CHP İl Başkanı Duran: Medeni Kanunu Kadın Hakları Konusunda Bir Milad Oluşmuştur

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Çoşkun Çağlar Duran Medeni Kanunun kabul edilişinin 95. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

CHP İl Başkanı Duran: Medeni Kanunu Kadın Hakları Konusunda Bir Milad Oluşmuştur

Medeni Kanunun kabul edilişinin 95. yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Çoşkun Çağlar Duran mesaj yayımladı.

DURAN: KADIN HAKLARI KONUSUNDA İSE BİR MİLAD OLUŞTURMUŞTUR

CHP Elazığ İl Başkanı Av. Çoşkun Çağlar Duran Medeni Kanunun kabul edilişinin 95. yıl dönümünde yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;  “Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının oluşturduğu T.B.M.M.'nin yaptığı köklü değişiklikler arasında hiç kuşkusuz en önemli değişiklik Medeni Kanun’un kabulüdür. 17 Şubat 1926 Medeni Kanun’un kabulü sosyal alanda eşitlik anlayışının temelini atmış,aile yapısında önemli değişiklikler meydana getirmiş ,kadın hakları konusunda ise bir milad oluşturmuştur.Bu Kanun ile mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında kadın ve erkek eşit hale getirilmiş, evliliklerde resmi nikah yapma zorunluluğu , tek eşle evlilik esası benimsenmiştir. Türk Medeni Kanunu hukuk düzenine geçişin belgesi, bir hukuk ve uygarlık anıtıdır" ifadelerini kullandı.

DURAN: EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK YOLUNDA ATILAN EN ÖNEMLİ ADIMDIR

İl Başkanı Duran, “Medeni Kanunun kabulünün özgürlük yolunda atılan en önemli adım olduğunu belirten İl Başkanı Duran, açıklamasının devamında şu ifadelere verdi; “Medeni Kanunun kabulü; eşitlik ve özgürlük yolunda atılan en önemli adımdır.  Kadının birey olarak haklarının korunması, toplumsal barışın sağlanması yönünden, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinden bir an bile ayrılmadan, aynı azimle çalışacağımızı bildirir, Medeni Kanunumuzun kabulünün 95. yıldönümünü kutlarım" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109