Başkan Acar: Dağdaki Geldi Bağdakini Kovuyor

Maden Cami-i Kebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği Başkanı Hayati Acar Maden ilçesi riskli ve afet alanı olarak ifade edilen yerdeki mağduriyetleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Acar: Dağdaki Geldi Bağdakini Kovuyor

Maden ilçesi riskli ve afet alanı olarak ifade edilen yer ile ilgili Maden Cami-i Kebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği Başkanı Hayati Acar yazılı bir açıklama yaptı.

ACAR: BU FACİAYA SEBEP OLAN HER KİMSE BİLİNİYOR DA HERKESÇE ŞU ANKİ İLGİLİ İŞLETMEDİR

Başkan Acar açıklamasında, “son üç dört yıldır ki, ilçemizde huzurumuzu kaçıran, psikolojimizi bozan, çocuklarımızın uykularını kaçıran bir süreç yaşanıyor. Maddi manevi bizleri mağdur eden yasalardan uzak, kamu kurum ve kuruluşlarına trilyonlarca zarar veren, özel mülkiyetlerimize konut ve işyerlerimize zarar veren, ilçe ekonomisini esnafını zayıflatan,  bir işletmeyle maalesef acıdır ki hukuksal ve manevi mücadelemiz bizleride sizleri de idarelerimize de hep meşgul etti ve hala da etmektedir. Başkan Acar şöyle devam etti; Sosyal medyadan okuduğumuzla gördüğümüzle ilçemizle ilgili kamulaştırma ile ilgili bir yazı var. Kamulaştırma alt yapısı oluşturuluyor bu yazı ile Devletin hazinesinden 6306 sayılı kanun kapsamında ödemenin karşılanacağı yazmakta. Bu konu derinden şahsımı ve arkadaşlarımı üyelerimizi üzmüştür. Kutsal devletimize yük bindirilmesi ve ilgili işletmenin yağdan kıl çekercesine kenara çekilmesini hazmedemiyoruz kabullenemiyoruz da. Bu faciaya sebep olan her kimse biliniyor da herkesçe şu anki ilgili işletmedir.  Maddi manevi haklarımızın devletçe onlardan tahsil edilmesi hem hukukidir hem de, hem de farzdır” ifadelerini kullandı.

ACAR: ŞAHSIM OLARAK 100 YAŞIMA DA GELSEM SESİZ KALMAM

Başkan Hayati Acar, “Bizler her zaman şunu dedik! Madencilik çalışmalarına asla karşı değiliz. istihdama asla karşı değiliz. Fakat bu madencilik çalışmaları ilçemizin doğasına, dengesine zarar verirse aç gözlülükle,  hunharca bir çalışma yapılırsa çalışan hemşerilerimizi bazen işten keyfi yatla çıkar, bazen tekrar işe al, gündem stratejisine göre bir şark kurnazlığı modeli ise, kimseler kusura bakmazsın sesiz kalmayız, şahsım olarak 100 yaşıma da gelsem sesiz kalmam kalamam da. Bu topraklar ata toprağıdır ana, baba toprağıdır. Herkes şunu iyi bellesin ki Maden ilçemiz de, vefakar saygın insanı da asla sahipsiz değildir. Bizler gücümüzü önce Allah'tan sonrada değerli rahmete giden değerlerimiz Ferit Akman'dan Nusret Ergene' den Sıtkı Kural’dan, Cevdet Orkun'dan Fazlı Günal’dan, Ramazan Güler'den Nazan Günal'dan, Hasan Demir'den ve ismini unuttuğum birçok rahmete gitmiş atalarımızdan alıyoruz. Mekanları cennet olsun, nurla rahmet dolsun. Şükranla minnetle anıyorum. Temennimiz şudur ki 2004 yılı sonrası yerel yöneticilerimizde atalarımızı azda olsa takip etselerdi bu felaketin kapımızı çalmasına müsaade etmeselerdi. Daha bir duyarlı ve daha bir vatan toprak sevgisi ile daha bir  dik ve bütün duruşlu olsalardı.. Bilirsiniz, halk arasında bir tabir vardır. " Dağdan gelip bağdakini  kovmak" Şimdi bize yapılmak istenen yıllardır isletme tarafindan budur  açıkçası” şeklinde konuştu.

ACAR: BU OYUNLARI ÇOK GÖRDÜ MADENLİ

Başkan Acar, “Altını çizerek diyorum söylüyorum "Kamulaştırmaya da asla karşı değiliz, istihdama da asla değiliz." Vatandaşımıza kamulaştırma sonucu verilecek paraya pula da karsı değiliz. Haktır ve hakkimizdir tabi ki verilmelidir. Bu bir sadaka değildir bir lütuf değildir, evimizin, alin terimizin, çocuklarımızın riskidir, emeğimizin karşılığıdır. Fakat aradığımız beklediğimiz adil ve hak hukuk içinde bir kamulaştırma olmasıdır ve değerimizi, öz değerimizi kaybetmeden, yangından mal kaçırırcasına bir kamulaştırma olmamalıdır. Daha çok mağdur olmamaktır. Akli ahlaklı adil bir Kamulaştırma olmalıdır. Kamulaştırma sonucu ödenecek bir tutarla en azından başımızı sokacak bir ev almalı veya bir ev bugünün şartlarında. Memleket sevgisi toprak bilinci, dışında bir takım art niyetliler tarafından şimdi ise ilçede şu dedikodu yansıtılmaya çalışılıyor. ilçede hafriyattan mağdur olan kamulaştırma alanı içinde mülkü olan arsası olan  arkadaşlarımız arasında şöyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. "Neymiş efendim Bakiniz size kamulaştırma parası verilecek , buna karşı gelenler varmış da varda" mış mış mışlar..Bu oyunları çok gördü Madenli çok da duydu.. Hadi oradan da dedi zamanında” diye ifade etti.

ACAR: . BU YAŞANILAN FACİADA MERKEZDE BİRÇOK MAHALLEMİZ RİSKLİ VE GÜVENSİZ DURUYOR

Maden Cami-i Kebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği Başkanı Hayati Acar, “Bununla ilgili üyelerimizi hemşerilerimizi her defasında uyardık uyarıyoruz, asla inanmayın kanmayın bu dedikodulara. Bilgilendirmeye de uyarmaya da devam ediyoruz. Sakın bu tür dedikodulara söylemlere itibar etmeyiniz sakin inanmayınız. İster dışarda gurbette olan Madenli ister içerde olan hemşerilerimiz değerlidir hepsi kardeştir. Maden ve Madenli’nin üstün menfaati için hep birlik içinde olduk olacağız da. Hukuksal anlamda tüm haklarımızı yasalar önünde kullanacağız. Düşünün Elazığ ilimiz yakın zamanda bir deprem faciası yaşadı. Bu yaşanılan faciada merkezde birçok mahallemiz riskli ve güvensiz duruyor. Oralar için 6306 sayılı yasa dâhilinde bir kamulaştırma kararı alındımı? Hayır alınmadı. Aslında orada ki kardeşlerimizle bizim aramızdaki tek fark şudur orda art niyetli bir işletme yok, orda bakır yok cevher yok. Bu ali- cengiz oyunlarıyla asla bizleri çok sevdiğimiz devletimizle karşı karşıya getirmeyi başaramadılar, bundan böylede başarmayacaklardır dedi. Başkan acar son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir randevu talebimiz gündemde inşallah kısa zamanda geniş bir sunumla Cumhurbaşkanımıza ulaşacağız ve sorunlarımızı kendilerine dile getireceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7