Bakan Murat Kurum, TOKİ Konutlarıyla İlgili Açıklama Yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Elazığ'daki incelemeleri devam ederken açıklamalarda da bulundu. Bakan Kurum, "orta hasarlı binalarda ada bazında anlaşan vatandaşlarımıza destek olacak adımlar atacağız" dedi. Bakan Kurum ayrıca; 2+1 ve 3+1 evlerin vatandaşlara neye göre verileceğini de açıkladı.

Bakan Murat Kurum, TOKİ Konutlarıyla İlgili Açıklama Yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Ocak’ta meydana gelen 41 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde incelemek için Elazığ’a geldi.

Bakan Kurum ilk olarak Akçakiraz beldesinde tamamlanan 111, Yazıkonak beldesinde ise 381 konutu yerinde inceledi. Bakan Kurum ardından Karşıyaka Mahallesi’nde tamamlanan 439 konutun olduğu bölgeye geçti. Bakan Kurum'a Elazığ Valisi Erkaya Yırık, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım da eşlik etti. 

Bakan Murat Kurum, Karşıyaka Mahallesi'ndeki ziyareti sonrasında açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum'un satırbaşları şöyle;

“2020 yılı başında Sivrice merkezli bir deprem meydana geldi. Hem Elazığ hem Malatya’da hissedilen deprem sonrası çalışmalarımızı başlattık. Ve Elazığ için seferber olduk. Dün Elazığ için seferber olmuştuk. Bugünde İzmir’in yaralarını sarmak için hep birlikte var gücümüzle seferber olduk.

 

“ELAZIĞ’DA 19BİN 500 KONUTTAN 2 BİN 500’ÜNÜ TAMAMLADIK”

O gün vatandaşlarımıza burada şu sözü vermiştik, bir yıl geçmeden konutlarımızı etaplar halinde teslim edeceğiz. Sağlam, güvenli, her türlü sosyal alt yapısı olan evleri vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Elazığ ve Malatya’daki yaşam kalitesini atacağımızın sözünü verdik. Hamd olsun bugün sözümüzü tutmanın gururu içerisindeyiz. O gün enkaz altında yakınlarının çıkmasını bekleyen ablalarımızın, abilerimizin, annelerimizin, babalarımızın bugün sağlam evlerde oturuken ki mutluluklarına şahit oluyoruz. Elazığ’da 19 bin 500 konuttan 2 bin 500’ünü tamamladık.

“BURADA NE YAPTIYSAK ORADA DA YAPIYORUZ”

Teslim etme aşamasına getirdik. İnşallah yıl sonuna kadar 8 bin konutumuzu bitireceğiz ve etaplar halinde, okulları, camileri ile oyun alanları ile konutlarımızı teslim edeceğiz. Bugün Tüm Türkiye’miz İzmir’in yanında oldu. Burada ne yaptıysak orada da yapıyoruz. Bir yıl içerisinde orada da konutlarımızı teslim edeceğiz.

Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımızın kolay ödeyebilmesi adına konutlarda %50 indirim yaptı. Bu müjdeyi vatandaşlarımızla paylaştılar. Bu çerçevede 2 yıl ödemesiz 18 yıl 0 faizle ödemelerini yapacaklar.

"2+1 OLANA 2+1, 3+1 OLANA 3+1 EV YAPIYORUZ"

Biz hasar tespitlerini yaparken, bir taraftan da yeni projelerin yapım sürecine girdik. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için birçok çalışmayı bir arada yürüttük. Karşıyaka da riskli binaların olduğu alanlar. Burada da vatandaşlarımızın mevcut hakları çerçevesinde iki artı bir binası olana iki artı bir, üç artı bir olana da üç artı bir konutlar yapıyoruz. Rüstempaşa, Mustafapaşa, Abdullahpaşa da vatandaşlarımızı dükkanları ile ilgili ama aynı metre kare ama biraz az biraz uzun ama yerinde ama ötesinde komşularından, yakınlarından ayırmadan konutları yapıyoruz.

“ADA BAZINDA ANLAŞAN VATANDAŞLARIMIZA DESTEK OLACAK ADIMLAR ATACAĞIZ”

Vatandaşlarımızın mevcut hakları neyse bu şekilde yapılmaktadır. 2+1 ise 2+1, 3+1 ise 3+1 yapılacak. Fazla konut üretmek ve orta hasarlı binalarda Ada bazında anlaşan vatandaşlarımıza da destek olacak adımlar atacağız.

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Orta hasarlı binalarla ilgili AFAD; vatandaşlarımıza, iki yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi imkanı sunuyor. Orta hasarlı binalar için kentsel dönüşüm projemiz var. Elazığ Belediyemiz projeyi yürütmekte. Biz istiyoruz ki, Elazığ’daki yapı stoku sağlam hale gelsin. Biz bu konuda her türlü desteği vereceğiz.

“EV FİYATLARINA YAKIN FİYATLARLA EV SAHİBİ OLACAKLAR”

Buradaki fiyatları Cumhurbaşkanımız açıkladı. Ağır hasarlı AFAD’tan hak sahibi olan arkadaşlarımız için kentsel dönüşümde de maliyetin çıkması ile yine yakın ödeme şartları ve vadelerle vatandaşımızı alanlarda oturtacağız.

“EN YAKIN YERİNDE VERMEK ÜZERE PROJELERİMİZ YAPILMIŞTIR”

Mustafapaşa, Rüstempaşa ve Abdullahpaşada ki Mahallemizdeki dükkanlarımızı yerinde, yakın yerinde ve en yakın yerinde vermek üzere projelerimiz yapılmıştır. Bu çerçevede ama yukarısı ama aşağısı en yakın yerde verilecek.”

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
kaya
kaya - 6 ay Önce

zülfüyü yanından uzaklaştır, covit 19 dan daha tehlikeli virüs bulaşır....!

Batuhan karakose
Batuhan karakose - 6 ay Önce

Biz evi alirken ev almadik komsu aldik simdi siz evinizi kura ile verecegiz veya ayni kat degilde farkli katlarda verirseniz bu milleti magduriyete sureklersiniz ornek benim evim 5 ci kat ise 5 ci kat vermeniz gerekir sen bana 5 ci kat degilde birinci kat verirsen ben bunu nasil kabul edeyim veya ana cadde uzerindeki evimi kalkip ara sokakta verirsen bu nasil olacak sayin bakan
Siz siz olun bu milleti magdur etmeyin herkese ayni caddesinde ayni katinda yer verin

Nuri
Nuri - 6 ay Önce

Bu küçük Zülfü vekillikten istifa mı etti. Seçildiğinden beri kayıp, seçime doğru Babam gelir hallederiz diye düşünüyorsa bu defa babası bile aday olsa seçilemez. İki Zülfünün yüzünden Zülfü isminden bile soğudum.

Cafer
Cafer - 6 ay Önce

Buradan yakınan hemsehriler,siz çareyi yanlış yerde arıyorsunuz! Kara gürSOL şovu izlemiyormusuz?Hemen arayın,sorununuzu çözsün,aman yaklaşmayın covid 19 lu dur,size de seper.Mesajlaşın.

Yalakalık
Yalakalık @Cafer - 6 ay Önce

Yalakalık dedikleri tam da bu olsa gerek zulfonin testinden geçen bu arkadaş kara GurSol dediğin adam senin 4 vekilinden daha karekterli en azından ama doğru eşek arpasini verene yularini verirmiş.

Mehmet yurul
Mehmet yurul - 6 ay Önce

Benim evde ağır hasarlı dediler boşaltım sonra hafif hasarlı dediler bina yıkıldı kira yardım taşıma ücreti sizde vereceklerdi malesef müracaatınıza cvb veren bile yok

Kemik yalayici
Kemik yalayici - 6 ay Önce

Hadi biz diyelim, iyilik gördük,ki gören kahpedir ve de ihtiyacı da merhabasi da dahi yoktur.Memlekete sayısız hizmetlerde adı vardır.Ama siz hiçbir şeyini görmeden kaç paraya bu başka şehirli bu adama, kemik yalayiciliğıi yorumları yapiyorsunuz.Katır.

Vatndas
Vatndas - 6 ay Önce

1 haziranda kurasi cekilen bizmisen ewleri noldu niye kimse bilgi vermiyorr

Depremzede
Depremzede - 6 ay Önce

1 Haziran da kurası çekilen Bizmişen TOKİ 700 konut projesinin konutları hazır olduğu halde, neden hiç bilgi veren yok.
Sözleşme yapmaya çagirilmiyoruz. Kat kurası çekilmemiş. Biz daha neyi bekliyooruz. Böyle de olmaz kardeşim. Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle insanları umursamazlık yoktur. Bizim halkımız herşeyi yapıyor. İlgilenen yok ki!!


SIRADAKİ HABER

banner103