Baharın Müjdecisi “Nevruz” Çiçeği Şubat Ayında Açtı

Anadolu dağlarında, baharı simgeleyen ve genellikle Mart ayında görmeye alıştığımız nevruz çiçekleri, bu yıl Şubat ayında Baskil’de boy göstermeye başladı.

Baharın Müjdecisi “Nevruz” Çiçeği Şubat Ayında Açtı

Mevsim normallerinin üstünde yaşadığımız kış ayında; baharın müjdesici, bereketi şifası olduğuna inanılan Nevruz çiçekleri Şubat Ayında açtı.

Anadolu dağlarında Her yıl toprağın canlandığı Mart ayında görmeye alıştığımız Nevruz Çiçekleri Elazığ’ın Baskil ilçesinde açtı.

Baskil Kuşsarayı Köyü sakinlerinden İlhan Erbey ve Kadıköy Sakini Hacı Ahmet Selçuk’ta nevruz çiçeklerinin mitolojik hikayeleri olduğunu belirterek, bu yıl Şubat ayında görülen Nevruz çiçeklerinin bereketi simgelediğini söylediler.

“BU ÇİÇEK BARIŞIN, SEVGİNİN, MUHABBETİN SEMBOLÜDÜR”

Erbey yaptığı açıklamada, “Nevruz bizim bölgemizde barışın sembolüdür. Baharın gelişini müjdeler. Berekettir. Atalarımız, özellikle çift çıktıları senelerde atalarımız o yılın bereketli geçeceğini söyler. Bu çiçek barışın, sevginin, muhabbetin sembolüdür. Bu çiçek genelde Martın 15’i ile 25’i arasında çıkardı. Bu sene Şubat ayının ortalarına denk geldi. Bu sevgililer gününe de denk geldiği için değeri bu sene daha da arttı. Bölgemize milletimizi, herkesi davet ediyoruz. Bu nevruz çiçeklerini yerinde, canlı görmelerini herkese tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“NEVRUZ ÇİÇEKLERİ ÇİFT OLDUĞU ZAMAN KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR BİLE ÇİFT DOĞURURLAR”

Selçuk da yaptığı konuşmada, “Atalarımız derdi ki nevruz çiçekleri çift olduğu zaman o sene küçükbaş hayvanlar bile çift doğururlar. Güzel bir çiçektir” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2018, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103