Bu Görüntü Harput'a Yakışmıyor!

Harput’ta bulunan Ulucami’de geçmiş dönemlerde restore edilirken yapılan tahribatlar, gündemde yerini korumaya devam ediyor. Camiyi ziyaret eden turistler tahribatın biran önce düzeltilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu Görüntü Harput'a Yakışmıyor!

İtalya’daki Pisa Kulesi’nden daha eğri olan minaresiyle bilinen Harput’taki tarihi Ulu Cami’nin içerisindeki görüntü yıllardır onarılamadı.

Daha önceki yıllarda yapılan tadilat sırasında olduğu iddia edilen ve Harput’a gelip Camiyi ziyaret eden turistlerin büyük tepkisini çeken tarihi taş duvarlardaki beyaz boyalar temizlenmeyi bekliyor.

 

TARİHİ TAŞ DUVARLAR BEYAZA BOYANDI

En büyük tarihi eserlerimizden biri olan eğri minaresiyle bilenen Harput’taki Ulu Cami’de geçmişte yapılan bir hata gündem de kalmaya devam ediyor. Uzun yıllar önce Ulu Cami’nin içerisi restore edilmiş ve o günlerde tavan boyası yapılırken, boya taşırılmış ve tarihi taş duvarlar ciddi zarar görmüştü.

TURİSTLER DURUMA TEPKİ GÖSTERİYOR

Harput Ulu Cami’ye gelen turistler ise bu tahribatın yeni olduğunu düşünerek duruma tepki gösteriyorlar. Ancak alınan bilgiye göre Cami’nin o bölümünün temizlenmesi için başvuru yapılmış bu kez de yoğun bir şekilde bürokrasi işlemlerine takılmış…

Koruma altında olan camideki bu beyaz boyalar Vakıflar Kanunu nedeniyle temizlenemiyor. Bölge halkı ve ziyarete gelen turistler ise camideki bu beyaz boyaların biran önce temizlenmesini bekliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal
Cemal - 4 ay Önce

İstanbul Dernek şovlarından, Elazığ sorunlarına ilişkin haberlere tek tük de olsa sıra gelmiş demekki

Barış
Barış - 4 ay Önce

Rezalet.bunun gibi çok rezalet var.sizin yaptığınız restorasyon bu kadar olur işte.tarihe saygınız yok.her alanda liyakat eksik.iş bilmez insanlar dolu.kültür il müdürlüğü ne iş yapar?bu işlere bakmıyor mu?rezalet.memleketten soğuttunuz insanları.

SIRADAKİ HABER

banner7