BAKAN SOYLU ÇADIR KENTTE

Elazığ merkezde toplamda 15 bin hasarlı binanın incelemesinin tamamlandığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hasarsız ve az hasarlı evleri olanlara telefon açmak suretiyle evinize girebilirsiniz diyeceklerini söyledi.

BAKAN SOYLU ÇADIR KENTTE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür Park’ta kurulan çadır kenti ziyaret ederek Vali Çetin Oktay Kaldırım’dan son gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Burada depremzedeleri çadırlarında ziyaret eden Bakan Soylu, vatandaşların sorun ve taleplerini de not aldı.

Daha sonra bölgede çalışmaları yürüten Afet Koordinasyon Merkezi, UMKE ve sağlık personeli ile bir araya gelen Soylu, çalışmalar konusunda bilgi aldı.

SOYLU: BİR KONTEYNER EKSİĞİMİZ YOK

Hasar tespitlerinin devam ettiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Takdir edersiniz ki bunun alt yapısını hazırlamak istiyoruz. Bin tane de Kilis’ten konteyner getiriyoruz. 2 katlı konteynerler. Onu da kolordunun olduğu yere kuracağız. Birini Elazığspor tesislerine kuruyoruz. Orada da yarın itibariyle alt yapısını başlatacağız. Birde Sivrice'de de alt yapısını hazırlıyoruz. Orayı 50 santime yakın yükseltmemiz lazım. Arkadaşlar yükseltme işine dün akşam itibariyle başladı. Zannediyorum 13-14 gün içinde alt yapısını tamamlayıp konteynerleri yetiştireceğiz. Konteynerin özellikleri şu. İçinde lavabo, mutfak, tuvalet var. Onların da giderlerinin de bir yere verilmesi lazım. Orada bir yaşam olacak, bir de sosyal tesis alanları olacak. Onun için tüm alt yapıyı hazırlayacağız, vatandaşlarımız evlerine geçene kadar yerleşim yeri hazırlama gayreti içindeyiz. Zannediyorum 15 gün içerisinde konteynerler hizmete geçecektir. Yetmezse yine getireceğiz. Bir konteyner eksiğimiz yok" diye konuştu.

SOYLU: HASARSIZ VE AZ HASARLILARA SİZ EVİNİZE GİREBİLİRSİNİZ DİYECEĞİZ

Soylu, “ Hasarsız ve az hasarsızlara telefon açarak evlerinize girebilirsiniz diyeceğiz. Yani hem telefon açacağız hem valiliğimizin internet sitesinde yayınlayacağız hem de muhtarlıklarımıza göndereceğiz. Yani hasarsız ve az hasarlılara siz evinize girebilirsiniz diyeceğiz. Ondan sonra da az hasarlılarla ilgili de yapmamız gerek sorumluluklarımızı da yerine getireceğiz. Ağır ve orta hasarlıya biliyorsunuz girmek doğru değil. Gece yarılarına kadar vatandaşlarımızın sorularına cevap vermek için çalışmalarımızı yapıyoruz.

SOYLU: 15 BİNANIN HASAR TESPİTİ TAMAMLANDI

Hasarlı 33 bin bina olduğunu aktaran Soylu, “Dün gece 02:00 itibariyle söylüyorum 15 binanın hasar tespiti tamamlandı. Elazığ merkez için de 15 bin bina kaldı. En fazla 3 gün içerisinde hepsi bitecek” şeklinde konuştu.

SOYLU: OKULLARLA İLGİLİ BÜTÜN ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

10 Şubat'ta açılması planlanan eğitim öğretim dönemi ile ilgili de konuşan Soylu, “Okullarla ilgili bütün çalışmalar tamamlandı. Akıllı tahtalarına kadar nakledildi. Cumhurbaşkanımızı talimatı olmuştu bağışçı iş insanlarından destek istedik onlar da okul yapma konusunda taahhütte bulundu yer teslimleri yakında yapılacak, bir yıl içinde okulların tamamı da bitmiş olacak. Elazığ'da 200'ün üzerinde okul var. Toplam 10 okulda hasar söz konusu geri kalan okulların tamamı sağlam. Son 12-13 yılda yıkılıp yapılan tüm okullar deprem güçlendirmeye deprem yönetmeliğine uygun yapılmıştır. Diğer kamu binalarından da hasar olan çok az var. O da geçmiş yıllarda yapılıp yenilenmemiş olan kamu binaları" diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7