Başkan Arslan: Yerel Esnafımıza Sahip Çıkma Zamanı

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, ulusal marketler zincirinde yer alan firmaların ilimizde hafta sonları kapanması çalışması başlattı. Başkan Arslan bununla birlikte tüm halkımıza çağrıda bulunarak “İçinden geçtiğimiz bu günler tam da yerel esnafa sahip çıkılması gereken bir dönemdir. Küresel e-Ticaret ve dev market zincirlerinden alışveriş konforumuzu bir süreliğine erteleyip yada azaltıp mahallemiz ve sokağımızdaki yerel esnafımıza sahip çıkalım…” dedi.

Başkan Arslan: Yerel Esnafımıza Sahip Çıkma Zamanı

Elazığ Halkı Kadirşinastır…

Başkan Arslan konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Bildiğiniz üzere tüm dünyada ülkemizin de içinde bulunduğu büyük bir salgın yaşıyoruz. Bu dönemde en çok etkilenen işletmelerin küçük ve orta ölçekli yerel esnaflar olduğu aşikardır. Esnaflarımız günlerce işletmelerini kapatmak zorunda kalmış, çoğu zaman günlük giderlerini bile karşılamakta zorluk çekmişlerdir. Bu süreç maalesef devam etmektedir. İlimiz iş dünyasının bu zor günlerde talep ve beklentilerini ilgili bakanlıklar ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla devletimizin zirvesine taşıdık. İş dünyamıza yönelik olarak KGF kefaletiyle KOSGEB Acil Destek Kredisi, TOBB Nefes Kredisi, Kısmi Çalışma Ödenekleri ve hükümetimiz tarafından birçok talebimiz üzerine destekler verildi. Tüm bu girişimler neticesinde piyasaya sürülen sıcak para miktarı yaklaşık 200 milyon lirayı geçmiştir. Esnafımız bir nebze olsun nefes aldı ama bu destekler yine de yeterli olmamıştır. Çünkü destek kapsamında olmayan sektörler ve desteklere müracaat etmesine rağmen çeşitli nedenlerle talebi karşılanmayan işletmelerimiz mevcuttur.

Sağlanan tüm bu desteklerle beraber işletmelerimizin ayakta kalabilmesi ve istihdamlarını koruyarak il ekonomisine değer katabilmeleri için tüm halkımızın yerel esnafımıza sahip çıkması çok değerli olacaktır. Küresel e-Ticaret ve dev market zincirlerinden alışveriş konforumuzdan bir süreliğine uzaklaşmamız veya azaltmamız çok önemlidir. Bu günlerde İlimizdeki yerel esnaflarımızdan alışverişlerimizi yaparak onların zor günlerde yaşadığı sıkıntıların önüne geçelim. Her zaman bizlerin yanında olan yeri geldiğinde veresiye defterini açan, “yoksa sonra verirsin” diyen, "gel bir bardak çayımı iç" diyerek muhabbetini esirgemeyen, cenazemizde, düğünümüzde yanımızda olan, mahalleyi, sokağı gözetleyen, çocuklarımızı kollayan esnafımıza sahip çıkma zamanıdır.

Elazığ halkı kadirşinastır. Bugüne kadar hem devletine hem de şehrine her daim desteğini vermiştir. Esnafımıza yerelde ne kadar çok sahip çıkarsak paramızın ilimizde kalmasını, yerelden ekonomiye destek verilmesini sağlamış oluruz.

ZİNCİR MARKETLERİN HAFTA SONU KAPANMASI GİRİŞİMİ BAŞLATILDI…

Başkan Arslan öte yandan yerel esnafın canlı tutulması ve mahalle içlerindeki küçük esnafların hafta da bir günde olsa iş yapma kapasitelerinin artırılması için önemli bir girişim başlattıklarını ifade etti.

Başkan Arslan; “Kısıtlama sürecinin yaşandığı bu günlerde hafta sonlarında ilimizdeki market zincirlerinin Pazar günü açılmaması için ilgili firmaların genel merkezlerine, bu talebimizi ilettik. İlimizin yaklaşık 70 marketi ile önemli bir markası olan MİS A.Ş. bu talebimizi uygun karşılamıştır. İnşallah diğer ulusal marketler zinciri içinde yer alan firmalar da bu talebimize olumlu karşılık verirlerse, Pazar günleri sadece yerel esnaflarımız açık kalacak ve işleri bir nebze de olsa artacaktır. BİM, ŞOK, CARREFOURSA, MİGROS, A-101 gibi firmaların genel merkezlerine talebimiz ulaştırılmıştır. Olumsuz bir cevap alınması halinde bu talebimizi Ticaret Bakanlığı ve TOBB nezdinde ısrarla takip etmeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hoca
hoca - 8 ay Önce

Yerel esnafa sahip çıkalım çıkmasına da, yerel esnaf ne kadar vatandaşa sahip çıkıyor peki işin o kısmına bakıyor musunuz? Hangisi fiyat olarak uygunsa ordan alırım, yerel esnaf benim keseme göz dikmişse neden illa oraya gitmek zorunda kalayım? Rekabeti önleyemezsiniz, buna hakkınız yok. Herkesin çok şükür aklı fikri var, herkes kendi tercihini kendisi yapabilir. Yasakla, engellemekle çözüm üretemezsiniz, bilakis çözümsüzlük ortamı oluşturursunuz. Destek gerekirse mantığa uygun şekilde desteklenir, bu yolla değil.

hüseyin
hüseyin @hoca - 8 ay Önce

Boş bir açıklama

Kask 23
Kask 23 @hoca - 8 ay Önce

Yerel esnafa hayır. Bim'e, şok'a, a101'e evettttt...

Yaşasın Bim...
Yaşasın Bim... @hoca - 8 ay Önce

Allah bimi, a101i, şoku açandan razı olsun. Yerel esnafın da adı batsın hepsi birbirinden beter kim ne tutturduysa...

Zülfü Zülfülü
Zülfü Zülfülü @hoca - 8 ay Önce

Kapanan kafelere oturamayan, lokantaya gidemeyen vatandaş bunlara nasıl sahip çıkacakmış anlamadım

Kimyager Ali kaya
Kimyager Ali kaya @hoca - 8 ay Önce

Ali Kaya söylediğine sende inanmıyorsun kesin. benim başıma bir iş gelecek esnafta bana maddi ve manevi yardımcı olacak üstelik elazığ esnafı çok komik ya

kimyager
kimyager @hoca - 8 ay Önce

kesinlikle katılıyorum hocam işime neresi gelirse orada yaparım alışverişimi böyle birşeyi yapmaya hakkınız yok.. Elazığ esnafımı kalmış siz neden bahsediyorsunuz.

Mehmet
Mehmet @hoca - 8 ay Önce

Asilhan Arslan seçildiğinde iyi bir seçim Elazığ için faydalı olur. Ufku geniş Vizyon sahibi diye düşünmüştüm. Ancak ciddi anlamda yanıldım. Şu ana kadar çok başarısız bir görüntü çiziyor.

ali kaya
ali kaya @hoca - 8 ay Önce

başına maddi veya manevi bir iş gelse yerel esnafın yanına gidersin ulusalın yanına degil

Şevket
Şevket - 8 ay Önce

Esnafına para kazanmadan önce müşteri kazanmasını öğretmedikçe daha çok iş yapamıyoruz diye sızlanacaksınız. Bir gelen müşteri o dükkana ikinci kez girmiyorsa Esnaf suçu kendinde arayacak ve o esnaflığı sürdüremeyeceğini bilecek, müşteriye şehirlerarası transit yolcu muamelesi yaparsa esnaf transit esnaf olacağını dikiş tutturamayacağını bilecek, İnternetten yüzünü görmediğin satıcı sana malı sattıktan sonra bir sorun olduğunda kırk defa ilgileniyorsa, kaliteli malı daha ucuza alıyorsa insanlar, esnafın onunla rekabet etmek için aynı anlayışa sahip olması gerektiğini bilecek, esnaflık Kayseri, Çorum, Denizli, Gaziantep de nasıl yapılıyor görün, basit işlerle uğraşanlar amatör bile olamazlar

Gakko
Gakko - 8 ay Önce

Yaw he he Asilhan bey. Sende anca tribünlere oyna. İcraat yok. Anca laf. Sen ilk önce milletin parasıyla aldığın trilyonluk arabanın hesabını ver.

Soru
Soru - 8 ay Önce

Asilhan Arslan "Esnafımıza yerelde ne kadar çok sahip çıkarsak paramızın ilimizde kalmasını, yerelden ekonomiye destek verilmesini sağlamış oluruz." Diyor. Sormak lazım, Elazığ dışında üretilen bir malı satan yerli esnaf ile BİM yada ŞOK arasında, mal satış karının Elazığ da kalması arasında ne fark var.
İkincisi Müşteri aynı malı ucuza satandan alarak esnafta kalacak karı kendi cebinde tutuyorsa ne fark var.
Üçüncüsü İstanbul ürününü 70 liraya alıp 100 liraya satıp 70 şirasını dışarı gönderen Esnafmı yoksa aynı malı internetten 50 liraya alan müşterimi Elazığ parasını daha çok dışarı gönderiyor

Ne diyek
Ne diyek - 8 ay Önce

Kurban olam pazardan domatez alim yarısı çürük böyle esnaflık olmaz herkes dürüst çalışır helal çalışır ise o zaman bolluk bereket olur yapmayın herkes dolandırmaya var yapmayın lütfen

Aliş
Aliş - 8 ay Önce

Yerel esnaf vr sanatkarda adam olsun

Vedat
Vedat @Aliş - 8 ay Önce

Kahveci odası, berber odası, soğuk demirciler odası, kaynakçılar odası, oto kuaförleri odası, Esnaf sanat odası da aynı çağrıyı yapmıştı.

Gs clup
Gs clup - 8 ay Önce

A101 her zaman kaliteli ve ucuz!!!

şevket şeker
şevket şeker - 8 ay Önce

iş adamları olarak bir araya gelerek ne yatırım yaptınız,malatya ve diyarbakıra gidin de iş adamlarının ortaklaşa yaptıkları yatırımları görün malatya turgut özal hastahanesinde yaptıkları otel sadece bunlardan biri


SIRADAKİ HABER

banner103