Bakan Yardımcısı Işıkgece, Baskil ve Keban’da İncelemelerde Bulundu

Elazığ’da gün boyu temaslarını sürdüren Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Keban ve Baskil’de incelemelerde bulundu.

Bakan Yardımcısı Işıkgece, Baskil ve Keban’da İncelemelerde Bulundu

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, temasları kapsamında Keban ve Baskil’e gitti.

İlk olarak Keban’a giden Işıkgece, Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Keban Su ürünleri Üretim Tesisini ziyaret etti.

KARAHAN: HEDEFİMİZİN ÜZERİNDE YAVRU BALIK ÜRETECEĞİMİZİ BİLİYORUZ

Ziyarette konuşma yapan Tarım İl Müdürü Turan Karahan, “Şu anda içinde bulunduğumuz tesis yaklaşık 1 ay önce sayın bakanımızın talimatıyla Türkiye’de 7 tesisten bir tanesi. 1974 yılından beri DSİ ukdesinde sazan yavru balık üretimi yaparak göl ve göletleri, barajları balıklandırmak üzere faaliyet üreten bir tesistir. Bir ay önce bir protokolle Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne devri sağlandı. Devrin yapılmasıyla birlikte biz burada ekip arkadaşlarımızla beraber hızlı bir çalışma içerisine girdik ve burada Sayın Bakanımızın talimatıyla ön görülen 2021 yılı için yaklaşık 10 milyon yavru balığın üretilerek interlandımızda yer alan göletlere balıklandırma yapmak üzere üretim faaliyetimizi başlattık. 2 gün önce üçüncü sağımımızı yaptık ve şu ana kadar yapmış olduğumuz sağımda ve bundan sonraki sağımlarla birlikte biz bu hedefin çok üzerinde yavru balık üreteceğimizi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

IŞIKGECE: İNŞALLAH BOL BEREKETLİ OLUR

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan’dan brifing alan Bakan Yardımcısı Işıkgece, “Hem yurt dışına olan yüzümüz, duruşumuz, yurt dışı piyasalarında aldığımız yer açısından bize çok değer veren bir bölge. Bunun altında çok önemli emekler var. O nedenle ben bütün emeği geçen arkadaşlara huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Balıkçılık bence bizim çok önemli ve de kuvvetli kaslarımızdan birisi. Sadece alabalıkta değil çupra levrek te de biz dünyada hatırı sayılır ihracatçı Avrupa pazarında çok önemli yer alan ülkelerden birisiyiz. Çiftlik balıkçılığı bizim gerçekten kısa sürede çok iyi öğrendiğimiz ve yol kat ettiğimiz bir alan. Buradaki tesisimizde bizim için son derece önemli çalışmalar, Türkiye ekonomisine, dünya ekonomisine katkı sağlamak adına yapıyor. Bugün burayı ziyaret edeceğiz. Bende çok merakla bekliyorum aslında. Tırımızı yola çıkartacağız. Rusya’ya gidecek inşallah. Çok güzel. İnşallah bol bereketli olur bundan sonrası için” şeklinde konuştu.

Işıkgece ardından kadınlar tarafından üretilen ürünleri gezerek, incelemelerde bulundu.

Bakan Yardımcısı daha sonra Somon Balığı üretimi yapan Su Ürünleri İşleme Fabrikasında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgiler aldı.

Bakan Yardımcısının daha sonraki durağı ise Baskil Belediyesi oldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lutfen Baskil ElaIg yolunu yapin o yol çok kötü
Lutfen Baskil ElaIg yolunu yapin o yol çok kötü - 2 ay Önce

Cebra

SIRADAKİ HABER

banner103