Çocukları Okulda Geleneksel Oyunlarla Buluşturuyorlar

Elazığ'da hayata geçirilen "Haydi Oyun Oynayalım Projesi" kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ile okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerden oluşan bir grup, yaptıkları çalışmalarla çocukları okullarında geleneksel oyunlarla buluşturuyor.

Çocukları Okulda Geleneksel Oyunlarla Buluşturuyorlar

Elazığ'da hayata geçirilen "Haydi Oyun Oynayalım Projesi" kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ile okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerden oluşan bir grup, yaptıkları çalışmalarla çocukları okullarında geleneksel oyunlarla buluşturuyor.

Goncalar Solmasın Derneğince çocukların okulda, "sek, sek", "mendil kapmaca", "topaç çevirme", "üçtaş" gibi geleneksel oyunlar oynaması amacıyla "Haydi Oyun Oynayalım Projesi" hazırlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, destek verdiği projede gönüllü olarak aktif görev aldı.

Gürtürk ile okul idarecileri, öğretmenler, üniversite ve lise öğrencilerden oluşan bir grup, "Bugün hangi iyiliği yaptın?" sloganıyla fırça ve boyalarla hafta sonları okulların bahçelerinde geleneksel oyunları yaşatmak için çizgi çalışması yapıyor. 1,5 ayda 8 okulda çalışmalarını tamamlayan gönüllüler grubunun hedefi kentteki tüm okulları projeyi uygulamak.

GÜRTÜRK: ÇALIŞMALAR HER AY BİRKAÇ OKULDA SÜRDÜRECEK

İl Milli Eğitim Müdürü Gürtürk, yaptığı açıklamada, çocukları mutlu etmek için öğretmen ve öğrencilerle her hafta sonu bir araya gelerek bir okulun bahçesinde boya çalışması yaptıklarını söyleyerek, “Farkındalık sağlamaya çalıştığımız proje ile Elazığ'daki okulların bahçelerini çocukların daha iyi kullanabileceği alanlara dönüştürmek istiyoruz. Gönüllülerimizle hafta sonları fırça sallıyoruz. Çocuklar okullarına geldiklerinde rengârenk bahçeleri görünce çok seviniyor, büyük mutluluk duyuyorlar. Hedefimiz tüm okullarımıza bu çalışmaları yaymak. Tam gün eğitim ile okullarda teneffüs süresi arttı. Çocuklar bu sürede daha iyi ve verimli zaman geçirebilmeleri için bu tür çalışmalar yapıyoruz. Çocukların geleneksel oyunlarla birlikte hareket etme, grup ruhunu geliştirme imkanı buluyor. Bu çalışmalar her ay birkaç okulda sürdürecek” dedi.

ORMANOĞLU: MİNİK YÜREKLERE DOKUNMAYA ÇALIŞIYORUM

Goncalar Solmasın Derneği Başkanı Hacı Ormanoğlu, “Öğretmenlik mesleğinin yanı sıra kurduğum dernek ile minik yüreklere dokunmaya çalışıyorum. Projede ilk olarak 23 okul belirledik. Buradaki ekibimiz tamamen gönüllülerden oluşuyor. Hafta sonları herkes fedakârlık yaparak, çocuklarımızı mutlu etmek için okullarda gönüllülük esasıyla çalışma yapıyor. Yaptığımız çalışmanın önemini çocukların mutluluğundan anlıyorum. Şimdiki çocuklar obezite riski ile karşı karşıya. Çocuklara alternatif oyunlar sunmak zorundayız. Oyun çocuk için yeme, içme kadar önemli. Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar. Çocukluğumuz sokaklarda oyun oynayarak geçti. O zaman yaşadığım mutluluğu bu dönemki çocukların da hissetmesini istiyorum. Çocuklarımız daha önce teneffüslerde sürekli koşuyor, çarpışıyorlardı. Bu çizdiğimiz çizgiler sayesinde okullarda yüzde 50 çarpışma azaldı. Çocuklar mutlu. '2023 okulda Türkiye geneli' diyerek tüm okulları bu projeye davet ediyoruz” diye kaydetti.

ALTUNBAŞ: HAFTA SONUMUZU BİR İYİLİK YAPARAK DEĞERLENDİRMEK İSTEDİK

Projede yer alan öğretmenlerden Erdal Altunbaş, hafta sonlarını bir iyilik yaparak değerlendirmek istediklerini anlatarak, öğrenciler için faydalı olacağına inandıkları çalışmayı yapmaktan mutluluk duyduğunu aktardı.

ALPTEKİN: ÇOCUKLARA VE TOPLUMA BİR FAYDAM OLDUĞUNU HİSSEDİYORUM

Üniversite öğrencisi Tansu Alptekin, çocukların rahat oyun oynayacakları alana kavuşması için okullarda boya ve çizim yaptıklarını dile getirerek, bu tür gönüllü etkinlilerde sürekli yer aldığını dile getirerek, “Hafta sonumu çok güzel bir şekilde değerlendirmiş oluyorum. Böylelikle çocuklara ve topluma bir faydam olduğunu hissediyorum” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2019, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7