Başkan Top: “Tüm esnaf kesimi mağdur olmuştur”

Elazığ Bakkallar ve Tekel Bayii Esnaf Odası Başkanı Cebrail Top, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalardan etkilenen Elazığ esnafının mağduriyeti ile ilgili açıklama yaparak, “Bakkallarımız ise kısıtlamalı günlerde tedbirleri harfiyen uymuş ancak, zincir marketlerin kural tanımazlığı nedeniyle ayakta güçlükle durmaktadır” dedi.

Başkan Top: “Tüm esnaf kesimi mağdur olmuştur”

Elazığ Bakkallar ve Tekel Bayii Esnaf Odası Başkanı Cebrail Top, yerel esnafın yaşadığı mağduriyetleri dile getirmek amacıyla açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan desteklerin kısmen nefes aldıracağına değinen Başkan Top açıklamasının devamında, beklentilerini tam anlamıyla karşılayamadığını vurgulayarak verilen destek kredilerinin ödemelerinin ertelenmesini istedi.

Başkan Cebrail Top, Elazığlı vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Esnafına sahip çık ve alışverişini mahallendeki esnaftan yap’” dedi.

Elazığ Bakkallar ve Tekel Bayii Esnaf Odası Başkanı Cebrail Top’un açıklamaları şöyle;

“TÜM ESNAF KESİMİ MAĞDUR OLMUŞTUR”

Koronavirüs salgını nedeniyle sadece işyerleri kapanan değil;  tüm esnaf kesimi mağdur olmuştur. Birçok esnafımız tamamen kepenk kapatmış, bazıları kısıtlı çalışmış, bazıları ise borç yükünün altında kalmıştır. Bakkallarımız ise kısıtlamalı günlerde tedbirleri harfiyen uymuş ancak, zincir marketlerin kural tanımazlığı nedeniyle ayakta güçlükle durmaktadır.

“KREDİLER İÇİNDE DESTEK VE ERTELENMESİ GEREKİYOR”

Esnafımızın içinde bulunduğu dar boğazın aşılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bazı destekler açıklanmıştır. Verilecek destekler esnafa bir nebzede olsa nefes aldıracaktır ancak tam anlamıyla beklentileri karşılamayacağı aşikârdır. Desteklerin kapsamının genişletilerek basit usul ya da gerçek gelir gibi ayırım yapılmaksızın tüm esnafın faydalanması, yine bakkal, market(küçük esnaf), büfe, şarküteri, kuruyemişçi, aktar vb. esnaflarımızın da içinde yer aldığı yeni bir paketinin hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir. Bilindiği gibi esnafımızın birikmiş vergi, SGK, elektrik, su, doğalgaz ve kredi gibi borçları bulunmaktadır.  Özellikle elektrik, su ve ödenemeyen krediler içinde destek ve ertelenmesi gerekiyor.

“SALGIN SÜRECİNDE VERESİYE DEFTERLERİMİZ İYİCE KABARMIŞTIR”

Gelinen bu zorlu süreçte mahalle esnafının öneminin daha da iyi anlaşılmıştır. Her zaman vatandaşın ve devletimizin yanında olan esnafımız bu zor günlerde güçlükle ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Özellikle bakkal esnafımızın öneminin daha çok anlaşıldığı salgın sürecinde veresiye defterlerimiz iyice kabarmıştır.

“BU ZORLU GÜNLERİ DAYANIŞMAYLA AŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Düğünden cenazeye, cemiyetten hastalığa kadar vatandaşın her anında yanında olan bakkal esnafımızın ayakta kalması gerekiyor.  Zor süreçlerden geçtiğimiz bu günlerde vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyoruz. Yerel esnafımızı ‘Esnafına sahip çık ve alışverişini mahallendeki esnaftan yap’  çağrımıza karşılık vererek esnafına sahip çıkacağına ve bu zorlu günleri dayanışmayla aşacağımıza inanıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 16:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığlı23
Elazığlı23 - 8 ay Önce

Baskanım sürekli esnafın için çabalıyorsun teşekkürler

Nasır
Nasır - 8 ay Önce

Küçük esnafı kötüleyenler küçük esnaf olmasa siz de bitersiniz ağzına sağlık baskanım

Tabiki ulusal marka ve zincir mağazalar
Tabiki ulusal marka ve zincir mağazalar - 8 ay Önce

Elazığ esnafının 100 liraya sattığı mal internette 50 lira. Parayı çöpten mi buluyoruz? Tabiki internetten alacağız.İnternetten aldığın maldan sıkıntı çıktığında malın geri gönderip paramızı alıyoruz. Elazığ esnafına malda sıkıntı çıktı dediğimizde dövmekten beter ediyorlar müşteriyi.
Saray camii etrafındaki giyimciler almayacaksan malı çıkarmayayım diyor. Gazi caddesindeki zincir giyim mağazasını komple talan edip hiçbirşey almadan çıkıp gidebiliyorsunuz.
Esnaf hoşgeldin bile demezken zincir market hoşgeldin, iyi akşamlar diyor.

murat
murat @Tabiki ulusal marka ve zincir mağazalar - 8 ay Önce

herseyi dagitmak zihniyetin birkere yanlis musluman muslumana eziyet etmez

.
. @Tabiki ulusal marka ve zincir mağazalar - 8 ay Önce

Aynen bi senin aklına geldi ucuza almak

hüseyin
hüseyin @Tabiki ulusal marka ve zincir mağazalar - 8 ay Önce

Başkan başkan olsa.gider üreticiden alıp esnaf dağıtarak ucuza satmalarını sağlayabilir. toplu alımla bim gibi marketlerin önüne geçebilir

Halim
Halim - 8 ay Önce

Esnaf da Elazığ üreticisine sahip çıkmalı orciğin bile glikozlusunu Gaziantepten. Yumurtayı yoğurdu yufkayı bile Malatyadan esnafa Malatya. Gaziantep sahip cıkmalıki onlara para kazandırabileler

murat
murat - 8 ay Önce

kucuk esnafi kotuleyenler bir gun gelecek pisman olacaktir kardesim para dongusu olmazsa ne maas alabilirsin nede evine bir lokma ekmek girer cok dar konusmayin bilip bilmeden

Bim'ciyiz EvelAllah
Bim'ciyiz EvelAllah - 8 ay Önce

İnadına Bim, İnadına A101, İnadına Şok... Allah eksikliklerini göstermesin.

Fırat
Fırat - 8 ay Önce

Elazığ esnafı kanaatkâr deģil ucuz versinler ki millet alsın

Karşıyaka city
Karşıyaka city - 8 ay Önce

Geçen günlerde Ülker petibör bisküvi aldım bakkal dan 5'lisi 24 lira, aynı ürün bimde 19 lira. Her kim vesile olmuşsa Allah razı olsun. Ben alışverişimi Bim, A101, Şok dan yapıyorum. Hem kaliteli hemde uygun...


SIRADAKİ HABER

banner103