtarma botunun katılımıyla Sivrice İlçesi’nde yapılmış ve arama kurtarma çalışmaları başarıyla tamamlanmıştı.

Bölgesel düzey tatbikatın ikinci gününde de masa başı tatbikatı yapıldı.

Masa başı tatbikatında Afet Yardım Destek Sistemi üzerinden afetlerin kriz merkezinden yönetilmesi gerçekleştirildi.

Kısa adı AYDES olan Afet Yardım Destek sistemi, Coğrafi  Bilgi Sistemleri üzerine inşa edilmiş, afet ve acil durumlarda tüm kaynakların etkili bir şekilde yönetilmesini sağlıyor.

“KAYNAKLAR ETKİLİ BİR ŞEKİLDE YÖNETİLİYOR”

Tatbikatın ikinci gününde kriz yönetiminde oluşturulan AYDES ile afet sorasında arama kurtarma, hasta takibi, barınma, gıda başta olmak üzere her türlü koordinenin sağlandığını belirtti. AYDES’in karar destek mekanizmalarına sahip web tabanlı bir uygulama olduğunu ifade eden Pıhtılı, sistemin olay komuta, mekansal ve iyileştirme olarak 3 bileşenden oluştuğunu ve tüm kaynakların etkili bir şekilde yönetildiğini kaydetti.

Öte yandan AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, iki gün boyunca Elazığ’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ve olası bir afet durumunda koordinenin bir an önce sağlanarak arama kurtarma çalışmalarının yapılması ve eksikliklerin giderilebilmesi amacıyla gerçekleş tatbikatın başarı ile nihayete erdiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7