Çelik: Ciddi Manada Bir Pancar Üretimi Yaptık

Bir dönem adı özelleştirme ile anılan Elazığ Şeker Fabrikası’nda bu yıl üretimde son 22 yılın üretim rekoru kırıldı. Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik, pancar üreticilerine 57 milyonluk ödeme yapıldığını söyledi.

Çelik: Ciddi Manada Bir Pancar Üretimi Yaptık

2020 – 2021 Pancar alımına eylül ayında başlayan Elazığ Şeker Fabrikası, üretimde rekor kırdı.

Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik, Bu yıl 2021 yılında Elazığ, Diyarbakır, Tunceli İllerinde bin 356 çiftçiye, 43 bin dekar alanda ekim yaptırdıklarını söyledi.

ÇELİK: 245 BİN TON PANCARI İŞLEDİK

Mümtaz Çelik, “2020 yılında biz Elazığ-Diyarbakır ve Tunceli illerinde bin 356 çiftçimizle 43 bin dekar alana pancar ekimi yaptırdık. Pancar ekimi yapıldıktan sonra 17 Eylül’de tesellüme başladık. Bu tesellümde kampanya süresince 272 bin ton pancar tesellüm ettik. Ancak bu 272 bin ton pancardan 246 bin 700 ton bedel ödenen pancar elde ettik. İşlenen olarak da 245 bin ton pancarı işledik. İşlediğimiz 245 bin ton pancardan 33 bin 500 ton kristal şeker elde ettik. Tabi bu işlenen pancarın yaklaşık olarak pancar bedeli 86 milyon civarında bir miktar. 86 milyonun 24 milyonunu biz çiftçilerimize 2020 yılı içerisinde ayni ve nakdi avans olarak ödeme yaptık. 134 gün kampanya yaptık” ifadelerini kullandı.

ÇELİK: SON 22 YILIN REKORUNU KIRDIK, CİDDİ MANADA BİR PANCAR ÜRETİMİ YAPTIK

Müdür Mümtaz Çelik, “Bu yıl 245 bin ton pancar işleyerek son 22 yılın hem pancarda hem kristal şeker üretiminde üretim rekoru kırdık. Yani geçmişe dönük izlenimi pancar izlenimini sildik ve ciddi manada bir pancar üretimi yaptık. Dolayısıyla kristal şeker üretimine yansıdı. Ülkemizde ciddi bir pandemi süreci var. Pandemi sürecine rağmen hem pancar üretiminde hem kristal şeker üretiminde aksama olmadan üretim yapıldı. Burada çalışanlarımız çok ciddi bir öz veride bulundular. Pandemiye rağmen fabrikalarına sahip çıktılar ve üretimi aksatmadan 24 saat üretim gerçekleştirdiler. Çiftçimizin 86 milyon lira olan pancar bedelinin ayni ve nakdi avansın haricinde kalan 57 milyon civarında bir pancar bedeli kalmıştı. Onu da bugün çiftçilerimizin bankalarına hesaplarına geçmiş oldu. Kendilerine hayırlı olsun diyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ethem Gülbay
Ethem Gülbay - 1 ay Önce

Demekki liyakat sahibi bir müdür ssyesinde fabrika tam randımanlı çalışabiliyormuş. Şimdi bü müdürü taltif edeceklerine en kısa sürede sürmek için fırsat kolllar

SIRADAKİ HABER

banner7