Bayramda Tatlı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Kurban bayramının gelmesiyle tatlılarda ikramlıklar arasında yerini aldı. Peki, her bayramda olduğu gibi bu bayramda tatlı tüketiminde nelere dikkat etmeliyiz? İşte uzmanından cevaplar…

Bayramda Tatlı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Kurban bayramının olmazsa olmazı tatlılar.

Kurban etleri kesildi gelen misafirlere tatlılar ikram edildi.

Peki tatlı tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

DEMİREL: AZ ŞERBETLİ OLAN TATLI TÜRLERİNİN TÜKETİLMESİNİ ÖNERİYORUZ

Gastroenteroloji Uzmanı Doktor Ulvi Demirel, “Kurban bayramında da normal rutin alışık olduğumuz şekilde güne başlamamız lazım. Nasıl başlayacağız? Normal kahvaltıda kullandığımız besinleri, gıdaları normal miktarlarda tüketerek güne başlamalıyız. Her gün güne başlamanın dışında farklı bir şekilde başlamamak gerekiyor. Bayramlarda bizim tüketimimizin arttığı en önemli gıdalardan bir tanesi de şekerli gıdaların tüketilmesi. Şekerli gıdalar tüketilirken özellikle az şerbetli olan tatlı türlerinin tüketilmesi, genelde şerbetli yerine sütlü tatlıların tüketilmesi çok daha iyi olacaktır. Eğer tatlı olarak meyveyi kullanırsanız çok daha uygun olacaktır. Buna çok daha dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle şeker hastalarının şeker tüketimini arttırmamasını ben tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

DEMİREL: GÜNEŞİN OLMADIĞI SERİN BÖLGELERDE DURMAMIZ DAHA UYGUN OLACAKTIR

Bayramda güne alışık olduğumuz şekilde başlamanın dışında farklı bir şekilde başlamamamız gerektiğine de dikkat çeken Demirel, “Bu aralar gerçekten de Elazığ’da da bölgemizde de ortalama sıcaklığın arttığı, nemin arttığı bir kurban bayramı dönemi geçiriyoruz. Burada sıvı tüketimini mutlaka göz ardı etmememiz lazım. Normalden çok daha yüksek oranlarda sıvı tüketmeyi unutmamamız lazım. Bunun dışında çok sıcak bir ortamda geçireceğimiz için mutlaka güneşe ne zaman çıkacağımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Saat 10.00 ile 16.00 arasında mutlaka direk güneşe maruz kalmaktansa özellikle güneşin olmadığı serin bölgelerde durmamız daha uygun olacaktır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığ
Elazığ - 1 hafta Önce

Bayramda yediğinin hesabı olmaz ne varsa yenir afiyet olsun

SIRADAKİ HABER

banner103