Bekçiler Suç Oranlarını Düşürdü

Elazığ'da 6 ay önce görev başlayan çarşı ve mahalle bekçileri kentte mal varlığına karşı işlenen suçları yüzde 17,8, kişilere karşı işlenen suçları ise yüzde 4,1 oranında düşürdü.

Bekçiler Suç Oranlarını Düşürdü

Çarşı ve Mahallelerde güvenliğin sağlanması, oluşabilecek suçların önlenmesi ve asayiş olaylarına anında müdahale edilebilmesi için İçişleri Bakanlığı tarafından Elazığ'a 140 çarşı ve mahalle bekçisi görevlendirildi.

40 gün süren eğitimleri başarıyla tamamlayan ve 6 aydır görevde bulunan bekçilerin ise suç oranlarının düşmesinde etken olduğu belirtildi.

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “01 Mart 2019 tarihinden itibaren göreve başlayan Çarşı ve Mahalle Bekçileri, asayiş olaylarının yoğun olduğu mahallelerde görevlendirilerek, Mala ve Kişilere Karşı İşlenen Suçlarla Mücadelede büyük katkı sağlamıştır. Gece yaya devriye görevi icra etmeleri vatandaşlarımızın güvenlik algısını olumlu yönde etkilemiş, görev yaptıkları bölgelerde esnaf ve mahalle sakinleri ile kurdukları iletişim önleyici polislik hizmetlerinde fayda göstermiştir" denildi.

Bekçilerin göreve başladıkları 6 aylık süreçte bir önceki yıl ile yapılan kıyaslama da suç oranlarında düşüş yaşandığı değinilen açıklamada, Kişilere Karşı İşlenen Suçlar'da yüzde 4,1, Mal Varlığına Karşı İşlenen Suçlar ise yüzde 17,8'lik düşüş olduğunun yapılan istatistik çalışmalarla belirlendiği kaydedildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 11 ay Önce

Sadece merkez de geziyorlar kenar mahallelerde gece piyasada yok

Bekçi
Bekçi @Osman - 11 ay Önce

Bekçi dediğin uyumayan sürekli gezendir demek ki uygulamada denetimlerin zayıf olduğu görünüyor

?
? - 11 ay Önce

Bence bekçiler geceleri yeteri kadar denetlenmiyor

Evet
Evet @? - 11 ay Önce

Çok doğru denetim çok eksik

23
23 - 11 ay Önce

Gece yarısı ben bugüne kadar bi bekçiye rastlamadım sıkı bir denetim şart çok rahat davranılıyor

Ahmet
Ahmet - 11 ay Önce

Güzel bir uygulama teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner7