Bedelli Askerlik Ne Kadar?

Bedelli askerlik ne kadar? 2020 yılı bedelli askerlik ücreti belli oldu… 2020 yılında askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenlerin ödeyeceği ücret ilk 6 ay için 35 bin 54 lira 64 kuruş oldu.

Bedelli Askerlik Ne Kadar?

2020 yılı bedelli askerlik ücreti belli oldu. 2020 Yılı Bedelli ve Dövizle Askerlik Başvuru Duyurusu MSB Askeralma Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayımlandı. 2020 yılının ilk yarısında bedelli askerlik tutarı 35.054,64 lira. Yükümlülerin 30 Haziran 2020 saat 18:00’e kadar bu tutarı ödemeleri gerekiyor.

İKİNCİ 6 AYIN BEDELİ DAHA SONRA AÇIKLANACAK

1 Temmuz-31 Aralık 2020 arasında ödenecek bedel ayrıca duyurulacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETLERİ NASIL ÖDENİR?

Bedelli askerlik başvuruları hem askerlik şubelerinden hem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Başvurusunu yapan adaylar için ödeme süreci hemen başlıyor.

Ödemelerin devlet bankalarından ve PTT üzerinden yapılması mümkün.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NASIL HESAPLANIYOR?

Bedelli askerlik ücreti memur maaş katsayısına endekslenmiş durumda. Adaylar 2019 yılı için 33 bin 230 lira ödemişti. 2020 yılının bedelli askerlik ücreti ise 35 bin 54 lira olarak hesaplandı.

OCAK 2021'DE E-DEVLET'TEN ÖĞRENİLEBİLECEK

Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile

temel eğitimi yapacakları birlikleri Ocak 2021 ayında e-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-bakanligi) ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır

BAŞVURU SAYISI FAZLA OLURSA KURA İLE BELİRLENECEK

Başvuru sayısının Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecek.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU YAPACAKLARDA ARANAN ŞARTLAR

Yoklama yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekiyor.

Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmuyor.

2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek.

2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek.

İKİNCİ 6 AY İÇİN BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSUNUN SON TARİHİ 31 ARALIK

Milli Savunma Bakanlığından yapılan duyuruda ayrıca, bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde 31 Aralık 2020 saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamada, "Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir." denildi.

DÖVİZLE ASKERLİK

2020 yılında müracaat edecek yükümlülerin; uzaktan eğitim programını tamamlamaları, başvuru evrakı ile yurt dışı temsilciliklerimize müracaat ederek hak sahibi olduklarının tespit edilmesi ve belirtilen dövizi ödemeleri gerekiyor.

30 HAZİRAN 2020’YE KADAR BAŞVURUDA BULUNACAKLARIN ÖDEYECEĞİ DÖVİZ MİKTARI

5.261,09 euro veya karşılığı yabancı ülke parası olarak belirlendi.

Yükümlülerin 1 Temmuz-31 Aralık 2020 arasında ödeyecekleri döviz miktarı ayrıca duyurulacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103