Başkan Erdem: Türkiye Kazandı

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semih Erdem, yerel basının resmi ilan kaybına neden olacak düzenleme değişiklik teklifinin TBMM’de önerge ile değiştirilmesini olumlu karşıladı.

Başkan Erdem: Türkiye Kazandı

Torba Yasa’da yer alan ve yerel basın kuruluşlarının kapanmasına, çok sayıda basın çalışanının da işsiz kalmasına yol açacağı belirtilen düzenleme teklifi, TBMM’de önerge ile değiştirildi.

Bu gelişmenin ardından Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semih Erdem açıklamada bulundu.

ERDEM: TBMM’DEN GEÇMESİNİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Yerel basını derinden yaralayacak sorunun giderildiğini ve kazananın Türkiye olduğunu söyleyen Başkan Erdem açıklamasında, “Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcilerinden oluşan heyet ve 81 ilin gazeteciler cemiyet başkanları zor bir dönemden geçen yerel basın kuruluşlarına ve çalışanlarına destek amacıyla yoğun bir diplomasi gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen diplomasi trafiği olumlu sonuçlandı. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili siyasetçilerle gerçekleşen görüşmeler sonucunda da TBMM gündemindeki yasa değişikliği maddelerinden biri olan ve özellikle yerel gazeteleri kapanmanın eşiğine getirerek çok sayıda yerel basın çalışanını işsiz bırakacak olan düzenlemedeki ‘ilan kaybına neden olacak değişiklikler’ önerge ile değiştirildi. Yerel basının resmi ilan kaybına neden olacak düzenleme değişiklik teklifinden çıkarılırken, teklif, basına zarar vermeyecek düzenlemeyle kabul edildi. Teklifin yerel basını nasıl olumsuz etkileyeceği, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili siyasetçilerle ayrı ayrı görüşerek anlatıldı. Görüşmelerin olumlu sonucunu almanın ve teklifin, basınımıza zarar vermeyecek şekilde düzenlenerek, TBMM’den geçmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu durum değişmeseydi çok sayıda yerel gazetelerimiz kapanmanın eşiğine gelebilirdi. Bu olumlu gelişmenin gerçekleşmesine katkı sağlayan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve üyelerine; 81 ilde bulunan Gazeteciler Cemiyeti Temsilcilerine ve basın sektöründe emek üreterek bu durumun yanlışlığına dikkat çekerek, bu yanlışın düzelmesinde rol alan bütün basın emekçilerine teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Korkaklardan
Korkaklardan - 2 ay Önce

Gazeteci olmaz. Gazeteci haklıdan ve doğrudan yanadır..gqseteci menfaat için hak kı satmaz.....Bu vasıfları taşıyanlara gazeteci denir. Taşımayanlara ise..............bışluğu doldurma serbest çok şey denir çünkü

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109