Barış Pınarı Harekatı Sona Mı Erdi?

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklama yapıltı. Yapılan açıklamada, "Mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır” denildi.

Barış Pınarı Harekatı Sona Mı Erdi?

Türkiye ile ABD arasında sağlanan ve 120 saat ateşkes ilan edilen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada harekata devam edilmeyeceği açıklandı.

“YENİ BİR HAREKÂT İCRA EDİLMESİNE GEREK KALMAMIŞTIR”

Bakanlığın açıklaması şöyle;

1.  17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2.  Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

3. 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

4.  BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

5.  Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

6. Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7