Bakan Koca Bilim Kurulu Toplantısının Ardından Açıklamalarda Bulundu

Koronavirüs Bilim Kurulu, saat 17.00'da aşı ve mutasyon konularında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bakan Koca toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Aşının zorunlu olarak yapılmasından yana değiliz" dedi.

Bakan Koca Bilim Kurulu Toplantısının Ardından Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarının satır başları şu şekilde;

"AYDINLATMAYA VE ÖNÜMÜZÜ GÖRMEYE ÇALIŞTIK"

Salgın boyunca üzerimde çok ağır bir sorumluluk olsa da her durumda karşınıza çıkıp gelişmeleri sizlere zamanında ve açık bir şekilde iletmeye çalıştım. Karşınıza her çıktığımda umutla dinlediniz, destek oldunuz. Beni ailenizin ferdi olarak kabul ettiniz Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Salgın hastalık ortaya çıkınca ülkemizde kendisini tüm dünya devletleri gibi karanlık bir tünelin içinde buldu. İlk günden beri bilimin ışığıyla o tüneli aydınlatmaya ve önümüzü görmeye çalıştık. Huzurlarınızda bir kez daha Bilim Kurulumuza bu konuda teşekkür etmek isterim. Tarih bu yılları büyük salgın yılları olarak anacaktır. Son günlerde İngiltere gibi ülkeler kontrolsüz vaka artışlarını virüsün mutasyonuna bağlayarak açıklamaya çalışmaktadır. Ekim ayının ikinci yarısından itibaren hızlı bir vaka artışı yaşandı. Salgının seyrine göre illerimizde tek tek değerlendirme yaparak yerel imkanların seferber edildiği ekipler halinde yaygın temaslı takibinin yapıldığı bir dönemi yaşadık.

"GEREKLİ TEDBİRLERİ UYGULADIK"

Bütün kamu kaynaklarının harekete geçilmesinde destek ve katkılarıyla sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu beyefendiye ve valililerimize teşekkür ediyorum. Bugünlerde dünya virüsün mutasyonuyla ilgili tedbirlere yoğunlaşmış durumdadır. Gerekli tedbirleri vakit geçirmeden uyguladık. Bu mutasyon eylül ayından beri mevcut. Mutasyonun yayılma hızının arttırması çarpan etkisi yapabilir.

AŞI AÇIKLAMASI

Her geçen gün aşıyla ilgili haberler yayılmaktadır. Bugün en çok merak ettiğiniz konunu aşı olduğunu biliyorum. Huzurlarınızda bir kez daha inaktif aşı tercih ettiğimizi izah etmek istiyorum. İnaktif aşı bilinen en kadim aşı yöntemidir. En basit ifadeyle virüs uygun ortamlarda çoğaldıktan sonra öldürülerek onu tanıması için vücuda enjekte edilmesidir.

Bu aşı türüyle ilk defa bağışıklama amaçlı aşı yapılmıyor. Bu , faydasından emin olduğumuz bir yöntemdir. Ayrıca ülkemizde devam eden aşı çalışmalarından önde giden 3 tanesi inaktif aşılardır. Bununla birlikte ülkemizde adenovirüs temelli iki aşı adayımız insan çalışmalarına ulaşmıştır.

AŞI PAZAR GECESİ YOLA ÇIKIYOR

Bilim kurulumuzun değerlendirmeleri aşının ülkelerine kullanılması konusunda kendi insanımızda gösterdiği etkiden emin olduk. Çin makamları da Türkiye'ye gönderilecek olan aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar. Aşılarımız bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor. İnancımız bize her darlıktan sonra bir genişlik olduğunu söylüyor. Bu güzel haberlerin milletimiz için, insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

SERHAT ÜNAL:

Çin aşısının etkinliği yüzde 91,25

Aşının koruyuculuğu yüzde 91.25 oranında erken dönem ve bu giderek daha da artmış olacak. Normalde 40 enfekte olan kişi olduğunda açıklamayı düşündüğümüz durumdu. Ve giderek bu oranın daha da yukarı doğru çıkacağını söyleyebiliriz. Aşı yapılan bütün gönüllüler 29 kişide enfeksiyon görülmüş oldu. 29 kişinin 26'sı aşı yapılmayandı.

SORU CEVAP

AŞILAMA STRATEJİSİ NASIL OLACAK?

Demin bahsettim pazartesi günü itibariyle pazartesi günü itibariyle Türkiye'de aşıların olacağını söyledim. 4 strateji açıklandı. İlk planda sağlık çalışanları olmak üzere yapılmıştı. Öncelikle sağlık çalışanlarımızdan başlamış olacağız. Birinci aşamada 9 milyon kişi olacağını söyleyebilirim. Şubat sonuna kadar 50 milyon aşı olacağını daha önce söylemiştim. Daha kısa bir zaman diliminde en geç nisan olmak üzere 3. aşamada olan kişileri aşılamayı hedefliyoruz. Günde ortalama 1.5-2 milyona kadar aşı yapma imkanımız olduğunu söyleyebilirim.

MUTASYONLA İLGİLİ TEDBİRLER

Dünyada temmuz-ağustos-eylül ayından itibaren mutasyonların olduğu, Türkiye'de de benzer mutasyonların olduğu, daha çok bulaştırıcılığı olduğunu söylemiştik. Biz de ülke olarak belli zaman dilimlerinde yaygın şekilde mutasyon olup olmadığı şekilde analizini yapıyoruz. Bizdeki veriler de bulaşıcılığın arttı yönündeydi. İngiltere'dekine benzer bir mutasyona rastlamadık ama genom analizi yaparak bununla ilgili daha net bir şey söylemek mümkün. Bizim şu ana kadar yaptığımızı ön inceleme ve analizlerde İngiltere'dekine benzer bir mutasyona rastlamadığımızı ama gelecek hafta genom analizi yaparak daha net bir şey söylemek mümkün. İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika için bir kısıtlama söz konusu oldu. Şu an yeni bir kısıtlamayı düşünmüyoruz ama ülkelerle ilgili farklı bir şey gündeme gelirse her an bu kısıtlamalar tekrar yapılabilir. Şu dönemde üzerinde durmamız gereken, virüsün mutasyonuyla birlikte bulaştırıcılığının arttığı, bir araya gelmelerin, kalabalık ortamlarda bir arada olmanın bu bulaştırıcılığın artışıyla birlikte daha riskli olduğunu söyleyebiliriz.

BIONTECH AŞISI

Mart ayı sonuna kadar 4,5 milyon opsiyonel olarak da 30 milyona kadar biontech aşısının sözleşmesinin detayları netleşmiş oldu. Sinovac aşısı ilk planda 3 milyon olarak gelecek. 3 milyon ilk gelebilecek olan partının da pazartesi sabah Türkiye'de olabileceğini söyleyebilirim.

AŞI ZORUNLU OLACAK MI?

Aile içi bulaş giderek artmaya başladı. Yüzde 85'lere kadar çıkmış oldu. Biz ne kadar mesafeye uygun hareket eder bir araya gelişleri azaltır kalabalık ortamları oluşturmamış olursak bu virüsün bulaştırıcılığı azalmış olur. Yüzde 91.25 koruyuculuk. Aşının zorunlu olarak yapılmasından yana değiliz. Biz ikna ederek bu aşının yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103