Bakan Kurum Abdullahpaşa Projesini Tek Tek Anlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Abdullahpaşa Mahallesi sakinleri ile bir araya geldi. Vatandaşların sorularını yanıtladı.

Bakan Kurum Abdullahpaşa Projesini Tek Tek Anlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaşanan 6.8’lik depremin ardından Elazığ'daki çalışmaları yerinde takip edip vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor.

Depremin ağır hasar verdiği yerlerden Abdullahpaşa Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Bakan Kurum, yapılacak olan kentsel dönüşüm ve hasarlı binalar hakkında bilgi verdi.

ŞERİFOĞULLARI: DEVLETİMİZ HİÇBİR VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEYECEK

Toplantıda Abdullahpaşa Mahallesi sakinlerine seslenen Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Bu sıkıntılı süreçten birlik beraberlik içerisinde el ele omuz omuza vererek hep birlikte çıkmak zorundayız. Devletimize güvenin. Sayın bakanlarımız 16 gündür sahada Elazığ’ın yarlarını sarmayla ilgileniyor. Biz kendilerine destek veriyoruz. Millet olarak sizler destek veriyorsunuz. Sizler bizlere güveneceksiniz. Devletimiz hiçbir vatandaşımızı Allah’ın izniyle bugüne kadar mağdur etmemiş bundan sonraki süreçte de kesinlikle mağdur etmeyecektir. Devletimizin imkanları en iyi şekilde kullanabilme adına burada bakanlarımız gece gündüz demeden çalışıyor, gayret ediyor. İnşallah Abdullahpaşa projesiyle ilgili kafanızda soru işaretleri varsa sorabilirsiniz. Hepsini cevaplayacağız. Sadece birlik beraberlik içerisinde bu süreçten çıkmamız lazım. Sizlerin devletimize, bizlere destek vermesi lazım. Bizim gücümüze güç katmanız lazım” ifadelerini kullandı.

KURUM: ELİMİZDEN GELENİN DE EN İYİSİNİ YAPMAYA GAYRET GÖSTERDİK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, “Bir taraftan hasar tespitlerini yaptık. Bir taraftan hasar tespitleriyle birlikte ağır hasarlı binaların yıkım süreçlerini başlattık. Diğer taraftan yeni yapılacak konutlara ilişkinde projelendirme süreçlerini başlattık ve hepsini eş zamanlı götürmeye gayret gösteriyoruz. Bunları yaparken de yine valiliğimizle birlikte, üreticilerimiz, belediye başkanlarımız, diğer bakanlarımız, diğer bakanlıklarımızın da destekleriyle birlikte vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere çadır kentler kuruldu, yine konteynır kentler kurulmaya devam ediyor. İnşallah en yakın zamanda onlarda bitecek. Vatandaşımızın gıda, barınma, ısınma ihtiyaçlarına ilişkinde süreci birebir takip ediyoruz. İnşallah şu ana kadar hiçbir eksiklik yaşatmamaya çalıştık. Tabi ki her şey çok iyi olmuş diyemeyiz. Ama elimizden gelenin de en iyisini yapmaya gayret gösterdik” şeklinde konuştu.

KURUM: ÇOK GÜZEL BİR PROJE ÇİZECEĞİZ

Depremin en büyük hasarının yaşandığı yerlerden birinin de Abdullahpaşa olduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Depremin hasarının yaşandığı yerlerden biri de Abdullahpaşa. Biz baktığımızda hasar tespitleri belli mahallelerde yoğunlaştığını gördük. Bu hasar tespitlerinin yoğunlaştığı alanlarına da gidip yerinde hem alanı görmek hem projeleri görmek hem binaları görmek fırsatı yakaladık ve bu çerçevede çalışmalarımızı başlattık. Biz proje dahilinde hazine mülkiyetlerini de projeye katacağız ve bu 2 bin 210 konutun olduğu yerde zannedersem 200-300 konutta fazla çıkacak. Daha fazla çıkabilir ama biz çıkarmayacağız. Yine zemin artı dört yeşil alanlarıyla, sosyal donatılarıyla çok güzel bir proje çizeceğiz. Bu diğer alanlardaki ağır hasarları da bu alana taşıma fırsatımız var” dedi.

KURUM: VATANDAŞLARIMIZ İRTİBAT OFİSLERİNE GİTSİNLER

Mahalle içerisinde bir kentsel dönüşüm ofisi kurduklarını belirten Bakan Kurum, “Bir kentsel dönüşüm ofisimiz var. Bu kentsel dönüşüm ofisinde vatandaşlarımız bu alan içerisine giren ve Abdullahpaşa’da yaşayan ağır hasarlı ve bu alan içerisinde oturan tüm vatandaşlarımız bu irtibat ofislerine gitsinler. Bu irtibat ofisinde size seçenek sunacaklar. Diyecekler ki Abdullahpaşa’da mı istiyorsun eğer bina ağır hasarlıysa ağır hasarlı olarak hak sahipliği belli zaten. AFAD kapsamında ağır hasarlı binalar için AFAD şunu söylüyor; ‘yapım bedelini, alt yapı ve gerekli devlet olarak süspansiyonları ben sağlayacağım, çıkan bedeli 2 yıl ödemesiz 18 yıl ödemeyle sıfır faizle bana ödeyeceksin’ sistem bu ağır hasarlı olan için, hak sahibi olan için. Bunun dışında peki bu alan içerisinde orta hasarlı var, az hasarlı var veya biz riskli bina tespiti yaptık ki başlattık bu süreci. Bütün buradaki binaların karot numuneleri alınacak ağır hasarın dışındaki. Orta ve az hasarlı dediğimiz binaların da bu alan içerisindeki karotları alınacak ve bina eğer riskli bina ise yani bugün beton sınıfı ‘c25-c30’ olması gerekirken aldığımız numunede ki Mustafapaşa Mahallesi’nde 3’te 1’i çıkıyor. 25 olması gerenirken dayanım 7-8 ile başlıyor. Eğer burada da öyle bir durum varsa bu bina riskli binadır ve riskli bina statüsünde projeye dahil edilecek” diye konuştu.

KURUM: ELAZIĞ’DA BÜYÜK BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ GELİŞTİRİYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceklerini ifade eden Bakan Kurum, “Biz buradaki büyük bir Elazığ için kentsel dönüşüm projesi yapıyoruz. Abdullahpaşa için, Mustafapaşa için, Sürsürü için, Çatalçeşme için bu çalıştığımız alanlarda gidip AFAD dışındaki vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla bu yoğunluktan dolayı ağır hasarlı binaların yoğunluğundan dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın talimatıyla biz Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi geliştiriyoruz. O katılım bedellerinizle birlikte siz şunu yapabilirsiniz; kentsel dönüşüm ofisine gidip isterseniz yerinden yok ‘ben yerinden istemiyorum benim katılım değerim 10 lirayı bana ödeyin ben gidiyorum’, ‘efendim ben katılım değeriyle birlikte yerinden almak istiyorum’ yerinin değeri diyelim ki 20 lira, 10 lira eski binanızın değeri vardı, 10 lirayı düşeceğiz kalanını sizin ödeyebileceğiniz şartlar çerçevesinde vadelendireceğiz. ‘Yok ben bunu da istemiyorum ben Bızmişen’deki hazır konutlardan istiyorum, Cumhuriyet’teki hazır konutlardan istiyorum veya yeni yapılacak alandan istiyorum’ gibi alternatiflerde isteyebilirsiniz. Nereye giderseniz gidin sizin bir katılım değeriniz var. Gittiğiniz yerinde bir değeri var. Aradaki farkı ödersiniz” ifadelerine yer verdi.

KURUM: ACILARI ÜZÜNTÜLERİ BİZE UNUTTURACAK YENİ BİR YERLEŞİM ALANI OLACAKTIR

Bakan Kurum, “Bu depremle ilgili tüm yaraları sarmak için mücadele ettik. İnşallah yılsonuna kadar da biz bir kardeşiniz olarak Elazığlı bir hemşehriniz olarak sürekli buraya geleceğiz ve bunları birebir takipçisi olacağız ve verdiğimiz sözleri de size bir bir tutmak suretiyle yerine getireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu noktada birebir takip etmektedir ve işin her kademesiyle ilgili kendisini bilgilendiriyoruz. İnşallah 1 yıl sonra farklı bir Elazığ, farklı bir Abdullahpaşa, farklı bir Mustafapaşa, Sürsürü olacaktır. Alt yapısıyla, sosyal donatısıyla hakikatten bu çektiğimiz acıları, üzüntüleri bize unutturacak yeni bir yerleşim alanı olacaktır diyorum hepinizi sevgi saygı ve hürmetle selamlıyorum” diye ifade etti.

VİDEO

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan
Kenan - 8 ay Önce

Sakarya ili deprem sonrası 2000 yılında bir KHK ile BÜYÜKŞEHİR yapıldı. Elazığ BÜYÜKŞEHİRİ çoktan hakketti....

Elazığ Neferi
Elazığ Neferi @Kenan - 8 ay Önce

Şehrimizin ışıkları sönmüş, umudu kararmış kalkmış büyükşehir derdine düşmüşsün. Şehir deprem öncesi ayaktayken büyükşehir olmaya yaklaşamadı. Şimdi nüfus azalıp, şehir yıkılınca nasıl büyükşehir olacak. Boş konuşmayın. İcraat konuşun.

Emre
Emre - 8 ay Önce

BÜYÜKŞEHİR Elazığ’a büyük bir moral üstünlük sağlayacak , vesile olanları Elazığ asla unutmayacak minnet duyacak.

Yesim dogan
Yesim dogan - 8 ay Önce

Pekı bızım iki evımız var bırı hazarlı bırıdegıl onda oglum oturuyor kentsel donuşume gırmış kımıdıyor sıze yok bır bılgı vere bılırmısınız

Yaşar Yaşamaz
Yaşar Yaşamaz - 8 ay Önce

Aldatıldık Çok hasarlı orta hasarlı oldu. Orta hasarlı az hasarlı oldu. Az hasarlı hasarsız oldu.

Arkadaş bu ne oyundur. Bu ne düzenbazlıktır.

Belli ki bu işte çok acayip bir baskı var. Baskının nereden geldiğini herkes bilmeli.

belediye borcu olana istediği evrakları vermiyor
belediye borcu olana istediği evrakları vermiyor - 15 saat Önce

vatandaş kentsel dönüşüm için abdullahpaşa ,belediyey gidince vergi borcu su borcu var ise evrakları vermiyor vatandaş ödeyemeyince de evrakları vermiyor dolayısıyla başvuru sayısı yetmeyince millet çatlak evlerde oturmuş kaderini bekliyor

SIRADAKİ HABER

banner7