Cem ve Kültür Vakfı’nda Aşure Programı Düzenlendi

Muharrem Ayı içerisinde yer alan aşure günü nedeniyle Elazığ Cem ve Kültür Vakfı’nda aşure programı gerçekleştirildi ve aşure ikramında bulunuldu.

Cem ve Kültür Vakfı’nda Aşure Programı Düzenlendi

Elazığ Cem Kültür Vakfı’nda aşure günü programı gerçekleştirildi.

Programda vatandaşlara aşure ikramında bulunuldu.

Gerçekleştirilen programa; Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Kudbettin Demirdağ, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YEŞİL: İNSANLIK KERBELA’DA ÇOK DEĞERLİ BİR VARINI ZULME KURBAN VERMİŞTİR

Elazığ Cem ve Kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil, “Hz. Hüseyin’in gösterdiği yoldan giderek ancak kurtuluşa varabiliriz değerli canlar. Muharrem ayının inancımızdaki yerini özel kılan olaylardan biri de matem ayı olmasıdır. Matem çok sevilen ve çok değerli olan bir şeyi veya bir kimseyi kaybetmenin verdiği acıyı ileri düzeyde hissetmenin adıdır. Bu ay gerçek müminlerin matem ayıdır. Çünkü bu ay yüce Peygamberimiz S.A.V.’nin torunu Hz. İmam Hüseyin ve ikrar verenlerin Kerbela’da hunharca katledildikleri Kerbela’nın adıdır. Zulüm insanlık tarihinde utanç sayfalarından biridir. İnsanlık Kerbela’da çok değerli bir varını zulme kurban vermiştir. Aşure deyince bugün aşure denmesinin sebebi; Muharrem Ayı’nın 10. günü olmasındandır. Büyük fıkıh alimi Ebü’l-Leys Semerkandi ‘aşure isminin hikmeti olarak o günden Cenab-ı Hak’kın 10 peygamberine 10 değişik ikram ve ihsan zikreder’ demiştir” ifadelerini kullandı.

YAR: ÇÜNKÜ SONRAKİ TEFSİRLERDE FARKLI YORUMLAR VAR

İlahiyatçı Prof. Erkan Yar, “Muharrem, aşure, matem, Kerbela bu kavramlar; bizim tarihimizin en önemli kavramları. Sadece bize ait değil, bizim dışımızdaki bizden önceki diğer dinlerde Yahudilikte, Hristiyanlıkta bu yönler hep önemli kabul edilmiş. Kur’an’dan bir ayet diyor ki; ’10 geceye ant olsun’ bu 10 gece hangi 10 gece? Fecr Suresi’nin ilk ayetleri. Bu 10 gece Muharrem Ayı’nın ilk 10 gecesi. Çünkü sonraki tefsirlerde farklı yorumlar var. Onlara girmeyeceğim. Niye bu farklı yorumlar ortaya çıktı? Bunların hakkında bazı şeyler üzgünüm ama müfessirlerin bir çoğunluğu Muharrem’in 10 gecesi olarak tefsir ediyorlar. Kur’an’da başka bir ayet ‘sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Bu pruç sayılı günlerde tutulur’. Bazı yorumcular aslında İslam’da 2 orucun olduğunu söylüyorlar” şeklinde konuştu.

ARSLAN: ÇOK FARKLI VE ÇOK MOZAİK BİR İNANIŞ BİÇİMİ OLUŞTU

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “Gerek Cafer Hocam, gerek Hakan hocam bugünün önem ve ehemmiyetini o kadar güzel anlattı ki bunların üzerine fazla söz söylemek gerçekten şahsım adına gereksiz olur diyorum. Ama şunu da ifade etmek istiyorum. Ulul azam on peygamberin kurtuluş günü olan on muharreme Cenab-ı Allah efendimiz S.A.V’ın Hz. Hüseyin efendimizin de şehadetini o güne nasip etti. Bu iki duygu karmaşasının içinde geçmişten gelen tarihi misyon ve birliktelikle çok farklı ve çok mozaik bir inanış biçimi oluştu” diye ifade etti.

SARIKAYA: ALEVİSİYLE SÜNNİSİYLE HEPİMİZİN GERÇEKTEN YÜREK YARASIDIR

İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, “Muharrem ayı özellikle kameri ayların ilki. Az önce sayın Erkan hocam geniş bir açıklama yaptı. Sayın Cafer dedemizde öyle. Muharrem ayı dedi mi içimize bir hüzün çöker. Hz. Hüseyin efendimizin peygamberimizin güzel torunlarının Hz. Ali efendimizin Hz. Fatma annemizin güzel evlatları Hz. Hüseyin efendimizin şehadeti yanında yetmiş iki kişi ile birlikte gerçekten kanlı bir olayın içerisinde şehit olmaları o Alevisiyle Sünnisiyle hepimizin gerçekten yürek yarasıdır. Ancak tabii ki bu örnek insanın özgürlük uğruna, adalet uğruna koşa koşa küfe gibi bir yere davete gitmesi sonucu meydana gelen acı olay hepimizi derinden üzer. Ancak muharrem ayı saygı duyulan bir ay, Muharrem ayı bütün nimetlerin meydana getirilmiş olan aşure ayı” ifadelerinde bulundu.

ŞERİFOĞULLARI: YAPMIŞ OLDUĞUNUZ İBADETLERİN KABUL OLMASI TEMENNİSİYLE

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “İslam tarihinde çok önemli bir yıl olan aynı zamanda Hicri takvimin başlangıcı sayılan acıların, hüzünlerin, sevinçlerin, müjdelerin yaşandığı bir aydayız. Bu ayda oruçlarınızı tuttunuz, ibadetlerinizi yaptınız. Rabbim tutmuş olduğunuz oruçları kabul etsin. Yapmış olduğunuz ibadetleri kabul etsin. Peygamber Efendimizin ifade ettiği gibi ‘Ramazan orucundan sonraki en eftal oruç; Muharrem ayı orucu. Bundan dolayı da bir kez daha tutmuş olduğunuz oruçların rabbim katında kabul olması temennisiyle. Kerbela olayı var bu ayda yaşanan. Kerbela acı, Kerbela hüzün, Kerbela matem… Yıllardan beri yüreğimizdeki yara dinmeyen, kanayan yaramız. Ben bir daha Kerbela gibi elim bir olayın İslam aleminde yaşanmaması temennisiyle tutmuş olduğunuz, yapmış olduğunuz ibadetlerin kabul olması temennisiyle ayınızı, gününüzü tebrik ediyorum” diye kaydetti.

KALDIRIM: YERYÜZÜNDE AYRILIK OLARAK DİYEBİLECEĞİMİZ HÜZÜNLÜ AY MUHARREM AYI

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Bugün dünya kanla gözyaşıyla yoğruluyor. Belki de tarihinin en zor dönemlerinden, süreçlerinden geçiyor. Sadece bizim etrafımızdaki coğrafyaya baktığımız zaman bunu görmememiz, idrak etmemiz, tespit etmemiz mümkün. Dolayısıyla yeryüzü hiç olmadığı kadar burada bulunan bu ortama, bu muhabbete, bu sevgiye, bu mesajlara ihtiyacı var. Dünyanın da duyduğu, bulduğu ve duyduğu ihtiyaçlar bu. Dolayısıyla b7uradan çıkan mesajlar çok kıymetli, çok anlamlı ve günümüz için de son derece geçerli bir reçete meriyetinde. Tabi hüzün ayındayız. Bu aynı zamanda matem mevsimi. Hem doğanın güzelliklerine veda ettiği, sarardığı, ayrıldığı güzelliklerin de bir mevsimi. Ama belki de yer yüzünde ayrılık olarak diyebileceğimiz hüzünlü ay Muharrem ayı. Çünkü yer yüzü görüp görebileceği en kıymetli, en değerli iki insanına bu ayda veda etmiştir. Peygamberimiz yarı Güzinleri, ‘en kıymetlilerim, canlarım, can torunum’ ve bizlerin de sizlerin de gerçekten baş tacı ettiğimiz şehitlerin şahı dediğimiz kahramanlığın, sevginin, fedakarlığın, hoş görünün zirveleştiği insanlar dediğimiz o güzel iki insanın Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i yer yüzüne veda ettiği bir ay, bir dönem” ifadelerine yer verdi.

HABER: SITKI TAŞEL

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103