Balaban: Elazığ’ın Sivil Mimarisinin Son Örneklerini Deprem Nedeniyle Yitirdik

Çekül Vakfı Elazığ Temsilcisi Mustafa Balaban, kültür şehri olarak kendini tanıtan elazığ’ın kültürel varlıklarını korumada acil uygulama örneklerine ihtiyacı olduğunu söyledi

Balaban: Elazığ’ın Sivil Mimarisinin Son Örneklerini Deprem Nedeniyle Yitirdik

Çekül Vakfı Elazığ Temsilcisi Mustafa Balaban, kültür şehri olarak kendini tanıtan Elazığ’ın kültürel varlıklarını korumada acil uygulama örneklerine ihtiyacı olduğunu söyledi

BALABAN: İVEDİLİKLE UYGULANMASINI TALEP EDİYORUZ

Temsilci Balaban yaptığı açıklamada, “Ülkemiz doğal ve kültür varlıklarını korunmada zor bir süreçten geçiyor. Depremler, yangınlar ve salgınlarla sarsılan gündemimizde en önemli zenginlik kaynağımız olan kültürel varlıklarımızın korunmasında kaynaklarımızı çok dikkatli kullanmak ve eksiklerimizi gidermenin önemli olduğuna inanmaktayım. Kentimiz özelinde önce deprem ve arkasından gelen salgınlar sürecinde kültürel varlıklarımızda ciddi zarar gördü. Özellikle Elazığ sivil mimarisinin son örneklerini deprem nedeniyle yitirdik. Kalan çok az sayıda evimiz, sokağımız, çeşmemizi kentin hafıza mekanları olarak korumak zorundayız. Kentimizin kamu, yerel, sivil toplum örgütleri ve özel sektörümüzün temsilcileri kültürel varlıklarımızın korunması ve yaşatılmasında sorumluluklar almalı. Artık kaybedecek tek bir kültür varlığımızın olmamasına çalışmak ve kararlı adımların ilimizde atılması gerekiyor kültür şehri olarak kendini tanıtan kentimizin kültürel varlıklarını korumada acil uygulama örneklerine ihtiyacı bulunmakta. Tescilli yapılarımız ise devlet korumasında olduğu için yasaların gereğinin ivedilikle uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 13:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sistem
Sistem - 6 gün Önce

Öylembir bir zaman ki, Kutsal söylemler üzerinden günümüz putçuluğu revaçta. Eylemlerin İslam ile uzaktan yakından alakası yoktur. Estetikten yoksun, geçmişten, tarhten bihaberlerin yaptığı iş, çok katlı ya da az katlı olsun, abuk subuk betonerme binalar yapıp rant elde etme. Halbu ki en ufak bir kamu malında yetmin öksüzün hakkı olduğuundan buna yeltenen kim varsa böğürlerinden kusacaklardır. Yol yakınken böyle davranan lar var ise tövbe istiğfar etmelidirler. Bunlara alkış çalanlarında akıbeti farklı değildir.

Vizyonsuzluk
Vizyonsuzluk - 7 gün Önce

Deprem kadar Depremde vizyon noksanlığı olan Belediye yönetimide Elazığ adına şanssızlık, Mücahit yanılmaz çok eleştirildi ama eminim bambaşka bir Elazığ olurdu.Hüseynik , Aksaray ve kesrik elde kaldı oda heba ediliyor. Yollar kaldırımlar daraltılıyor şehir boğuluyor.

Mütahit
Mütahit - 6 gün Önce

Sayın hocama katılıyorum elazığın tarihi siliniyor dikkat etmemiz lazım gelecek nesillere bırakabilelim

Anonim
Anonim - 5 gün Önce

İnsan bir ÇEKÜL'ün açılımını yazar

SIRADAKİ HABER

banner103