Bilim ve Sanat Merkezi, Elazığ’ı Temsil Edecek

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi’nin Teknofest yarışması için geliştirdikleri İnsansız Hava Aracı, Gaziantep’te Elazığ’ı temsil edecek.

Bilim ve Sanat Merkezi, Elazığ’ı Temsil Edecek

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 16 – 20 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilecek.

Tuygun adı verdiği İHA’yı geliştirerek, yarışmaya Elazığ’dan katılabilen tek devlet okulu olan Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi, TUYGUN’un ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

ŞİMŞEK: KENDİ TASARIMLARINI GERÇEKLEŞTİREREK DRONE'U ÜRETTİLER

Okul öğretmenlerinin önderliğinde öğrenciler tarafından geliştirilen İHA ile ilgili bilgiler veren Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı ve Tasarım Öğretmeni Cumalı Şimşek, “Öğrencilerimiz burada kendi tasarımlarını gerçekleştirerek drone'u ürettiler. Aylarca bunun kavramsal tasarımı ile uğraştılar. Kavramsal tasarımdan sonra eksik veya fazlalıklarını tespit ettiğimiz üretim aşamasına geçtik. Üretim aşamasında model uçakçılıkta ve gerçek uçakçılıkta İHA kullanılan her türlü en uygun ve ideal malzemeyi kullandık. Görseli daha güçlü olsun diye 3D yazıcıdan yaptığımız tasarım kısımları var. Dediğimiz gibi tüm tasarım aşamasını öğrenci ekibimiz yaptı. Tasarım süresi yaklaşık 6 ay sürdü. Öğrencilerimiz farklı tasarım teklifleri gönderdiler. Sonrasında bu tasarım tekliflerini birleştirerek ortak bir noktayı bulduk. 6 aylık kavramsal tasarımın ardından 2 ay da üretim süreci oldu. Şu anda uçağımız 2 kilograma yakın, boyutu ise yaklaşık 134 santimetre ve kanat açıklığı ise 1 metre gövde uzunluğuna sahip. Biz yer testlerimizi yaptık, öğrencilerimiz şimdi testlere devam ediyorlar. Uçuş denemelerimizi de, uçağımızın birebir özelliklerine sahip bir modelde yaparak simülasyonda gerçekleştiriyoruz. Şimdilik hiçbir sıkıntımız görünmüyor” ifadelerini kullandı.

KARAKAYA: ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİK VE İHA’YI ÜRETTİK

Projede yer alan öğrenci Hüseyin Karakaya da “5 kişilik bir ekibiz ve TÜBİTAK Liselerarası İHA Yarışması'na katılacağız. 8 aylık bir çalışma sürecimiz oldu. Bunun 6 ayı tasarım süreci, diğer 2 ayı ise üretim süreci oldu. Bu süreç içinde ne kadar badireler atlatsak da yoğun çalışmamız sayesinde bu noktalara ulaştık ve sonunda İHA’mızı ürettik. İHA’yı dijital ortama da aktardık ve burada uçuş testlerimizi de yaptık. Malum okullar, deprem ve akabinde Covid-19 salgını nedeniyle kapandı. Bizde de yoğun bir tatil süreci oluştu, bu tatil sürecine rağmen hem evden hem de okulumuzda çalışmaya devam ettik ve İHA’yı ürettik” dedi.


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
gakgo
gakgo - 2 yıl Önce

HELLLALL OLSUN! Allah yardımcınız olsun. daha başka bi şey demim. varsa söyleyin onu da diyem daha ne yapam aaa

Mehmet şimşek
Mehmet şimşek - 2 yıl Önce

Cumaali Şimşek ve öğrencilerinin başarıları göğsümüzü kabartmıştır. Emeklerinin, çabalarının, arayışlarının istedikleri gibi sonuçlanması, eserlerinin takdir görmesi bizi ziyadesiyle memnun ve mutlu etmiştir. Nice yeni tasarımlarını görmek umudu ile seni ve öğrencilerini gönülden tebrik ederim.

Abdulvesah karakaya
Abdulvesah karakaya - 2 yıl Önce

Allah yardımcınız olsun inşAllah

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109