Başkan Arslan, “Toplum Sağlığı Açısından Tam Kapanma Kararı Doğru Olmuştur”

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan tam kapanma kararı sonrası yaptığı açıklamada, “Toplum sağlığı açısından tam kapanma kararı son derece doğru olmuştur. İş dünyasının kredi ile desteklenmesini ise ivedi olarak beklemekteyiz” dedi.

Başkan Arslan, “Toplum Sağlığı Açısından Tam Kapanma Kararı Doğru Olmuştur”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan tam kapanma sonrası açıklama yaparak tam kapanmanın gerekli olduğunu söyledi.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan COVİD-19 ile mücadele kapsamında alınan tam kapanma kararını iş dünyası olarak desteklediklerini belirterek, “Toplum sağlığı açısından tam kapanma kararı son derece doğru olmuştur. Bununla birlikte 20 günlük bu süreçte iş dünyasının kayıplar yaşamaması ve ekonominin çarklarının yeniden dönebilmesi için, devlete olan her türlü vergi, SGK, kredi geri ödemeleri, doğalgaz ve elektrik gibi ödemelerin ötelenmesi, Çek ödemelerinde sorunlar yaşanarak domino etkisiyle ekonominin çarklarının bozulmaması için KOSGEB üzerinden KGF desteği ile iş dünyasının kredi ile desteklenmesini ivedi olarak beklemekteyiz” dedi.

Başkan Arslan, Elazığ iş dünyasının bu taleplerinin ilgili makamlara iletilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanlığına iletildiğini ifade etti. Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan tarafından TOBB’ye iletilen talep yazısı:

Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla iki haftalık kısmi kapanma sürecine gidilmiş ve alının tedbirler sonrasında salgının artış hızının önce yavaşladığı, akabinde durduğu, son günlerde ise bir düşüş eğilimine girdiği görülmüştür.

Bu çerçevede 26.04.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda; hali hazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde bir dizi tedbirler alınmıştır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak alının bu kararı toplum sağlığı açısından desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. Bununla birlikte 20 günlük bu kapanma sürecinde iş dünyası olarak iflasların yaşanmaması, ticaretin çarklarının dönmesi ve kapanma sürecinin tamamlanmasının ardından iş dünyasının kaldığı yerden üretime, istihdama, ihracata ve ülkemize değer üretebilmesi için öncelikli beklentilerimizin dikkate alınmasını beklemekteyiz.

Bu doğrultuda;

İş dünyasının KOSGEB üzerinden kullandığı ve geri ödemesi başlayan krediler ve tüm banka kredilerinin geri ödemelerini ötelenmesi, SGK başta olmak üzere tüm Vergilerin ötelenmesi, işletmelerin Doğalgaz ve Elektrik faturalarının ödemelerinin ertelenmesi ivedi olarak beklenmektedir. Bununla birlikte Çek ödemelerinde bu süreçte ciddi manada sorunlar yaşanacaktır. Domino etkisiyle piyasaların dengesinin bozulmaması için KOSGB üzerinden KGF desteği ile iş dünyasına kredi imkanı sağlanması, KOSGEB veritabanına uymayan hizmetler sektöründeki eğitim gibi bazı iş kolları için de fonlama yapılması çok elzem bir durumdur.

Elazığ iş dünyası olarak bu beklentilerimizin karşılanması hususunda çok değerli girişim ve katkılarınızı takdirlerinize arz ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 13:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Reiz
Reiz - 1 hafta Önce

Tabi tuzunuz kuru sırtınız pek ...

Çekomastik
Çekomastik - 1 hafta Önce

Helal başkan niye demiyesin isterse 5 ay olsun seni etkiler mi kapanma.

Tiso
Tiso - 1 hafta Önce

Halla halla,gerçekten mi?E di brav,mübarek Noter gibi.

SIRADAKİ HABER

banner103