Başkan Şerifoğulları: Elazığ'ın İlk Dijital Kütüphanesini Kuruyoruz

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın eğitim vaatleri arasında yer alan “Her Mahalleye Semt Kütüphanesi” projesi kapsamında, kentin ilk dijital kütüphanesi hayata geçiriliyor.

Başkan Şerifoğulları: Elazığ'ın İlk Dijital Kütüphanesini Kuruyoruz

Rızaiye Mahallesi’nde 2000 m2 alan üzerine kurulan ve engelsiz bir yapı olarak dizayn edilen dijital kütüphanenin, Temmuz ayı içerisinde hizmete sunulması hedefleniyor.

Günümüz teknolojisinin modern mimari ile buluşturulduğu ve yeşil dokunun ön plana çıkarıldığı Geleceğin Kütüphanesinde, fikir-düşünce, psikoloji, sosyoloji, felsefe, çocuk gelişim ve dini yayımlar, Türk, Doğu ve modern Batı klasikleri ile şehir tanıtım kitapları yer alacak. Özelikle şehrin tanıtımına katkı sunan eserlerin dijital ortama aktarıldığı kütüphaneye, dünyanın her noktasından erişilebilirlik sağlanacak.

“GENÇLERE FARKLI VE ÇAĞI YAKALAYAN SEÇENEKLER SUNMAK GEREK”

Göreve geldikleri günden itibaren şehrin alt-üst yapı çalışmalarının yanında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerine yönelik birçok hizmeti hayata geçirdiklerini ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için kendilerini sürekli yenilediklerini aktaran Başkan Şerifoğulları, gençlerin donanımına katkı sunmak için günün teknolojisine uygun seçeneklerin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

ŞERİFOĞULLARI: RIZAİYE MAHALLESİ’Nİ ÖZELLİKLE SEÇTİK

Modern anlamda şehrin ilk dijital kütüphanesi’ni hayata geçireceklerini ve bu sayede sınırsız kaynağın dijital platformlara aktarılarak yaşatılabileceğini ifade eden Başkan Şerifoğulları, “Öncelikle bu kütüphanemizi Rızaiye Mahallesi’nde hayata geçirmemizin temel nedeni, şehrin her noktasına eşit hizmet götürme anlayışımızdır. Biz şehrimizi bir bütün olarak kalkındıracağımıza ve doğu-batı mahalleleri şeklinde ayırmayacağımıza söz verdik. Bu açıdan kütüphanemizi hem ulaşımın kolay olacağı hem de hızlı bir değişim dönüşüm yaşayan Rızaiye Mahallemize yaptık” ifadelerini kullandı.

ŞERİFOĞULLARI: İLK EMRİ ‘OKU’ OLAN VE KURAN-I KERİMİ ‘KİTAP’ HALİNE GETİREN BİR MEDENİYETİN MENSUPLARIYIZ

Başkan Şerifoğulları, “Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı ve araştırma becerisi kazandırmak, ferah ve donanımlı çalışma ortamları hazırlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz kütüphanemiz, yediden yetmişe herkesin istifade edebileceği bir ilim-irfan yuvası olacak. Bizler okuma üzerine kurulu olan bir medeniyetin mensubuyuz. Dinimizin bize ilk emri “Oku” olmuştur ve yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim hemen ‘Kitap’ haline getirilmiştir. Bu durumun bizlere anlattığı çok şey var.  İlimizde kitap okuma alışkanlığının yaygınlaşması ve istenilen esere ulaşımın kolaylaştırılması için gerekli alt yapıyı oluşturmak, bizlerin en büyük sorumluluğudur. Kitap fuarları, hikaye, kompozisyon, öykü yarışmaları ve çeşitli faaliyetler ile ilimizde bu etkinlikleri daha fazla yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Dijital Kütüphane projemiz de bu çalışmalarımızın hayat bulmuş bir parçasıdır” şeklinde konuştu.

Yeni Microsoft Word Belgesi.docx

YORUM EKLE
YORUMLAR
Xyz
Xyz - 1 hafta Önce

Elazığda kitap , kalem ,defter ,ilim ,irfan ile en ufak alakası olan insan elazığda kütüphane eksikliğini çok çok iyi bilir. Yıllardır neden çözülmez bu sorun onu da anlamış değilim. Keşke merkezi bir yere de daha şaheser bir kütüphane yapılsa çok iyi olur. Yeni yapılan kongre merkezinin arka tarafına yapılabilir. İstasyon caddesindeki yola yakın olduğu için gürültü oluyordu biraz bide yer bulunamıyordu çoğu zaman. Üniversitedeki kütüphane de zaten yer buldun mu çişe gitmeye korkuyor insan hemen sırada bekleyen biri yerine konuyor. Velhasılı elazığda ciddi kütüphane sorunu var. Yıllardır neden çözülmez anlamış ta değilim. Her semte yapın bir kütüphane işte biraz vizyon koysun artık idareciler. Bir çok yerdeki gibi saat 16 da kapatıp gidecek bişey yapacaksanızda hiç yapmayın daha iyi.

Şimşek
Şimşek - 1 hafta Önce

Başkanım elazigin heryeri dijital olmuş zaten hiç gerek yoktu buna

Asım
Asım - 1 hafta Önce

Günümüzde he yerden bilgiye ulaşılıyor yazık paralara

Esnaf23
Esnaf23 - 1 hafta Önce

Esnaf olarak müşteri potansiyelimizi arttıracak yatırımlar bekliyoruz rızaiye mahallesine gül gibi hastaneleri kapattınız deprem vurdu anası ağlamış milletin siftah yapamayan esnaf açın gözünüzü açın

SIRADAKİ HABER

banner103