Çiftçiler Zor Durumda Dedi, Yetkililere Seslendi

Kuzova Dernek Başkanı Hazım Yaşbay, Kuzova sulama projesinin 1. etabında yer alan 4 bin 800 hektarlık alanın sulamasına başlandığını belirterek, çiftçilerimiz zor durumda diye haykırdı.

Çiftçiler Zor Durumda Dedi, Yetkililere Seslendi

Elazığ’ın yıllardır kanayan yarası haline gelen Kuzova sulama projesinde çalışmalar devam ediyor.

“BU KONUYU ÇİFTÇİMİZ ŞU ANDA KARA KARA DÜŞÜNMEKTE”

Kuzova Dernek Başkanı Hazım Yaşbay, “Bilindiği üzere Kuzova sulama projesi tam bir kaos halinde devam etmekteydi. Ancak bu son dönemde yapılan bazı güzel çalışmalar neticesinde birinci etaba yani 4 bin 800 hektarlık alanın sulamasına başlandı. Öncelikle tabi ana kanalın tadilatı dolayısıyla alt kanala su verildi. Şu anda çiftçimize başta yapılan çok sevindirici bir haber vardı. 3 yıl boyunca DSİ’nin sulamaları karşılayacağını belirttiler. Ancak şimdi su saatlerinin koyulması, sulama kartlarının çiftçiye dağıtılması, bu işinde ücretli olacağını belirtmeleri çiftçilerimizi son derece zor durumda bıraktı. Çünkü herkes daha yeni sulu tarıma geçecek o bölge. Neler ekip neler biçecek kararını verecek. Masrafa girecek, külfeti olacak, bir de üstüne su masrafı, elektrik masrafı. Bu konuyu çiftçimiz şu anda kara kara düşünmekte. Sayın DSİ yetkililerimizden niye acaba 3 yıl sulama ücretsiz DSİ karşılayacak, sonradan birliğe devr olacak diye bir açıklama yapıldı ve şimdi ondan niye vaz gezçildi? Bunu öğrenmek istiyoruz, çiftçimizin en merak ettiği konu bu” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERİMİZİN DUYARLILIK GÖSTERMESİ VE ÜSTÜNDE DURMASINI İSTİYORUZ”

Yetkililere seslenen Başkan Yaşbay, “Oradaki sulama pompasından verilecek olan elektriği çiftçimizin karşılaması mümkün değil. Çünkü projenin ana kısmı 32 köyün faydalanacağı, 29 bin hektar alanın sulanacağı bir proje bu. Ona göre bir pompa istasyonu yapıldı, elektrik santrali döşendi. Ancak şimdi 4 bin 800 hektarlık alanın elektriğini çiftçimizin karşılaması mümkün değil. Biz bunu başta defalarca dile getirdik, oraya bir sulama sistemi için güneş enerjisi ile elektrik üretimi projesinin yapılmasını istedik. Elazığ’ımızın başka bir alanına bu projeyi uyguladılar, çok da güzel oldu. Çok değerli yetkililerimize bu konuda teşekkür ediyorum, çok değerli bir proje oldu. Ancak onun bir kısmını da Kuzova sulamasının da kullanması içinde yer alacağı, Kuzova bölgesine bir güneş enerjisi ile elektrik üretimi sisteminin kurulmasını istiyorduk. Çünkü bu sulamada da çiftçimize çok büyük yardım dağıtılacaktı, artı oradaki elektriğin satışından da sulama birliği bir gelir elde edecekti, çiftçimize bedava su verecekti. Biz bu projenin onaylanmasını bekliyorduk. Ancak şimdi hiç birinin olmadan, çiftçimizden sulama için para alınması, çiftçimizi gerçekten zor durumda bırakacak. Bu konuda yetkililerimizin duyarlılık göstermesi ve üstünde durmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kendi düşen ağlamaz
kendi düşen ağlamaz - 3 yıl Önce

çiftçimiz kara kara düşünmek istemiyorsa oy vermeyecekti.

SIRADAKİ HABER

banner103