Başkan Arslan, “İşsizlikte Tekstil Çok Önemli Bir Şekilde Açığı Kapatacaktır”

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, 2020 yılı Ocak ayında yaşanan Elazığ merkezli büyük deprem felaketi ve ardından tüm dünyayı ve Ülkemizi saran COVİD-19 sürecine rağmen Elazığ’ın kendi iç dinamikleriyle toparlanmayı çok hızlı bir şekilde sağladığını ve 2020 yılı tablosunu geride bırakarak birçok alanda 2019 yılının da üzerine çıkıldığını söyledi.

Başkan Arslan, “İşsizlikte Tekstil Çok Önemli Bir Şekilde Açığı Kapatacaktır”

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, değerlendirmesinde, “2020 yılı Ocak ayında yaşanan Elazığ merkezli 6.8 şiddetindeki büyük deprem felaketi ile birlikte il ekonomimiz bir çok alanda bir önceki yıla yani 2019’a göre çok ciddi bir gerileme yaşadı. SGK göstergeleri, ihracat rakamları, geri ödemeler dengesi ve Odamıza yeni üye kayıtları ile terk işlemlerinde bugün çok şükür 2020 yılını geride bırakarak 2019 yılının da üzerine çıkmış bulunmaktayız” dedi.

ARSLAN: KORONAVİRÜS SÜRECİNE RAĞMEN BU BAŞARI ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, “Elazığ özel sektörümüzün ortaya koymuş olduğu bu dinamik süreç her türlü takdirin üzerindedir. Çünkü tüm dünya ile birlikte Ülkemizdeki etkisi geçen yıl başlayan ve devam eden koronavirüs sürecine rağmen bu başarı ortaya çıkmıştır. Depremin ekonomimize yansıdığı birçok alandaki olumsuzluklar ve şokların büyük kısmının geride kaldığını görüyoruz. Ancak, pandemi sürecinin etkileri özellikle iç ticaret ve piyasaları maalesef olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Okulların kapalı olması, üniversitemize dışarıdan öğrenci gelmemesi, Avrupa’dan gurbetçilerimizin çok az bir kısmının gelmesi, kurumlarımızın neredeyse tümünün seminer, panel, konferans, çalıştay, şenlikler, kutlamalar yapmaması ve buna bağlı olarak iç turizmdeki durgunluk özellikle hizmetler sektörümüzü çok olumsuz şekilde etkilemektedir. Ancak imalat sanayimizde canlanma ve krizlere rağmen üretim ve kapasite artımı dikkat çekmektedir. İhracat rakamlarımız, Oda yeni kayıtlar, terk işlemlerindeki düşüş, kapasite raporu düzenleme, Protestolu senetlerdeki gerileme, karşılıksız çek sayısındaki düşüş, bir SGK’lı çalıştıran işyeri sayısındaki artış ekonomi anlamında olumlu gelişmeler olmuştur” diye ifade etti.

ARSLAN: İŞSİZLİK HUSUSUNDA TEKSTİL ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEKİLDE AÇIĞI KAPATACAKTIR

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, “Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen özellikle döviz kurlarındaki çok ani dalgalanmalar nedeniyle yatırımcılar beklegör taktiği ile süreci izlediğinden ve bu alanda istikrar oluşması beklendiğinden Yatırım Teşvik Belgelerinde istediğimiz başarıyı yakalamış değiliz. Bu durum inşallah yılın ikinci yarısı ile birlikte yeni bir döneme girecektir diye umut etmekteyiz. Bu yılın özellikle ikinci yarısı ile birlikte tekstil sektörümüzde çok yoğun bir şekilde istihdam seferberliği başlatacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız tüm tarafların ve paydaşlarımızın gayretleriyle devam ediyor. İlimizin en önemli problemi olan işsizlik hususunda tekstil çok önemli bir şekilde açığı kapatacaktır. Odamız Basın Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü tarafından Odamız başta olmak üzere ilgili kurum, kuruluş ve TÜİK istatistiklerinden istifade edilerek hazırlanmış olan ilimizle ilgili bazı ekonomik veriler tablo halinde paylaşılmıştır” ifadelerinde bulundu

banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Daha çok veriye bakmak lazım
Daha çok veriye bakmak lazım - 1 ay Önce

Tablonun en son satırı en can alıcı tarafı ama durum kötü olan geçen yıldan da çok daha kötü yatırım teşvik sayısı ve tutarı iç açıcı değil

SIRADAKİ HABER

banner103