CHP’den “Maden Raporu”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ ziyaretlerinde Milletvekillerinden bir grubunda Maden İlçesi’nde incelemelerde bulunduğunu belirterek, ziyaretin ardından milletvekillerinin ilçe halkının afet riskinden kaynaklanan sosyal, ekonomik, ticari ve barınma sorunlarını içeren bir rapor hazırladığını kaydetti.

CHP’den “Maden Raporu”

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri,  Maden İlçe halkının afet riskinden kaynaklanan sosyal, ekonomik, ticari ve barınma sorunlarını içeren bir rapor hazırladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 30 milletvekilinden oluşan heyetin, 7- 8 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği Elazığ ziyaretinde İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay SINDIR, İstanbul Milletvekili Gökan ZEYBEK, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan KILIÇ’ın Maden İlçesi’nde incemelerde bulunduğunu anımsatarak, “Milletvekillerimiz İlçe merkezinde esnaf, halk ve muhtarlarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmişler, görüşmelerde yurttaşların sorunları dinlenmiş, ziyaret sonrasında Maden’deki sıkıntıların giderilmesi için çözüm önerileri hazırlanmıştır” dedi.

Raporda yer alan maddeler sırasıyla şöyle:

1)      Elazığ Valiliği tarafından oluşturulacak Kriz Koordinasyon Masasında heyelan riskinden etkilenen yurttaşların da katılımı sağlanmalı, ivedi olarak ilçenin geleceği ile ilgili süreç halkla paylaşılmalı ve soruna dair ortak çözümler geliştirilmelidir.

2)      İlçe merkezinde işyerleri kapatılan esnafın sigorta, kredi, vergi ve kira ödemeleri 1 yıl ertelenmeli, gelir kaybı yaşayan esnafa hibe verilmelidir.

3)      Maden İlçesi’ndeki heyelan riski nedeniyle zorunlu olarak boşaltılan konut ve işyerlerinin yeniden yapım bedeli AFAD tarafından karşılanmalıdır.

4)      Yeni yapılması planlanan evlerin ve işyerlerinin yerleri, planları ve metrekareleri ile ilgili düzenleme hak sahiplerinin onayı alınarak, ilçenin tarihi dokusu ve sosyal yapısı korunarak, ilçe halkının katılımcı olacağı bir süreç izlenerek kararlaştırılmalıdır.

5)      Maden Bakır İşletmesi, devletleştirilerek kamu tarafından işletilmelidir.

6)      İşletmenin kapasitesi arttırılarak yeni istihdam olanakları yaratılmalı, çalışanlar Maden’de yaşayan yerleşik halk içinden seçilmelidir.

7)      Riskli alan olarak gösterilen bölgedeki pasa yalnızca ilçe sakinlerini değil, Elazığ- Diyarbakır karayolunu ve demiryolunu da tehdit etmektedir. Bölgedeki pasa işletme tarafından acilen kaldırılmalıdır. Pasanın kaldırılması sonrasında tarihi Maden Köprüsü ve İlçe Garajı arasındaki bölge tekrar sosyal yaşama uygun hale getirilmelidir.

8)      Tehlikeli atık içeren pasaların atık alanları kapatıldıktan sonra dere, baraj, gölet suları ve toprak alanları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rehabilite edilmelidir.

9)      Camiikebir Mahallesi’nde bulunan tarihi ve 1. Grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli iki gözlü Maden Taş Köprü’nün yıkılan kısımlara ait malzemenin ilgili kurum tarafından dere yatağından temizlenerek, malzemenin köprü restorasyonu için muhafazasının sağlanması gerekmektedir.Korunması gereken kültür varlığı olarak tescil edilmiş Camiikebir Camisi’nin ve minaresinin ‘’doğal olmayan heyelan’’ tehdidi nedeniyle tescili doğrultusunda korunması ve restorasyonunun yapılması gerekmektedir.

10)    İlçe merkezindeki tarihi Hükümet Konağı ve Saat Kulesi’nin restorasyonu yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 15:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan
Kenan - 1 hafta Önce

Teşekkürler sayın Erol. Bir Milletvekili nedir , seçildiği il için ne yapmalı, iline nasıl faydalı olmalı vs. bunların güzel örneklerini veriyorsunuz, yalansız dolansın samimiyetle....

Ahmet& birgün
Ahmet& birgün - 1 hafta Önce

İşinize gelmeyen herkese terör çamuru atma numaranız bayatladı artık, bu adamın terörle ne ilgisi var Allah’tan korkun biraz...

,,,birgun
,,,birgun - 1 hafta Önce

Baska yalana bak,yeter karalamalar adam calisiyor.Seninkiler nerede ha

Bir gün
Bir gün - 1 hafta Önce

Bu adam neyin peşinde ya keşif yapiyo galiba terör kardeşlerini yerleştirmek için önce git o partinden istifa et maden i Elazığ'ı düşünmek sana düşmemiş

Scarface
Scarface @Bir gün - 1 hafta Önce

Sen kafatasının içinde beyin falan taşıdığını düşünüyor musun

ferdi
ferdi @Bir gün - 1 hafta Önce

Bir gün adıyla yorum yapan kişi bıktık sizin bu kutuplaştırıcı ötekileştirici nefretle kinle yaptıgınız asılsız suclamalardan yeter artık

Emre
Emre @Bir gün - 1 hafta Önce

Hedef gösterme, var. Provokasyon, var. Yalan, var. Nefret, var. Kin, var. Ne ararsan var. Sorarlarsa en büyük dindar kendisi, en büyük vatansever kendisi. AKPlilerin ve seçmenlerin artık her tartışmada karşıdaki kişiyi bu "terörist, dinsiz, imansız" gibi sıfatlarla yargılamaları, söyleyecek bir şeyleri olmayınca bu sıfatlara başvurmaları kabak tadı verdi. Ne Sayın Gürsel Erol, ne de doğruyu savunan herkes, sizden vatanseverlik dersi alacak değiliz. Şimdi git A Haber izlemeye devam et.

vatansever
vatansever - 1 hafta Önce

Terörle alakası yoksa terörü destekleyen ve yanında yer alan partide ne arıyor. Yapmayın bu numaraları. Arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim sözünü duymadınız mı? Yazıklar olsun. Bu adam Elazığa ne yapmıştır.

murat
murat @vatansever - 1 hafta Önce

Kim terörü destekliyor kardeşim? ne yaparak destekliyor terörü hadi belgeleriyle bize göster görelim bizde

Bir gün
Bir gün - 1 hafta Önce

Terörist işte niye zorunuza gidiyo zora gelince AKP nerden biliyosunuz ben AKP liyim

mustafa
mustafa @Bir gün - 1 hafta Önce

ya akplisin işte ya mhpli.sizde adet olmuş sizin gibi olmayanı hemen terörist diye suçlamak. bu ne cürettir ne sanıyorsunuz kendinizi? vatan sizin tekelinize mi kalmış?hangi belgeye kaynağa dayanarak insanlara böyle bir suçlama yapıyorsun?birşey söylüyorsan kanıtlarınla konuş saçmalayıp durma buralarda

ömer
ömer - 6 gün Önce

Bu adamı ne kadar övüyorsunuz, Daha partisi yeni pkkya bir şey demeden gara için hükümeti suçluyor. İçindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, gasp vs, olayları görmüyormu. Fazla övmeyin bu kadar yeter. Elazığa ne yapmıştır. Bu kadar şişiriyorsunuz. Biliyorum diğer dört vekilin inadına. Zaten onlar işe yaramıyor.

Bir gün
Bir gün - 1 hafta Önce

Yazin Google bakın kimlerle kolkala nevruz bayraminda halay çekiyor siz AKP MHP düşmanlığı yaparken sorun yok tabi Allah canım Türkiye mi zihniyetsiz insanlardan korusun AMİN AMİN AMİN

Uygar
Uygar @Bir gün - 1 hafta Önce

İnsanlara asılsız suçlamalar yap, hoşgörüden uzak davran, kindarca söylemlerde bulun, sonra bu yaptığın harekete Allah'ı ortak etmekten de çekinme. Vay be! Bir duaya amin diyeceksek, o da "Allah'ım, bunun gibi kindar ve kötü niyetli insanlardan bizi koru" olurdu.

Uygar
Uygar @Bir gün - 1 hafta Önce

Birader sen iyi misin? Sen gelmişsin buraya kininle yorum yapıp düşman kazanıyorsun, kendinden nefret ettiriyorsun. Sonra "Siz nefret ederken iyi" diye kendini savunuyorsun bir de. Dedesi bu ülkenin kurucu ruhuna sahip olan, bu vatanın şerefli ve vatansever evladına kalkmışsın "terörist" diye hitap ediyorsun, sonra "zorunuza mı gitti" diye tekrar kendini savunuyorsun. Memlekette tuz kokmuş resmen.


SIRADAKİ HABER

banner7