Başkan Şerifoğulları: Evsiz Kalan Vatandaşlarımızı Yeni Evlerine Kavuşturmamız Lazım

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ Milletvekili Metin Bulut ile birlikte harita mühendisleri, mimarlar ve inşaat mühendisleriyle bir araya gelerek, deprem sonrası şehircilik anlamında geliştirilecek projelere ilişkin görüş alışverişinde bulundular.

Başkan Şerifoğulları: Evsiz Kalan Vatandaşlarımızı Yeni Evlerine Kavuşturmamız Lazım

Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik depremin ardından inceleme ve istişareler devam ediyor.

ŞERİFOĞULLARI: ACİL YIKILMASI GEREKEN 14 BİN AĞIR HASARLI BİNA VAR

Elazığ’ı sarsan 6.8’lik depremin 1900’lü yıllardan bu yana yaşanan en şiddetli deprem olduğunu ve yaşanan depremde üç binanın yıkıldığını ifade eden Başkan Şerifoğulları, “Ancak deprem sonrası hasar tespit çalışmalarıyla bilançonun ne kadar ağır olduğunu gördük. Yaklaşık 14 bin bağımsız bölüm ağır hasarlı acil yıkılması gerekiyor. Orta hasarlı binalarla birlikte rakam 30 bine ulaşıyor. Yani 100 bin insanımızın evsiz kaldığı bir tablo önümüzdedir. Devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla yanımızda oldu. Depremin hemen ardından bakanlarımızın ilimize gelmesi, bir gün sonrasında Cumhurbaşkanımızın buraya gelmesi depremin yaralarının hızlı sarılabilmesi noktasında tüm devlet kurumlarının sahada olması bize hem moral hem güç verdi. Bugün geldiğimiz noktada yaralarımızı daha hızlı sarabilme adına ve şehri yeniden planlayabilme adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile birlikte şehrimizin her mahallesini, her sokağını adım adım gezdik. Yapacağımız istişarelerle hazırlayacağımız dosyaları Sayın Bakanımıza sunacağız. Rezerv alan olarak Yemişlik, Çatalçeşme ve Zafran bölgelerini belirledik. Uydukent ile şehrimize 15 bin konut yapılacak” dedi.

ŞERİFOĞULLARI: ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Şehir merkezini başka bir noktaya taşıma noktasında sıkıntılar olabileceğine dikkat çeken Başkan Şerifoğulları, “Vatandaşımızı 50-60 yıllık babasından atasından kalan toprağından koparamayız. Bunun için bir kısım binaların kendi yerinde, bir kısım binaların da rezerv alanlarında yapılması konusundaki görüşümüzü ortaya koyduk. Yine Kızılay, Aksaray ve Sürsürü’de yerinde planlama ile ilgili bir çalışma yapıldı. Abdullahpaşa Mahallesinde yaklaşık 2 bin konutun yapılması planlanıyor. Nailbey Mahallesi, İzzetpaşa ve Sanayi Mahallesi’nde yoğunluğu azaltmaya yönelik çalışmalar devam ediyor. Hızlı bir şekilde STK’larımızın da desteğiyle çalışmalarımızı tamamlayacağız” diye kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103