Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Mutant Virüslere Karşı Aşıların Etkisinde Zayıflama Var

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutant virüsün dünyada ve Türkiye'de daha fazla görülmeye başladığını belirterek, "Şu anda mutant virüslere aşılar etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Mutant Virüslere Karşı Aşıların Etkisinde Zayıflama Var

Koronavirüs vaka sayılarındaki dalgalı seyir ve tüm dünyayı etkileyen mutasyon süreci gözleri aşıya çevirdi.

Akıllarda sürekli "Aşı, mutasyonlu virüse karşı gerçekten etkili mi?" sorusu var. Şimdiye kadar aşının mutant virüse karşı etkisiz olduğuna dair bilimsel bir kanıt ortaya çıkmadı; ancak Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den tedirgin eden bir açıklama geldi.

"BU VİRÜSLERİN KONTROLÜ DAHA ZOR"

Virüse karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Özlü, "Tabii giderek şu anda toplumlarda sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada mutasyonlu virüsler yani varyant dediğimiz çok sayıda mutasyonun bir arada göründüğü yeni mutant virüsler daha fazla görülmeye başlıyor. Artış var, bu tabii izlenmesi gereken bir durum. Çünkü bu artışlar beraberinde yeniden salgında dalgalanmayı getirecek mi, yeniden vaka sayılarında bir artış olacak mı, bütün endişemiz o. Umarım kontrolünü sağlayabiliriz ama tabii bu virüslerin kontrolü daha zor, bulaşması daha kolay. Dikkatli olmamız lazım. Şu anda mutant virüslere aşılar etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var. O açıdan dikkatli olmak gerekiyor. Daha zayıf etkili ama hala etkili" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yk
Yk - 2 hafta Önce

Hiçbirgün olumlu bir açıklama yapmadı bu hoca. Herkes biliyor virüsün tehlike olduğunu. Milleti hep daha çok tedirgin etti. Hep umutsuz asık suratlı milleti korkutmaktan başka bişey bilmiyor

Ahmat
Ahmat @Yk - 2 hafta Önce

Zaten amaçta korku salmak.

Kaos
Kaos - 2 hafta Önce

Kaos pompacısı maaşına pandemi parasına bakıyor yürrrrrüü

Vatandaşın sesi
Vatandaşın sesi - 2 hafta Önce

Vatandaşı olmayan bir şeyle korkutup kaos korku pompalamaya devam ediyorsunuz yetmezmiş gibi baskiyla aşı yapmaya calisiyorsunuz olmayan virüsü de var sayiyorsunuz siz orda oturup dunyanin maasini alin millet burda korkudan tedirgin olsun demi oh ne rahat bi dünya turkiyede bir ara asi üretecekti ne oldu çinden gittiniz aşı aldiniz...

SIRADAKİ HABER

banner103