Başkan Erdem: “Basın özgürlüğüne dünya çapında destek vermek gerek”

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Fırat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semih Erdem, “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” sebebiyle yaptığı yazılı açıklama ile basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti.

Başkan Erdem: “Basın özgürlüğüne dünya çapında destek vermek gerek”

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Fırat Gazetesi imtiyaz sahibi Semih Erdem, 3 mayıs dünya basın özgürlüğü günü sebebiyle yaptığı yazılı açıklama ile basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti

Birleşmiş Milletlerin 1993 yılında ifade ve basın özgürlüğüne dünya çapında destek vermek ve bu konuda duyarlılığı artırmak için 3 Mayısı Dünya Basın Özgürlüğü Günü ilan ettiğini hatırlatan FHGC Başkanı Semih Erdem açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 “Basın ve ifade hürriyeti, yüzyıllar önce, daha ilk matbaanın kurulması ve ilk gazetelerin yayınlanmasıyla gündeme gelmiş, gündeme geldiği günden bugüne kadar da baskı altına alınmaya çalışılmıştır. Özellikle darbe dönemleri, basın ve ifade özgürlüğünün baskı altına alındığı yıllar olmuştur. Günümüzde de Türk Ceza Kanunu’nda ve Terörle Mücadele Yasası’nda yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler vardır. Haberin özgürce dolaşabildiği bir toplum olmalıyız.

“ON BİNLERCE GAZETECİ İŞSİZ VE MESLEĞİNİ YAPAMAMANIN ISTIRABINI YAŞIYOR”

Ülkemizde de insanımıza herhangi bir baskı ve müdahaleye maruz kalmadan, kendini meşru bir şekilde ifade edebilme hakkının evrensel ölçülerde tanınması ve sorunsuz bir şekilde uygulanması, toplumsal barış, hoşgörü, uzlaşı, ifade ve basın özgürlüğünün mesele olmaktan çıkması için çaba harcıyoruz. Basın sektöründe on binlerce gazeteci işsiz ve mesleğini yapamamanın ıstırabını yaşıyor. Basın sektöründe yaşadığımız sorunların çözümüne ışık tutması için çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü ifade etmek isterim. Meselelerimizin çözümü için güç birliği yaparak çalışmaya devam edeceğiz. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesleğini özenle ve özveriyle yapan bütün gazetecilere kutlu olsun. Umuyoruz ki gelecekte, demokrasinin yeşerdiği bir ortamda 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü gururla kutlayacağız, bu en büyük dileğimiz” ifadelerine yer verdi.

banner107
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103