Bakan Dönmez Elazığ’ın Doğalgaz ve Elektrik Faturaları İle İlgili Açıklama Yaptı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ’da meydana gelen depremin ardından çalışmaları yerinde incelemek üzere bugün Elazığ’da geldi. Ziyareti esnasında açıklama yapan Bakan Dönmez, “Yıkılan hasarlı binaların ödemelerini gecikme cezası almaksızın 90 gün erteledik” dedi.

Bakan Dönmez Elazığ’ın Doğalgaz ve Elektrik Faturaları İle İlgili Açıklama Yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, deprem bölgesinde yıkılan ve hasar gören binalardaki abonelerin ocak ayı elektrik ve doğal gaz faturalarının 90 gün ertelendiğini söyledi.

Elazığ'a gelen Dönmez, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Tadım köyüne geçti.

Köyde deprem esnasında balkondan düşerek ayağını kıran Fatma Aykurt'u evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunan Bakan Dönmez, daha sonra Kültür Parkta çadırda kalan depremzedelerle buluştu.

Dönmez burada gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin hemen ardından devletin ilgili kurum ve kuruluşlarının süratle bölgeye intikal ederek, yaşamı normalleştirmek için çalışma yürüttüklerini söyledi.

DÖNMEZ: TÜM KÖYLERİMİZ DAHİL ELEKTRİĞİMİZ VAR

Deprem anından itibaren elektrik ve doğal gaz hizmetlerinin güvenli bir şekilde arz edilmesi için gerekli müdahaleye yaptıklarını aktaran Dönmez, "AFAD'ın 'güvenlik gerekçesiyle buralarda elektrik ve doğal gazın kullanılması mahsurlu değil' dediği hiç bir yerde elektriğimiz kesik değil, tüm köylerimiz dahil elektriğimiz var. Doğal gaz kullanan aboneler açısından da herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil." dedi.

KÖMÜR DAĞITIMI BAŞLADI

Bölgedeki hidro elektrik santrallerinin inşaat ile su yapılarında deprem dolayısıyla sorun olmadığını vurgulayan Dönmez, "Oradaki bazı tesislerde lojmanlarda bazı hasarlar söz konusu ama onları da en kısa süre içerisinde telafi edeceğiz. İçişleri Bakanı Süleyman Bey beni arayarak 30 bin ton kömüre ihtiyaç olduğunu söylemişti. Türkiye Kömür İşletmeleri süratle kömür sevkine başladı. Valiliklerimiz hem Elazığ hem de Malatya'da ihtiyaç sahiplerine süratle bu dağıtımı başlattılar"  diye kaydetti.

FATURA DÜZENLEMELERİ 2 HAFTA SÜREYLE ERTELENDİ

Bakan Dönmez, bölgede hizmet veren Aksa Doğal Gaz ve Elektrik Dağıtım Şirketinin tahakkuk dönemlerini 2 hafta süreyle ertelediğini vurgulayarak, "Yani fatura düzenlemeleri 2 hafta süreyle Malatya ve Elazığ'da ertelenmiş oldu. Valiliklerin belirlediği, yıkılan ve hasar gören binalarla ilgili olarak ocak ayındaki faturaların tahsilatını 90 gün süreyle erteledik. Herhangi bir gecikme cezası almaksızın bu ertelemeden yararlanacaklar. Dana önceden başka bir nedenle elektrik ve gazı kesik olanlar da başvurmaları halinde bundan yararlanacak. Onlara doğal gaz ve elektrik akışı tekrar sağlanacak. Bu konuyla alakalı çalışmalarımız yine devam ediyor. Vatandaşlarımızdan gelen talepler var. Bugün taziye ziyaretlerinde bu yönde talepler geldi. onları da ayrıca değerlendireceğiz” açıklamalarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 15:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vay be !
Vay be ! - 8 ay Önce

ertelenmiş ne demek ??? bu şartlar altında en az bahar gelene kadar devlet tarafından karşılanmalıdır bu faturalar ! insanlar zaten oluşan zararı nasıl karşılayacaklarını düşünüyorlar !! Elazığ Afet bölgesi ilan edilmelidir !

Adem
Adem - 8 ay Önce

AKSA spor kulüplerine gösterdiği cömertliği gösterseydi keşke

Osman Yücel
Osman Yücel - 8 ay Önce

Milletle dalga geçmeyin. Sadaka istemiyoruz, vatandaşa karşı görevlerinizi yapın. Sorumluluklar tatmin edici olmadığı için kendimizi güvende hisetmiyoruz.!

Eyup erginöz
Eyup erginöz - 8 ay Önce

Yani iyilik mi bu .kabartip kabartip tek seferde ödemek daha mi kolay olacak sanıyorsunuz. Yüzde elli ödenecek deseler anlayacağız da erteleyerek daha bi sıkıntıya sokarsınız milleti .bu bir hizmet degl.

SIRADAKİ HABER

banner7