Bingöl: ETSO Akıllarda Soru İşaretleri Bıraktı

Maden Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Mehmet Rojbin Bingöl, Elazığ Girişim Grubunun Maden İlçesi’nde bulunan rezervlerin ihalesine katılmamasına anlam veremediklerini belirterek, ETSO Başkanı Asilhan Arslan’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi

Bingöl: ETSO Akıllarda Soru İşaretleri Bıraktı

Maden Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Mehmet Rojbin Bingöl, maden İlçesi’nde bulunan rezervlerin ihalesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bingöl, “Bu ihale Elazığ için çok önemli bir ihaleydi. Bu ihale için aylardır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının bir çabaları vardı. Elazığ girişim grubunu kurdular. Ve Elazığ’a büyük bir umut verdiler. Ama bu umut ihalenin sonuçlanması ile balon oldu” dedi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulan Girişim Grubunun ihaleye katılmamasını eleştiren Bingöl, Oda başkanının istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Bingöl, “ETSO burada çok büyük bir hata yaptı. Bu süreç içinde maden mühendisleri odasını es geçti. Herhangi bir fikir görüş almadı. TMMOB mühendisleri ile görüşülmedi. Niye böyle bir şey yaptılar anlamış değiliz. Birçok insandan 100 bin TL gibi bir para istendi. Bunların hepsi Elazığ için büyük bir umut ve hayaldi. Belki birçok kişi evini, arabasını sattı. Bir şeyler yaparak buraya katılım sağladılar. Bundan dolayı da ETSO başkanı ve bu işte öncü olanları Elazığ halkına bir açıklama yaparak hesap vermesi lazım. Hesap vermeyi de geçip ETSO başkanı istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

Bingöl, ihalede şaibenin olmadığını belirterek, bu tür işletmelerin kesinlikle devlet eliyle işletilmesi gerektiğini söyledi.

Bingöl, “İhalenin ilk günden beri belli başlı firmalar tarafından alınacağı belliydi. Bu derecedeki yüksek meblağdaki ihale bedelini kimse kolay kolay karşılayamaz. İhalede kesinlikle bir şaibe yoktur. MAPEG ihale şartnamesini önce açıklar. Bizim burada karşı çıktığımız nokta bu tür madencilik faaliyetlerini devletin kendisinin işlemesi gerekiyor. Kısa vadede devlet hazinesine para geliyor ayrı bir konu ama bizler uzun vadeli düşünmek zorundayız” dedi.

Açıklamasında ETSO’ya yüklenen Maden Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Bingöl, Odanın STK’lara güvenmediğini belirtti.

Bingöl, “ETSO her açıklamasında Elazığ halkı diyordu. Ama şunu da unutmamak gerekiyor. Maden dairesindeki bu tür ihaleye girebilmesi için Enerji Bakanlığından yetki alan firmalardan destek alması gerekiyordu. Elazığ’da 2-3 tane bu tür firma var. Bu firmaları es geçtiler gidip Ankara’daki firmalardan destek aldılar. Bu bile ETSO’nun Elazığ’ı düşünmediğini ortaya koyuyor. Biz Elazığ için varız. Biz Elazığ’daki madenciliği en üst düzeye taşımak için buradayız. Bu yüzden STK’lara güvenmemek gerekiyor. Bir an önce Asilhan beyin görevi bırakması gerekiyor. Çünkü Elazığ’a büyük bir umut verdi. Büyük bir hayal kırıklığı uğrattı. Bunu yalnızca istifa tedarik edebilir. Veya çıkıp net bir açıklama yapacak. Bu ihaleye neden girmedi. Niye yapmadılar” diye kaydetti.

İl Temsilcisi Bingöl, Elazığ için açıklamayı yaptıklarını belirterek, Elazığ’ın önüne gelen ikinci fırsatı kaçırdığını söyledi.

Bingöl, “Altıncı bölgenin kalkınması için zamanın ETSO başkanları dönemin başbakanlarından kalkıp Elazığ için ne yaptınız diye seslendi. Bir serzenişte bulundu. Bugün organize sanayide onun sayesinde yatırımlar başladı. Bugün Elazığ’a tekstilciler geliyor ise ondan önceki ETSO başkanlığının sayesindedir.

Onların cesurca davranmasındadır. Çünkü siz Elazığ için bir şey istiyorsunuz kendiniz için bir şey istiyorsunuz. Bizde Elazığ için istiyoruz. Elazığ bölge halkının daha kalkınması için biz bu açıklamayı yapıyoruz. Biz Elazığ halkı olarak önümüze gelen ikinci fırsatı kaybettik. Tıpkı zamanında ETİ kromun özelleştirilmesi gibi” ifadelerin kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
akp
akp - 10 ay Önce

İhaleden önce AKP' nin dört milletvekili, il başkanı, belediye başkanı ve asilhan bey efendi direk atış yaparak durmadan konuşuyorlardı. Bu gün hiç sesleri çıkmıyor, neden acaba.

Necip turan
Necip turan - 10 ay Önce

Kardaş neye anlam veremiyorsunuz, adamlara sus payı verdiler, ETSO başkanı malum yaratığada milletvekilliği sözü verildi, kim ne yapsın garibim Elazığ'a ve Elazığlıları bürokratlar ayrı bir bela, milletvekili denilen yaratıklar ayrı bir bela Elazığ düşünen yok kimi koltuğunu korumak için kimilerine ceplerini biraz daha doldurmak için çalışıyor kim ne yapsın Elazığ' ı bir Elazığlı olarak bunlara hakkımı helal etmiyorum haram olsun hepsine hepsi cehennem ateşinde helak olurlar inşAllah.

Madenci
Madenci - 10 ay Önce

Yav safmısız gardaşım yedirirlermi bize.. dua edin amele olarak işe alalar bari garnımız doya

GafaDuman
GafaDuman - 10 ay Önce

mehmet rojbin bingöl, sen nerden hortladın gardaş, kımsın sen nesin necisin, ulan madem maden mühendisleri odasısın, nerdedin şimdiye kadar. dumanlı havayı seviciler sizi

Aynennn
Aynennn @GafaDuman - 10 ay Önce

Nerdedinnnn

Serkan
Serkan - 10 ay Önce

Ölmüş şehirden, ölü haberler dinlediniz,:)))))

:(
:( - 10 ay Önce

Helal olsun, önceki başkana bir çok yakıştırma yaptılar, şimdikine kültürlü iş adamı dediler. Anladık ki şimdikinin içi boş, korkak ve statükonun maşası olmuş. Fıs çıktın Asilhan. Bitaneniz de makamdan olmayı göze alıp dik duramadınız. Alayınızın üzerinde fiyat etiketi varmış meğer

İşen bak
İşen bak @:( - 10 ay Önce

Çaggal..karaktesiz

Ali
Ali - 10 ay Önce

Konuşması gereken tek sivil toplum kurulusu baksanıza benim ilgi alanım ama elazig tso kapımı çalmadı diyor buda demek oluyor ki. Asilhan beyin elazih girişim gurubu hikaye elaIh kamu oyunu kendi rantına alet etmeye çalıştı. Ihale sartlari tutmuyorduysa son dakika celikler ile masya oturaydi.Madem samimi ise celikler de elazig firması celikler ile omuz omuza verebilirdi. Asılan bey show yaptı hepsi bu kadar... ges projelerinde de memleket memleket dedi kendilerine yaptılar...tso seçimlerinde versig8 vaatlerin hiç birini gerçekleştirmedi sözde elazigdan 5 marka çıkaracaktı. Tso seçimlerindeki vaatlerini millet unuttu galiba hatırlayan varsa bana hak verir

Ramazan gunu
Ramazan gunu @Ali - 10 ay Önce

Allah senin hakkindan gelsin

abdulvahap şener
abdulvahap şener - 10 ay Önce

girişim gurubu diyip tutturdunuz ihaleyi bile erteledinizki girişim gurumu da dahil olsun herşey istediğiniz gibi gitti sonra ne olduda ihaleye bile katılmadınız


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109