Başkan Erdem’den Anayasa Mahkemesine Teşekkür

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem, gazetecilerin yıpranma hakkı için konulan ‘basın kartı sahibi olma’ şartına ilişkin kanun maddesini iptal eden Anayasa Mahkemesi’nin tarihi bir karar verdiğini söyleyerek; “Bu tarihi karar için tüm meslektaşlarım adına Anayasa Mahkemesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Erdem’den Anayasa Mahkemesine Teşekkür

Yıllardır her fırsatta “yıpranma hakkının” sadece basın kartı olanlara değil, 5953 Sayılı Basın İş Kanunu’na göre sektörde çalışan tüm basın emekçilerine verilmesi gerektiğini vurguladıklarını söyleyen FHGC Başkanı Semih Erdem, “Anayasa mahkemesi, gazetecilerin basın kartı sahibi olmasalar da yıpranma hakkından faydalanabilmesine karar verdi. Bu yıllardır dile getirdiğimiz emeklilikte eşitsizlik sorununun çözümünü sağlayacaktır” dedi.

“GAZETECİLER, SARI BASIN KARTI SAHİBİ OLMASALAR DAHİ YIPRANMA HAKKINDAN YARARLANABİLECEKLER”

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), gazetecilerin yıpranma hakkını düzenleyen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki “sarı basın kartı şartı aranır” hükmünü kaldırarak, sarı basın kartı sahibi olmasalar dahi gazetecilerin yıpranma hakkından yararlanabilmesine karar verdiğini kaydeden FHGC Başkanı Semih Erdem, “Anayasa Mahkemesi, basın kartı sahibi olan ve olmayan gazeteciler şeklinde ikili bir ayrımın olamayacağına karar vererek, sektörümüzde kanayan bir yara olan uygulamaya son vermiştir. Bu ayrım, basın kartı sahibi gazeteciler ile basın kartına sahip olmayan gazetecilerin aynı işi yapmalarına rağmen emeklilik bakımından farklı düzenlemelere tabi olmaları sonucunu doğuruyordu. Anayasa Mahkemesi, yıllardır dile getirdiğimiz gibi; gazetecilerin fiziksel, ruhsal ve fizyolojik bakımlardan insan sağlığını olumsuz etkileyen ağır ve yıpratıcı koşullar altında çalıştıklarını ve yıpranma payı hakkından yararlandırılmalarının yasalarca kabul edildiğini onaylamış oldu. İptal hükmü, Resmi Gazete'de yayınlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu tarihi karar için tüm meslektaşlarım adına Anayasa Mahkemesi’ne teşekkür ediyorum.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Öcal
Murat Öcal - 1 yıl Önce

Sen gazeteci olarak ne yapmissin . Suratinda bile meymenet yok . Millet depremle ugrasirken ugrastigin seye bak . Yuzune tukurulecek adamsin

SIRADAKİ HABER

banner103