Bu değerlerimiz Samsun’un mu Elazığ’ın mı?

Elazığ’a özgü sekiz köşe şapkanın ve yumurta topuk ayakkabının Elazığ’da hiçbir yerde heykelini göremezsiniz.. Ama bu heykeli Samsun’un ilçesi Çarşamba’da görebilirsiniz.. Son günlerde sosyal medyada Elazığlılar tarafından tepki gösterilen heykel, neden Çarşamba’da… bu sorunun cevabını elazigsonhaber İnternet Sitesi Haber Müdürü Furkan Dilaver, Çarşamba Belediyesi Başkanı Halit Doğan’a sordu.

Bu değerlerimiz Samsun’un mu Elazığ’ın mı?

Elazığ'a özgü sekiz köşe şapkanın her bir köşesinin bir anlamı vardır. Sekiz Köşe Şapkanın her bir köşesinin taşıdığı Yiğitlik, Mertlik, Çalışkanlık, Cömertlik, Dürüstlük, Misafirperverlik, Alçak gönüllülük ve Doğruluk anlamları aynı zamanda Elazığlılarından meziyetleri olarak bilinir.

Elazığ’ın şapkasının yanı sıra yumurta topuk ayakkabısı da herkes tarafından bilinir ve geçmişte Elazığlıların, özel olarak diktirdiği ayakkabı modelidir.

Elazığ’a özgü bu iki simge ile ilgili son günlerde bir tartışma başladı. Tartışmayı fitilleyen neden ise, Samsun’un Çarşamba İlçesi Belediye başkanı Halit Doğan’ın bu iki simgeyi taşıyan heykeli, ilçenin merkezine kondurması..

Sosyal Medya üzerinde duruma tepki gösterilen Elazığlılar, sekiz köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabıya sahip çıktılar.

Elazığ’ın yöresel kıyafetleri, yumurta topuk ayakkabı ve 8 köşe şapkanın Prof. Dr. Yasemin Açık’ın başkanlığını yürüttüğü, Elazığ İş Kadınları Derneği tarafından alınmış bir patenti var.  

Peki, neden Çarşamba İlçesi’nde Elazığ’ın sekiz köşe şapkası ve yumurta topuk ayakkabının heykeli var.

Elazigsonhaber sitesi Haber Müdürü Furkan Dilaver, bu soruyu Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a sordu.

DOĞAN: BAŞKA İLLERDE BENZERLİK GÖSTEREN FİGÜRLERİN OLMASINDAN DAHA DOĞAL BİR ŞEY YOK

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Kanal Fırat’tan yetkili arkadaşlar Karadeniz turunda bize de uğradılar. Çarşamba’da sergilediğimiz ayakkabı ve şapkanın Elazığ’da duyulduğunu bizlere ifade ettiler. Ben öncelikle her iki şehrin birbirlerine bu kadar yakın, aynı ortak özellikteki figürleri kullanmasından dolayı mutluluğumu ifade etmek istiyorum. 8 köşeli kasket ve ayakkabı Çarşamba’nın 100 yıla aşkın süredir geleneksel kıyafeti. Başka kıyafetlerle birlikte birbirini tamamlayan, eskiden beri kullanılan ve halka kullanımın ilçede devam ettiği ürünlerimiz. Anadolu Folkloru, hepsi birbirini benzer yapıları barındıran kültürümüz. Çarşamba’da, Adana’da, Elazığ’da başka illerde benzerlik gösteren figürlerin olmasından daha doğal bir şey yok” dedi.

DOĞAN: ELAZIĞ’DA DA BENZER ANLAMLARI OLDUĞUNA İNANIYORUM

Belediye Başkanı Halit Doğan, “Bu ürünlerin marka patentlerini elinde bulunduran, Çarşamba’da üretici olarak ta faaliyet gösteren firmalarımız var. Bunlar bu kültürün yaygınlaşması ve Çarşamba’nın sembolü olması açısından böyle bir figürü Çarşamba’nın meydanında bir yere koyalım, insanlar gezmeye geldiğinde fotoğraf çektirsinler diye bir talepleri daha öncesinde Ayakkabıcılar Odasının Büyükşehir Belediyemize bir talebi olmuştur. Bizim dönemimizde de bu yerine getirilmiş oldu. Biz 145 bin nüfuslu bir ilçeyiz. İlçe meydanında bir yere koyduk. Kurban Bayramı öncesinde memleketine gelen hasret gidermek için Çarşamba’da akrabalarını görmeye giden herkes onun önüne geçti, fotoğrafını çekti. Türkiye’nin her yerinden bu şekilde sosyal medya aracılığı ile ulusal kanallar aracılığı ile duyurulmuş oldu. Elazığlı hemşehrilerimde bu şekilde anladığım kadarıyla duydu. 8 köşe kasketin ilçede yiğitlik, mertlik, çalışkanlık, cömertlik, dürüstlük, misafirperverlik, alçak gönüllülük ve doğruluk gibi her bir köşesini ayrı bir anlamları var. Elazığ’da da benzer anlamları olduğuna inanıyorum”ifadelerini kullandı.

DOĞAN: TÜRKİYE’YE BERABER DUYURMAYA DEVAM EDELİM

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, ilçesinin de aynı yöresel kıyafetlere sahip olduğunu, iki Anadolu şehrinin aynı yöresel kıyafete sahip olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyleyerek, “Dolayısıyla biz birbirimizi seven Anadolu’nun figürlerini birlikte sahip çıkmaktan dolayı mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Elazığlı hemşehrilerimle beraber şapka, ayakkabı kültürünü Türkiye’nin her tarafında duyulmasına hizmet etmiş oluruz. Aynı şekilde 1925 yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çarşamba’yı ziyaret ettiği fotoğraflarda da aynı giysilerin insanlar tarafından giyildiğini görüyoruz. Elazığ’da da belki aynı tarihlerde benzer görüntüler olabilir. Bu kültürlerin benzeşmesinin ortaya çıkardığı bir durumdur diye düşünüyorum. Elazığlı hemşehrilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Çarşambalılar olarak, Elazığlılar olarak şapkayı, ayakkabıyı Türkiye’ye beraber duyurmaya devam edelim” açıklamalarında bulundu.

VİDEO:

SOSYAL MEDYADA YAPILAN PAYLAŞIMLAR:

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 20:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
?
? - 6 ay Önce

Helal olsun ELAZIĞ da böyle bişey yok

ELAZIĞ LI
ELAZIĞ LI - 6 ay Önce

SİZ ELAZIĞIN HANGİ KÖŞESİNE BÖYLE BİR ÇALIŞMA YAPTINIZ. ADAMLAR İLÇELERİN TANITIMINI İYİ YAPMIŞ HELAL OLSUN SİZ ANCAK SOSYAL MEDYADAN BÖYLE BAKA KALIRSINIZ

SIRADAKİ HABER

banner7