Çivi İle Telin Buluşması, Filografi…

Filografi kulağa yabancı bir kelime gibi geliyor. Ama eskilerde bu işin adı Mabus sanatı…  Bu sanat dalının henüz başında gelenekselliği yok ama araştırmalar devam ediyor. Bu sanat dalının psikolojik rahatsızlıklarda ve kas gelişiminde tedavi edici yönü de var.

Çivi İle Telin Buluşması, Filografi…

Çivi ve tel... İsimleri soğuk ancak ikisinin maharetli ellerde şekillenen ve adı sanat olan evliliğinden doğan, hayret verici güzellikteki çocuk; filografi...

Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatı. Orta Doğu'da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmış olan bu sanatın üstatları Elazığ’da el sanatları merkezinde eğitimler veriyor.

Türkiye’de filografideki 10 kadın eğitici, 5’i erkek eğiticiden üçüncü hoca olan Suat Kurtlu, işi, bu sanatın duayeni Saim Devrilmez’den öğrenerek, icazetini almış isim…

“TEDAVİ AMAÇLARINDA KULLANIYOR”

Sanatın kas gelişimlerinde, psikolojik rahatsızlıklarda tedavi amaçlı olarak da kullanıldığını söyleyen Suat Kurtlu, “Bu işin duayeni Saim Devrilmez hocamızdır. 78 yaşında Elektrik Mühendisidir. Yurt dışına gidip gelirken kendisinin çocukluğunda yapılan bu sanatı görüyor ve Avrupa’da eğitimlere katılıyor. Avrupa’da psikologlar, pedagoglar alzaymır hastalıklarına, kas gelişimlerinde tedavi amaçlarında kullanıyor. Bizimde daha sonra iplerle çivilerle yapılan sanatımızı modernize hale getirerek bakır tellerle ve özel çivilerle şablon üzerine çakılarak özel tekniklerle işlenip tablo yapılması haline geliyor”dedi.

“BU BİR DEFADA ÖĞRENEMEZ”

Sanata olan ilgilin her geçen yıl artarak devam ettiğini ifade den Kurtlu, işin zorluğunun kişiye göre değiştiğini söyleyerek, “3 yıldır der veriyorum, yaklaşık olarak ilk yıl halk eğitimde der verdim, 2 dönem sürdü. 20’şer kişiden 40 kişiydi. Geçen yıl El sanatlarında Ders verdim 20’şer kişiden İŞKUR destekli olduğu için 20’şer kişiden etti 80. Bugünde 20 tane kursiyerimiz var ve 4 tanede kurs haricinde gelen hocalarımız var, 24 kişi 80-100 kişi var ama bizim kanunen alabileceğimiz bu. Bazılarına göre zor iş. Bizlere göre kolay iş. Ama yapmaya başlayınca, şu an arkadaşımız ters lale yapıyor Elazığ’ın meşhur ters lalesi. 2. tablosu. Bu bir defada öğrenemez”ifadelerini kullandı.

Bu işin meraklısı biraz daha fazla sabır gerektirdiği için kadınlar..

“KAHVEYE GİDECEĞİNİZE GELİN BUNU YAPIN…”

Erkeklerin Çok fazla ilgisi olmadığını belirten Kurtlu, “Ben Gemlik’te ders veriyorum, diyorum ki kahveye gideceğinize emeklinsiniz gelin bunu yapın şöyle diyorlar, bizim Elazığ’da ki erkekler de bunu söylüyor, ya sabahın 8’inde kalkacam da oraya mı geleceğim. Ya kahve olsa oraya da geleceksin”ifadelerinde bulundu.

“İYİ BİR GELİR KAPISI”

Filografi sanatının önemli bir kazanç kapısı olduğunu vurgulayan Suat Kurtlu, “Kursta olan arkadaşlarımızın %80’i kendi evlerini almak istiyorlar. Bir tanesinin maliyeti çerçeve dahil 15 lira. Satışı ise çarpı dört. İyi bir gelir kapısı. Benim Bursa’da ki kursiyer arkadaşlarım sosyal medyadan sınıfları ayrı ayrı olarak gurup açarak satış yapıyor. Ben de öyle yapıyorum ama benzim amacım satış değil tanıtımını yapmak” açıklamalarında bulundu.

Bu işe merak salan kadınlar, sabırla tablolar işliyorlar..

VİDEO:

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103