BAŞKAN KARACA: “DEPREMDEN DAHA FAZLA ZARAR VERİYORUZ”

Ziraat Mühendisleri Odası Elazığ İl Temsilcisi Mehmet Karaca, 24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremin ardından yapılan yıkımlarla birlikte çevre katliamının yapıldığına dikkat çekti. Başkan Karaca konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Harekete geçilmemiş olması şehrin kaynaklarına karşı yapılmış bir ihanet olacaktır” dedi.

BAŞKAN KARACA: “DEPREMDEN DAHA FAZLA ZARAR VERİYORUZ”

Ziraat Mühendisleri Odası Elazığ İl Temsilcisi Mehmet Karaca’nın açıklamasının satırbaşları şöyle;

"24 Ocak 2020 tarihinde İlimizi yıkan depremin ardından şantiye alanına dönen Elazığ’da bir yandan yıkım işleri yapılırken bir yandan da yeni binaların yapımı devam etmektedir.   Yıkım işin en kolay kısmıdır. Yıkımla birlikte çevre katliamı da hızla devam etmektedir. Merkez Sarıçubuk Köyü sınırları içerisinde Tapik Mevkiinde bulunan Necatibey- Güvercinlik Gölü bunlardan biri.

Necatibey-Güvercinlik Gölü çevredeki birkaç doğal kaynaktan ve yağmur sularından beslenen küçük bir göl. Gün batımına yakın güvercinlerin, ördeklerin, kekliklerin ve diğer kanatlı hayvanların ziyarete geldiği yaban hayvanlarının su ihtiyacını karşılayan saklı bir göl. Ayrıca Sarıçubuk ve civarında bulunan özellikle küçükbaş hayvanların günlük su ihtiyacını karşılamak için uğradığı dertli göl. Bu göl 4269 Ada 79 Nolu mera parseli içerisinde kalmakla birlikte doğanın bozulan dengesine direnebilen bir mekân konumundadır. Ancak şu günlerde büyük bir tehlike ve müdahale ile karşı karşıya.

Kimler yer gösterdi bilinmez ama bu mera parseli hafriyat sahası olarak kullanılmaya başlandı ve hiçbir kurum bunun önüne geçmek için bir çaba göstermiyor. Söz konusu alanda koca bir tepe oluşturacak şekilde hafriyat dökümü yapılmış ve döküm halen devam etmektedir. 4342 sayılı Mera Kanununun “Tahsis amacı değiştirilmedikçe mera, yaylak ve kışlaktan bu kanunda gösterilenden başka şekilde yararlanılamaz” hükmüne rağmen her gün yüzlerce kamyon hafriyat toprağı nasıl dökülmektedir bilinmiyor.

Valilik ve bağlı kuruluşlar bu konuyu görmezden gelmektedirler. Konu göz ardı edilebilecek düzeyde değildir. Necatibey-Güvercinlik Gölü’nde ve çevresinde bulunan su kaynağını oluşturan sazlıklarda bir doğa katliamı ve mera işgali hızla devam etmektedir.  Bu doğal yapının ıslah edilerek amacına uygun olarak kullanılması ve doğal yaşama kazandırılması asli görevimiz olmalıdır. Kurumların bu konuda kanun ve yönetmeliklerin kendilerine yüklediği sorumlulukları yerine getirmesi beklenmektedir. Aksi takdirde harekete geçilmemiş olması şehrin kaynaklarına karşı yapılmış bir ihanet olacaktır.

Şehrimizde “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında Bakanlık Birimlerinin, Mülki Amirlerin, Belediyenin, Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Üreticilerinin, İl Kriz Merkezinin, Basının ve Sivil Toplum Örgütlerinin görev, yetki ve sorumluluklarını ivedilikle yerine getirmeleri zorunluluktur. Bu aymazlığın birkaç gün daha devamı durumunda Elazığ ile birlikte Necatibey- Güvercinlik Gölü’nün, güvercinlerin, ördeklerin, kekliklerin ve doğal hayatın da katili olunacaktır."

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 18:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Ali
Ali - 2 yıl Önce

İlin bürokratları televizyonda boy boy reklam yapmayı bırakıp işini yapsa bu durum yaşanmazdı elbette. Yetkililer hiç ki sorgulamıyor onca yıkım var bu hafriyat nereye dökülüyor diye... politokalarimizla köylüyü şehire çekip köyü boşalttık bari doğaya sahip çıkalım..

Murteza
Murteza - 2 yıl Önce

İnsanlar ser sefil evsiz barksiz durumdayken geyikmidir,karacamidir, leylek midir adamın derdine bak.Uyan arkadaş,uyan gündemi değiştirme,sen insansan ilk önce kendi nesline bak.Son senelerde bir de bu hayvancilikcilar çıktı.Humanizma gösterisi.

Kağan
Kağan @Murteza - 2 yıl Önce

Daha geçen gün bir habere, "Burası iman ve vatanın kalesi Gakgolar Diyarıdır, Şehriyardır, Besmelesiz girmeyesiniz, çarpılırsınız. Demedi demeyin" şeklinde yorum yapmıştın. İmandan, dinden, dindarlıktan, vatan kavramlarından ne kadar anladığın ortada. Vatan nedir? Bana vatan kavramını açıklar mısın? Vatan, ormanları, çayır çimenleri, çiçekleri, böcekleri, kuşları, hayvanları, suları, daha binlerce öğesiyle bir bütündür. Lafa bak, "Geyik midir, karaca mıdır, leylek midir, adamın derdine bak. Son senelerde hayvancılık çıktı bir de. Humanizma gösterisi". Baştan sona cehalet akıyor şu cümleden. Siz nasıl tiplersiniz arkadaş?

Kağan
Kağan @Murteza - 2 yıl Önce

Acayip bir tipsin sen Murteza. Virüs neden oluyor biliyor musun? O bahsettiğin insan nesli okyanusları, denizleri, gölleri, nehirleri, dereleri, ormanları, ağaçları, hayvanları katlediyor. Doğa da insanoğlundan intikam alıyor! Offfffffffffff, hangi kafaya, hangi zihniyete laf anlatıyorum! En büyük dindarlık, Allah'ın yarattığı yeryüzünü, hayvanı, doğayı korumaktır! O kesilen ağaç, o ölen hayvan, o kuruyan göl vatanın ta kendisidir! Siz bunları bilmezsiniz, en büyük dindar, en büyük vatan sever geçinirsiniz. Her şeyiniz sözde sizin. Aynı havayı solumak bile utanç verici!

.
. - 2 yıl Önce

garip bi şehir olduk cıktık..
kim kime dum duma isteyen istediğini yapıyor artık
mutaahide kalsa molozları caddeye döker ama dökmekte geri kalmıyor zaten caddeye döke döke gidiyor zaten kimin umrunda nefes almak balkona bile cıkamıyoruz .....ama tek tesellim köy kent projemiz tüm hızıyla devam ediyor :) :) :)

Halil
Halil - 2 yıl Önce

Böyle bir göl Elazığ için büyük bir şans ama her zaman olduğu gibi yine bu şansı değerlendiremedik ve bir kaç gün içinde bu göl ve bunu besleyen su gözleri ve sazlıklar yok olacak. Buradan ilimizi yönetenlere başta Belediye başkanına sormak istiyorum, bu gölü gidip gördüler mi, gördüler ise günlerdir yapılan bu serzenişe cevap vermekte neden duyarsız kalışını anlamak mümkün değil, şayet böyle bir yer başka bir ilde olsaydı şimdiye kadar çoktan halkın kullanımına açılırdı. Lütfen yetkilileri bir an önce gölü kurtarmaya ve Elazığ halkının kullanımına sunmaya davet ediyorum.

Önder
Önder - 2 yıl Önce

Bu arkadaşla şahsen tanışmıyoruz. Lakin izlediğim kadarıyla kaliteli, tutarlı, ne söylediğini bilen düzgün bir teknokrat. Bu tarz insanların sayıları artar inşallah

Elazığlı
Elazığlı - 2 yıl Önce

Sende bu memlekete zarar veriyorsun tilki Karaca

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109