Başkan Dumandağ, Talebini Bakan Pakdemirli'ye İletti

Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Birlik Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve 365 Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanlarının katıldığı toplantıya katıldı.

Başkan Dumandağ, Talebini Bakan Pakdemirli'ye İletti

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Birlik Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve 365 Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanlarının katılımlarıyla 3 Haziran Çarşamba günü saat 11:00'de Video Konferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ da katıldı.

DUMANDAĞ: ELAZIĞ İLİMİZİN DE PİLOT İLLER KAPSAMINA ALINMASINI TALEP ETMEKTEYİZ

Toplantıda Başkan Dumandağ söz alarak, “Hammadde giderlerini azaltmak adına işletme kapasiteleri göz önüne alınarak milli emlak arazilerinin üreticilere tahsis edilmesi daha önce Sn. Cumhurbaşkanımız açıklamıştı. Bu hususta sizlerde bu tahsislere yönelik 7 ilin pilot bölge olarak seçileceğini açıkladınız. Seçilecek olan pilot iller arasında geçmişten bugüne geçim kaynaklarının başında gelen ve hayvancılık potansiyeli yüksek olan Elazığ ilimizin de pilot iller kapsamına alınmasını talep etmekteyiz. Büyükbaş besilik danaya yetkili kombinalarda kesilmesi halinde verilen baş başına 250 TL'lik teşvik yerine, sütte olduğu gibi, 200 Kg ve üzerindeki hayvanlara verilmek şartıyla yetkili kombinelerde kesilmesi halinde kg başına 1,00 TL destek verilmesi gerekmektedir. Bizim düşüncemiz Kg başına destek ile hem karkas veriminde artış sağlanması hem de kayıt dışı ticaretin önüne geçilmesi sağlanacaktır. Kırmızı et fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları engellemek ve gerek üretimimizin gerekse vatandaşımızın mağdur olmaması adına TMO'nun hububatta piyasa dengesini sağlamak için tavan fiyat belirlemesi gibi, et ve süt kurumu da et ürünlerinde tavan fiyat belirlemelidir” dedi.

Başkan Dumandağ, Elazığ Tarım ve Hayvancılık Sektörüne yönelik üreticilerimizin taleplerini ve sorunlarını Bakan Pakdemirli'ye iletti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gakkoş
Gakkoş - 1 yıl Önce

Nedir senin bu arazi sevdan Dumandağ geçen seneler üniversite arazisi bu sene milli emlâk arazisi. Hayırdır nedir bu bedavacılık.

SIRADAKİ HABER

banner103