Başkan Yılmaz, Ekonomiyi Değerlendirdi

“Döviz hareketliliğinden en çok etkilenen sektör biziz” dedi. Bu artışı vatandaşa en asgari hissettiren sektörde yine otomotiv sektörü” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki döviz hareketliliğine değinen Galericiler Sitesi Başkanı Ercan Yılmaz, otomotiv sektöründeki sıkıntıları dile getirdi.

Başkan Yılmaz, Ekonomiyi Değerlendirdi

Galericiler sitesi Başkanı Ercan Yılmaz, dolardan en çok etkilenen sektör otomotiv sektörü” dedi, esnafın yaşadığı sıkıntıya değindi.

“HAREKETLİLİĞİN EN BELİRGİN YAŞANDIĞI SEKTÖRLERDEN BİRİSİ”

Başkan Yılmaz, “Türkiye’de bu döviz hareketliliğinin yansımalarını en belirgin yaşandığı sektörlerden birisi otomotiv sektörü. İnşaat ile otomotiv bu kaçınılmaz. Biz bu sektörde bayağı bir ciddi alan teşvik ediliyor otomotivde. Otomotiv sektörü olunca da tabi ister istemez galericilerde bu işten nasibini bayağı alıyor. Yalnız şunu söyleyeyim; bu dövizdeki dolardaki artışın yansımalarının en az, en asgari hissettiren esnaf grubu da yine bizim galerici esnafımız. Bundan 2 ay veya 3 ay önceki bir süreç içerisinde 40 bin Euro bazında aldığımız bir aracı biz bugün 40 bin Euro olarak satamıyoruz. Yani böyle bir fiyat istediğimiz zaman vatandaşın tepkisinden zaten fiyatı ağzımıza alamıyoruz. Yansıması oluyor, aynı parayı mı veriyorsun? Elbette vermiyorsun ama o yansımanın belki de %10’unu bile, %5’ini bile aks ettiremiyorsunuz. Çok fazla tepki var, tepki almış oluyorsunuz. Doları ve Euro’daki artık bir noktada sabitlenirse mesela milletimizin ‘dolar 10 TL’yi bulacak’ diyorlar. Ben de diyorum ki; arkadaş dolar 10 TL olsun ama orada kalsın, sabitlensin, biz işimize bakalım. Bu tür araç grupları genelde dolarla, Euroyla alıp satım yapılan araçlar. Dolayısıyla fiyat bulamadığınız zaman satmıyorsunuz, bekletiyorsunuz. Şimdi ufacık bir fiyat etkilemesi ister istemez insanları bekletime bırakıyor. 40 bine aldığımız bir aracı o gün ki şartlarda 160 bin liraydı, bugün 240 bin lira. Yani 80 milyar. Böyle bir para biz kazanmadık, kazanamayız. Para yok, isteyemeyiz de bu parayı. Tabiri caizse bizi döverler. Başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

“FİYATLARDAKİ DEĞİŞKENLİK ARTIK HAFTALIK BAZLI OLDU”

Galericiler Başkanı Yılmaz, “Eylül ayının 13’ündeki sıfır araç fiyatının 85 lira bandında düşünürseniz; Ağustos ayının 13’ünde diyelim fiyat 85’bin sıfır araç düşünün. Ayın 28’inde aynı araba 102 bin lira olmuş. Biz fiyat verirken bazen vatandaş arabasını satacak. Diyoruz ki sıfır fiyatı bu. Diyor ki değil. 15 gün önce aynısının sıfırını aldım o paraya ama bakıyorum vatandaş haklı. Yani o fiyatlardaki değişkenlik artık haftalık bazlı oldu. 15 günlük bazlı olmaya başlayınca artık bizlerde yetişemiyoruz. Şöyle bir şey var. Euro bazındaki bu artışlarda sıfır araç bayileri bu artışları yapıyorlar. Ama şu da ayrı bir konu; bu dolar ve Euro’daki düşüşleri maalesef fiyatlarına yansıtmıyorlar” dedi.

“BİZ DE BEKLENTİ İÇERİSİNE GİRDİK”

Fırsatçılara seslenerek “esnaf gün geçtikçe eriyor” diyen Yılmaz, “Biz de beklenti içerisine girdik. Piyasa da ne oldu, ne olmadı? Ben şunu diyorum; dolar 10 TL’ olsun veya 9 TL olsun, piyasa istikrarı noktasında olsun biz işimize bakalım. En kötü karşılaştığımız olay şu; insanlar beklemede kalınca ister istemez esnaf eriyor. Başımız Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Hükümetimiz bize bazı yönlendirmeler veriyor. Dolarda kalmayın TL’ye geçin diyor. TL’ye geçtik. 3.5 TL iken TL’ye geçin dediler, TL’ye geçtik. Şuçmu işledik? Bugün dolar 7 TL, 6.5 TL 100 bin dolar bozan bir esnafımızı durumunu düşünün. 350 bin lira zarar etti. Ama devletimize feda olsun. Canımız da malımızda feda olsun. Bu ayrı bir şey. Ama diğer tarafta haksız rekabetin neticesinde… Bizim kara geçmemizi bırakın; 40 bin liraya aldığımız ürünümüzü 40 bin liraya satmayı bırakın ne kadar az zarar ederiz diye onun hesabını yapmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

banner89
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7