Bilim Kurulu Üyesi Hemşehrimiz Prof. Dr. İlhan, Elazığlıları Uyardı!

Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık’ın hazırlayıp sunduğu Gündem Programına konuk olan Elazığlı Hemşehrimiz Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, covid-19 salgınındaki son durum ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Programda memleketi ile ilgilide öz eleştiride bulunan Prof. Dr. İlhan, “Elazığ’da maske ve mesafe kurallarına uyanların sayısı çok az”dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Hemşehrimiz Prof. Dr. İlhan, Elazığlıları Uyardı!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Dekanı Hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan Gündem Programının konuğu oldu.

İLHAN: BİR KISIM VATANDAŞIMIZIN KURALLARA UYMADIĞINI GÖZLEMLEDİK

Halk Sağlığı Uzmanı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Koronavirüs Ülkemizde 11 Martta başladı. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle 4,5 ayı geride bıraktık. İlk vaka pikini tam 1 ay sonra 11 Nisanda gördük. Ve Mayıs sonuna kadar 800’lü rakamlara ulaştık. Normalleşmeye dönüşün adımlarının atılmasıyla bir kısım vatandaşımızın kurallara uymadığını gözlemledik. Türkiye’de salgınla mücadelenin 3 boyutu var. Birincisi Devlet boyutu yani Devlet önlemleri nasıl alıyor. Örneğin okulları kapattı mı? Kapattı, uçuşları kapattı mı? Kapattı, uzaktan çalışmayı sağladı mı? Evet bir diğer konu ise sağlık sistemi boyutunda ise Türkiye Cumhuriyeti hem fikir diye düşünüyorum. Vatandaşların bir kısmının kurallara uymaları konusunda sıkıntılarımız var. Kurallara uyulmadığı zamanda bu sefer virüs taşınıyor” diye ifade etti.

Prof. Dr. İlhan, memleketi ile ilgili birde öz eleştiri yaptı.

İLHAN: ELAZIĞ’DA MASKE VE MESAFE KURALLARINA UYANLARIN SAYISI  ÇOK AZ

İlhan açıklamasında, “Elazığ’a baktığım zaman Fiziksel mesafe ve maske kullanımının az olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İlimizde maalesef bu kurallara çok uyulmadığını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

İLHAN: İKİNCİ BİR DALGA YAŞANIRSA, VEFAT SAYISI ÇOK OLUR

Ekim - Kasım ayında ikinci bir dalga yaşanırsa, “Virüs İkinci dalganın geldiği zamanla ilişkili, Ekim- Kasım ayında olursa, grip gibi solunum yoluyla bulaşan hastalıklarda artacağı için özellikle 65 yaş üstü olan ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın hem koronavirüsü hem influenzayı birlikte taşıma ihtimalleri yok. Çok ağır hastalıklar geçirirler. Bu ağır hastalıklar sonucunda elbette vefat riski artabilir. Ve bir arada yaşam olacağı için çevreye bulaştırma çok olabilir” diye kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2020, 22:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz
Yavuz - 1 hafta Önce

Ahhh hocam ahhh. Elazığ ne zaman laf dinlediki şimdide dinlesin. Aylardır kendiniz paraladınız maske mesafe demekten. Ama özellikle Elazığa bakıyorum hep böyle yolyemez tipli insanlar dayı dayı dolanıyorlar. Bize birşey olmaz havasında.

Yavuz
Yavuz - 1 hafta Önce

Maskeleri ya kollarında ya çenelerinde. Eğitimsiz cahil insanlar. İşin ciddiyetinde değiller.

Şakir
Şakir - 1 hafta Önce

Naciden sonra bide sen mi çıktın vitrine.Git işine ve adam,ne Coro su ne adı.Kime hizmet edisiz,ağa.

sakiree
sakiree @Şakir - 1 hafta Önce

Allahın zır cahili şako senin gibiler yüzünden millet öli boş boş gonişisin

SIRADAKİ HABER

banner7