Çivi Kullanılmadan Yapılan Minber Koruma Altına Alındı

Harput’ta bulunan Kurşunlu Camisi’nde bulunan, tek bir çivi dahi çakılmadan yapılan minberin etrafı camla çevrilerek, koruma altına alındı.

Çivi Kullanılmadan Yapılan Minber Koruma Altına Alındı

Harput’ta bulunan Kurşunlu Camisi minberinin etrafı camla çevrilerek, koruma altına alındı.

AYDIN: TİTİZLİKLE YAPILAN BİR MİNBERİMİZDİR

Camiyi gezen İl Müftüsü Selami Aydın, “Bu tarihi 835 yıllık minberimiz Kündikarı usulüyle hiç çivi çakılmadan büyük bir sanat eseri titizlikle yapılan bir minberimizdir. Daha önceden benim bildiğime göre Selahattin Eyyubi’nin yine aynı usulle Filistin topraklarında birisi Mescid-i Aksa’da diğeri de Halil İbrahim A.S.’nin bulunduğu bu Kündikar usulüyle yapılan minberler var. Tabi onların birisi Mescid-i Aksa’daki yakıldı. Ama şu anda Halil-ul Rahman’daki kündikarı usulüyle, tarzıyla sanat eseri şu anda ayaktadır” ifadelerini kullandı.

DEMİRPOLAT: GÜZEL DE BİR GÖRÜNÜM OLDU

Harput Muhtarı Zülküf Demirpolat, “Burayı koruma altına aldınız. Şu ana kadar hiçbir yetkili bunu düşünemedi. Şahsınıza ve burada bulunan din görevlilerine çok teşekkür ederiz. Onlar da titizlikle burada bir nevi bekçilik görevini yapıyorlardı, ayrılamıyorlardı buradan. Camiden dışarı çıksalar hemen tekrar geri geliyorlardı. Biz bu anlamda sizlere çok teşekkür ederiz. Güzel de bir görünüm oldu. Kalın bir camla, kırılmayan bir camla bunu koruma aldığınız için ben tekraren Elazığlılar adına, Harputlular adına muhtar olarak teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

AKYILDIZ: DEFORMASYON OLMUŞ

Minberde incelemelerde bulunan Ahşap ürünleri İşletme Sahibi İş İnsanı Bünyamin Akyıldız, “Uzun zaman geçtiği için deformasyon olmuş, yıpranma var. Yapılan restorasyonlar ahşaba uygun yapılmamış. Ama o dönemin şartlarına göre gerçekten harika bir işçilikle yapılmış. Sonradan ilave edilenler belli zaten. Bir de boya üstüne boya vurulduğu için ahşabın özelliği kaybolmuş. Yeniden güzel bir restorasyon yapılırsa buna inşallah kendi doğal haline dönüştürülebilir. Özelliği bozulmadan yapılabilir. Bunu Ulucami’ye götürebiliriz ama daha özelliğine kavuşturarak götürüle bilinir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103