Bakan Soylu Elazığ Depremi İle İlgili Konuştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Anadolu Ajansı'nın Analiz Masası'nda gündeme dair soruları yanıtladı. Bakan Soylu Programda ki konuşmasında Elazığ depremine de değinerek, “. Hem şehrin ekonomik hem ticari hem sosyal hayatını düzenleyebilecek 1 yıllık bir periyot çizildi Allah nasip ederse önümüzdeki Nisan ayının sonunda genel perspektif olarak Elazığ ve Malatya’nın ilgili ilçelerinde hayat normale dönecek” dedi.

Bakan Soylu Elazığ Depremi İle İlgili Konuştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Anadolu Ajansı'nın Analiz Masası'nda gündeme dair soruları yanıtladı.

Bakan Soylu programda Elazığ depremine de değindi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından satır başları;

SOYLU: 45 VATANDAŞIMIZI ORADAN SAĞ SALİM ÇIKARDILAR

Sivrice depremine gittik, Sayın Kurum, Fahrettin Bey ve AFAD Başkanımız yaklaşık 2 buçuk saat içerisinde oradaydık, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Elazığ’a gittik, indikten sonra depremi 4 kategoriye ayırdık, arama kurtarma, barınma ve gıda, geçici konaklama ve kalıcı konutlara yerleştirme. Arama kurtarma konusunda hakikaten Türkiye önemli bir yetkinlik içerisinde burada 45 vatandaşımız enkaz altından sağ çıktı. Sivrice’deki enkazların sorunu şu bazı enkazlar kum olmuştu. Ama 45 vatandaşımızı oradan sağ salim çıkardılar.

SOYLU: ÖNEMLİ OLAN SİSTEMİN DOĞRU BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMESİDİR

Yardımların bir takım belediyeler ya da yardım kuruluşları tarafından kendi başına dağıtılmasına izin vermedik, önemli olan sistemin doğru bir şekilde yürütülmesidir. Bu depremde şunu söyleyebilirim iki mesele beni çok etkilemiştir birincisi gönüllülüktür, Türkiye’nin her tarafından herkes o kadar yüksek bir gayretle bir gönüllülük içerisinde oldu ki, bazı öğretmenlerimiz geldiler o zincirin içerisine girdiler bir taraftan yardım kolileri geliyor bunları ayırabilmek ve dağıtabilmek çok önemli bir uğraş istiyor günlerce soğukta o depolarda büyük bir çaba gösterdiler.

SOYLU: BU KADAR HIZLI HASAR TESPİTİNİN YAPILDIĞI BAŞKA BİR ÜLKE OLMAMIŞTIR

Şu ana kadar yaklaşık 150 bin kişiye sosyal rehabilitasyon uygulandı, kim var bunun içerisinde? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birimleri bir taraftan diyanetin manevi birimleri, Kızılay, gençlik rehberleri bazı üniversitelerden almış olduğumuz psikologlar bütün bunlar öyle bir sosyal rehabilitasyon ortaya koydular ve koymaya devam ediyorlar.

Hem Malatya hem Elazığ olsun, bu kadar hızlı hasar tespitinin yapıldığı başka bir ülke olmamıştır.

SOYLU: DEPREMDEN ETKİLENME ORANINDA BİZ VATANDAŞIMIZA NE YAPACAĞIZ

Dünyanın her yerinde Arnavutluk’ta da bizimkiler de gittiler, yöntem aynı yöntemdir. Bu 6.8’lik depremden ve artçılarından bu bina ne kadar etkilendi, binanın yaşı yapımı malzemesi sonraki işimizdir bizim. Bizim esas amacımız, depremden ne kadar etkilendi ve depremden etkilenme oranında biz vatandaşımıza ne yapacağız, orada günde 60 bin sıcak yemek dağıtıldı şu anda 41 bin sıcak yemek dağıtılmaya devam ediyor.

SOYLU: ÇOK ÖNEMLİ BÜYÜK BİR KAMPANYAYDI

Şu ana kadar bir yardım kampanyası düzenlendi, AFAD’ın koordinasyonunda düzenlendi TV8’de Acun Ilıcalı vesilesi ile oradan toplam 73 milyon lira sanırım ama gelen nakit 60 milyon lirayı geçti bu da çok önemli büyük bir kampanyaydı. Biz AFAD olarak ayrıca bir kampanya yapmadık, şu ana kadar ayni ve nakdi olarak çadırlarımız, ısıtıcılarımız, sobalarımız her şeyimizle beraber bizim harcadığımız para 460 milyon lira bunun 60 milyon lirasını acil kira yardımı taşınma yardımı gibi yardımlarda bulunduk.

SOYLU: ELAZIĞ VE MALATYA’NIN İLGİLİ İLÇELERİNDE HAYAT NORMALE DÖNECEK

Cumhurbaşkanımızın yol göstermesiyle hem bakan arkadaşlarımızın koordinasyonu ile, şöyle bir sistem kurduk, biz 1 yılda Elazığ ve Malatya’yı normalleştireceğiz hem Sayın Berat Albayrak, Sayın Varank, hem Milli Eğitim bakanımız hepsi geldiler onlar da 1 yıllık bir periyot çizdiler. Hem şehrin ekonomik hem ticari hem sosyal hayatını düzenleyebilecek 1 yıllık bir periyot çizildi Allah nasip ederse önümüzdeki Nisan ayının sonunda genel perspektif olarak Elazığ ve Malatya’nın ilgili ilçelerinde hayat normale dönecek.

SOYLU: TÜRKİYE GEÇMİŞ ACILARINI BİR DAHA YAŞAMAMASINI İÇİN ELİNDEN GELENİ ORTAYA KOYMAKTADIR

Şunu söylüyorlar ve haksızlık ediyorlar, Türkiye deprem paraları topladı ne yaptı? Türkiye’de binlerce okul ve hastane yapıldı mesela Elazığ’daki Şehir Hastanesi’nde hiçbir şey yok o deprem orada 3 büyüklüğünde gibi hissedildi. Deprem konusunda Türkiye geçmiş acılarını bir daha yaşamamasını temin etmek için elinden geleni ortaya koymaktadır.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103